Respawn.pl

Patriot Viper Venom 6200 MHz – czyżby najrozsądniejsze ramy do platformy DDR5?

Autor: Marcin Skrętkowicz

Rozpoczynamy naszą podróż po testach modułów pamięci DDR5. Tym razem testujemy pamięć od Patriot oraz dla osób, którym nie zależy na świecidełkach, bowiem na testy wzięliśmy Viper Venom 2x16GB 6200 MHz CL40.

Patriot Memory to amerykańska firma, która od 1985 roku zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą wysokiej jakości podzespołów komputerowych, w tym wysokowydajnych pamięci VIPER, niezawodnych i szybkich dysków SSD czy innych nośników danych, jak pamięci USB oraz karty flashowe. Idąc z duchem czasu oraz rosnącą popularnością e-sportu i gamingu Patriot stworzył w ostatnim czasie także własną markę peryferii gamingowych VIPER GAMING, gdzie oferuje m.in. klawiatury. Charakterystyczną cechą linii viper jest bardzo dobrze przemyślany i sensowny kompromis, pozwalający zaoferować klientowi zawsze najlepsze i możliwie najwydajniejsze rozwiązania w bardzo atrakcyjnych cenach.

Patriot Viper Venom DDR5 6 min 1

Pamięci DDR5 mimo, że swoją premierę miały parę grubych miesięcy temu to nadal są we wczesnej fazie wdrażania. Nadal bowiem Intel oferuje możliwość wyboru pomiędzy DDR4, a DDR5 (czyt. 12 i 13 generacja). Inaczej jest z AMD, gdyż najnowsza generacja na gnieździe AM5 kompletnie nie obsługuje pamięci ram starszej generacji i w przypadku wyboru najnowszej platformy od AMD jesteśmy zmuszeni do zakupu DDR5. Jakoś nas to nie dziwi bowiem AMD od premiery Ryzen’ów nie idzie na pół środki i zawsze umieszcza najnowsze technologie i niestety takim zabiegiem zawsze startują z wyższego pułapu cenowego. Oczywiście kwestią czasu aż DDR5 stanie się standardem wszechobecnym przy zakupie nowych platform.

Patriot Viper Venom DDR5 4 min 1

Patriot obecnie oferuje wiele produktów z pamięciami RAM i to z linii typowo konsumenckiej jak i korporacyjnej. Firma też nikogo nie zaskoczyła używając nadal swojego brandu Viper do określenia nowych pamięci ram dla graczy. Jak to już bywa z serią Viper możemy wybrać te same modele z podświetleniem RGB lub też bez (oczywiście ma to przełożenie na cenę). Konfiguracje, które oferuje nam firma Patriot w ich brandzie Viper dla DDR5 na moment pisania tej recenzji to 16 GB (2x 8 GB), 32 GB (2x 16 GB) oraz 64 GB (2x 32 GB) o częstotliwościach od 5200 MT/s do nawet 7400 MT/s.

Patriot Viper Venom DDR5 3 min 1

W tej recenzji przyjrzymy się bliżej zestawowi Patriot Viper Venom DDR5-6200 – wersji bez podświetlenia LED. Wykorzystują one skromne timinig 40-40-40-76 przy 1,35 V dla profilu X.M.P 6200 MT/s. Ten profil zapewnia wyższą przepustowość w porównaniu do bazowego profilu JEDEC 4800 MT/s. Pamięci te są przeznaczone bezpośrednio dla graczy i co najważniejsze na obie platformy tj. INTEL XMP 3.0 oraz AMD EXPO.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA
Producent: Patriot Patriot Patriot
Model: PVV532G620C40K PVV532G620C40K PVV532G620C40K
Profil XMP/EXPO: XMP-1 XMP-2 XMP-3
Częstotliwość pracy: DDR5-6200 MT/s DDR5-6000 MT/s DDR5-5600 MT/s
Timing: 40-40-40-76-117 40-40-40-76-117 36-36-36-68-117
Pojemność pamięci: 32 GB (2x 16 GB) 32 GB (2x 16 GB) 32 GB (2x 16 GB)
Napięcie: 1.35 V 1.25 V 1.25 V
Registered/Unbuffered: Unbuffered Unbuffered Unbuffered
Error Checking: ECC (resting) ECC (resting) ECC (resting)
Producent IC: Hynix Hynix Hynix
Kształt: 288-pin DIMM 288-pin DIMM 288-pin DIMM
Gwarancja: Dożywotnia, ograniczona Dożywotnia, ograniczona Dożywotnia, ograniczona

Testowana pamięć została dostarczona w standardowym dla Patriota pudełku. Na pudełku na samej górze po prawej stronie znajduje się informacja z jaką konfiguracją mamy do czynienia. Oczywiście na samym pudełku nie zabrakło informacji o specyfikacji produktu ale co ciekawe pominięto w niej 3 możliwe profile XMP/EXPO – szkoda, bo może to byś przydatna informacja dla osób poszukujących czegoś nie najmocniejszego ale z małym napięciem.

Patriot Viper Venom DDR5 1 min 1

Radiator na testowanych pamięciach Viper Venom wykonany został w pełni z aluminium. Natomiast jego kolorystyka nie jest typowa, gdyż mamy zastosowanie tutaj koloru czarno-srebrnego. Mam wrażenie, że takie zastosowanie kolorów może odrzucić co poniektórych użytkowników w momencie kiedy stylistyka całej platformy będzie grała pierwsze skrzypce.

Podsumowanie

Z pewnością możemy uznać nowe RAMY od Patriot za udany produkt, jednak nie są one perfekcyjne. Na pewno trzeba wyróżnić spore możliwości podkręcenia samej pamięci oraz dla niektórych dobry design. Ogromnym plusem dla wielu jest fakt, że praktycznie wszystkie oferowane zestawy pamięci DDR5 przez Patriot są w wersji RGB oraz w wersji bez podświetlenia – ogromny plus bo każdy znajdzie coś dla siebie. Dla osób, które chcą zaoszczędzić i wydać parę złotych więcej na lepszy dysk, etc. to zapewne skusi niższa cena bez RGB. W momencie pisania niniejszej recenzji RAM kosztował około 700 PLN ale ceny zmieniają się jak w kalejdoskopie oczywiście dla nas, użytkowników i potencjalnych kupujących to dobrze bo lecą w dół.

Oczywiście w gamingu różnice nie są ogromne ale pod ręką miałem 4800 MHz CL40 i względem nich różnica była znikoma w niektórych grach. Przykładem może być Battlefield 2042, gdzie różnica pomiędzy 6200 MHz, a 4800 MHz wynosiła ~5 FPS w 1440p, natomiast w tej samej rozdzielczości w Forza Horizon 5 różnica wynosiła już ~10 FPS. W innych grach różnice były maksymalnie do 8 FPS jak God Of War, Cyberpunk, GTA5.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Patriot lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął tylko gratyfikację w formie recenzowanych pamięci RAM. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl