Respawn.pl

Strona główna » [PL/ENG] Chad "Sprawll" Sadler odpowiada!

[PL/ENG] Chad "Sprawll" Sadler odpowiada!

Autor: Sergiusz Lelakowski

Zapraszam do zapoznania się z wywiadem, którego udzielił jeden z głównych komentatorów grupy RGNtv. Na swoim koncie mają wiele prestiżowych turniejów, które przyciągnęły dziesiątki tysięcy widzów z całego świata. Moim gościem był Chad “Sprawll” Sadler.

B:Witaj Chad, Jak się dzisiaj miewasz?

C:Cześć! Czuję się świetnie, dziękuję. Jestem szczęśliwy, że nadszedł już nowy rok i z ekscytacją oczekuję na to, co on przyniesie.

Powiedz nam coś o sobie.

Przede wszystkim jestem strasznym nerdem! Jeśli nie komentuję żadnego meczu to streamuję na własnym kanale na Twitch’u (twitch.tv/Sprawll). Zanim zająłem się komentowaniem meczy w nieco ponad rok nabiłem 1.500h w CS’a. Można więc powiedzieć, że CS stał się jedną z najważniejszych rzeczy w moim życiu. Poza tym przez większość życia zajmowałem się MMA – sam trenowałem przez 7 lat, a poza tym byłem trenerem na siłowni, na której sam ćwiczyłem. Mój nick pochodzi nawet od terminu z walk wschodnich – “sprawl” oznacza powstrzymanie
przeciwnika przed sprowadzeniem do parteru poprzez odpowiednie rozszerzenie nóg i opuszczenie ciała na ziemię. To uniemożliwia przeciwnikowi złapanie Twoich nóg i zakończenie walki.

W jaki sposób zostałeś komentatorem?

Zaczynałem jako komentator lokalnej sceny StarCraft’a 2 w Kanadzie. Komentowałem kilka corocznych LAN’owych, do których wprowadził mnie mój przyjaciel (@ColdSC on Twitter), prowadzący kanał na YouTubie z komentarzami meczy VOD. Został poproszony o komentowanie jednego z lokalnych meczy. Początkowo miał go komentować sam, jednak znając moją wiedzę oraz zainteresowanie grą, zaproponował mi wspólne komentowanie. Tak rozpoczęła się nasza współpraca, która trawała przez wiele turniejów. Niestety, straciłem zainteresowanie grą po wyjściu dodatku Heart of the Swarm. Jako że od zawsze byłem “wkręcony” we wszelkie gry pozwalające na rywalizację z innymi ludźmi, musiałem znaleźć dla siebie nowego “pożeracza czasu”. O Global Offensive słyszałem już w momencie jego premiery, jednak nie podobał mi się sam sposób rozgrywki. Wróciłem do tej gry na niedługo przed wprowadzeniem patcha ze skinami i byłem niesamowicie zaskoczony – miałem przed sobą grę bardzo podobną do Source’a, nad którym spędziłem wiele czasu, ale z dodanym systemem matchmaking’ów i ekscytującym tempem rozgrywki. Po niezliczonych godzinach spędzonych na uczniu się mechaniki gry, poznawaniu jej tajników,  grania samemu, a także oglądania meczy profesjonalistów postanowiłem spróbować swoich sił jako komenator. Skontaktowałem się z organizacją “NCeSPA”, zajmującą się organizowaniem meczy pomiędzy college’ami.  Po przejrzeniu moich przykładowych nagrań z komentowania StarCrafta 2 organizacja stwierdziła, że z chęcią mogą nawiązać ze mną współpracę. I tak to się zaczęło – zacząłem pracować dla “NCeSPA” po kilka dni w tygodniu i czerpałem mnóstwo satysfakcji z tej pracy, a po niedługim czasie wiedziałem, że z całą pewnością chcę dalej rozwijać się w kierunku bardziej profesjonalnego komentowania meczy.

Kiedy i w jaki sposób dołączyłeś do RGNtv?

Przyłączyłem się do nich w trakcie organizowanego przez nich Summer’s End Tournament. Wprowadził mnie Ricky McBride (@RickyWrath na Twitterze), którego znałem wcześniej z LAN’owych turniejów w Vancouver. Znał i bardzo polubił mój sposób komentowania meczy, więc postanowił przedstawić mnie członkom ekipy RGN. Początkowo zajmowałem się komentowaniem mniej ważnych meczy, jednak po niedługim czasie otrzymałem szansę na komentowanie największych spotkań. Z czasem stałem się jednym z głównych komentatorów ekipy RGNtv. Bardzo często możecie mnie spotkać na ich kanale na Twitch’u (twitch.tv/goRGNtv), gdzie obecnie zajmuję się komentowaniem spotkań otwartego turnieju noworocznego.

Komentowałeś jakieś niezapomniane mecze?

Turniej Virtus.pro Staff Cup był niesamowitym wydarzeniem do komentowania. Uzyskałem możliwość komentowania meczy zawodników, których śledziłem od dawna, takich jak DevilWalk czy Pita. Jedynym minusem tego turieju był fakt, iż rozgrywano go według czasu europejskiego, co wymuszało wstawanie bladym świtem, najpóźniej o 6 rano. Jednak jest to naprawdę drobna niedogodność i z chęcią zgodziłbym się jeszcze raz wstawać o tak nieludzkiej godzinie, byle tylko móc ponownie komentować ten turniej. Mam nadzieję, że Virtus.pro nie poprzestanie na zorganizowaniu tylko jednego takiego turnieju. To było naprawdę niesamowite doświadczenie.

Jak sądzisz – komentowanie meczy to ciężkie zajęcie?

Nie jest ciężko skomentować mecz, ciężko jest to zrobić dobrze. Musisz posiadać ogromne pokłady wiedzy o samej grze, o stylach gry poszczególnych zawodników, a przede wszystkim – nie możesz zanudzić słuchacza. Za każdym razem gdy komentuję coś na żywo zastanawiam się, w jaki sposób mógłbym poprawić swoje komentowanie, by było to jeszcze lepsze doświadczenie dla odbiorcy. Dlatego też sądzę, że najlepsze, co może zrobić komentator to bycie otwartym na rady i doświadczenia innych. Bardzo wiele nauczyłem się od wszystkich komentatorów, z którymi miałem przyjemność współpracować i z całą pewnością nadal będę z szeroko otwartymi oczami obserwował poczynania innych. Moim zdaniem
bardzo przydatne jest zdobywanie jak najwięcej informacji na temat zespołów i zawodników – można wtedy w trakcie meczy można wplatać różne historie czy anegdotki, które ubarwiają komentarz.

sprawll2

Jakieś rady dla przyszłych komentatorów?

Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Sposób, w jaki obecnie komentuję, uległ zmianie w przeciągu ostatnich kilku miesięcy i będzie się dalej zmieniać. Potrzeba wiele czasu i praktyki, aby podnieść swoje umiejętności. Ja osobiście rozgrzewam swój głos przed rozpoczęciem meczu, a także zapisuję sobie słowa, których nadużywam w trakcie komentowania i próbuję znaleźć jakieś alternatywne słowa. Poza tym warto postarać się o współpracę z jakąś organizacją, aby mieć możliwość komentowania jak największej liczby spotkań, gdyż z komentowaniem jest jak z każdą umiejętnością – trzeba ćwiczyć, aby utrzymać poziom i się rozwijać.

Co powiesz o #NAShuffle? Wciąż możemy zaobserwować pewne zmiany – LunatiK, Mythic i SKDC.

Nawet w chwili, gdy rozmawiamy zachodzą zmiany. Nie sądzę, żeby zmiany na północnoamerykańskiej scenie miały się zakończyć w najbliższym czasie, jako że region północnej Ameryki jest na etapie dobierania poprawnych kombinacji zawodników, by mogli współzawodniczyć z największymi drużynami jak równy z równym. Ciężko jest mi stwierdzić, jakie będą następne zmiany. Czysto teoretycznie na ten moment najsilniejszy skład posiada były zespól iBP, który brał udział w kwalifikacjach MLG (Dazed, AZK, Skadoodle, Swag i Hiko). Jestem również ciekawy, jak poradzi sobie Shahzam jako nowy główny snajper zespołu C9.

Jakie masz cele na przyszłość?

Chcę sprawdzić, jak daleko jestem w stanie zajść jako komentator. Gry są moją pasją, a komentowanie meczy zdaje się być tym, co chciałbym robić najdłużej, jak to tylko możliwe. Nie przychodzi mi do głowy nic, co sprawiałoby mi równie wielką frajdę, więc będę komentował, ile tylko będę w stanie. W tej chwili zajmuję się również pewnym projektem związanym z CS’em, ale nie mogę zdradzić jakichkolwiek szczegółów, gdyż projekt nie jest jeszcze do końca opracowany. Śledźcie mnie na Twitterze, aby być na bieżąco. Chcę pomóc CS’owi rozwinąć się i zająć należne mu miejsce na rynku esportu. Społeczność była dla mnie niezwykle pomocna, dlatego z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim, którzy mnie wspierali.

Dziękuję za rozmowę. Jakieś ostatnie słowa do czytelników?

Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim tym, którzy wspierają CS’a. To dzięki społeczności ta gra jest tak wspaniała. Złapcie mnie na Twitterze (https://twitter.com/OfficialSprawll) lub na Twitchu (twitch.tv/goRGNtv oraz twitch.tv/Sprawll). Z przyjemnością odpowiem na dalsze pytania na moim prywatnym streamie.

English version

B:Hey Chad! How are you?

C:Hey! I’m doing fantastic, thanks for asking. Happy to be in the New Year! Very excited for the year ahead.

Tell us something about yourself.

Well first off, I’m a giant geek! When I’m not casting Counter Strike, I’m streaming myself playing on my own Twitch channel (twitch.tv/Sprawll). Before I started doing CS casting, I had logged about 1,500 hours in the game in about 1 year’s time. It made up a large part of my life as you can imagine! Other than that, I’ve been very interested in martial arts for most of my life. I’ve trained in Mixed Martial Arts for about 7 years and used to coach at the gym I trained at. My name originates from martial arts as to “sprawl” is to stop an incoming takedown attempt by your opponent by way of spreading your legs out behind you and dropping your weight to the floor. This prevents your opponent from grabbing your legs and finishing their takedown technique. 

How did you become a caster?

I used to cast StarCraft 2 quite often in our west coast of Canada local scene. We had a few LAN events which happened annually and I would cast at those events. I originally got into casting through a buddy of mine (@ColdSC on Twitter) who started his own YouTube channel casting VoDs. He was then invited to cast some local events and at one of the events, he was actually intended to be solo-casting. At this time, he asked if I wanted to jump in as we had both been heavily interested in StarCraft 2 and he knew I had knowledge of the game. I nervously accepted, but haven’t looked back since! We casted many local events together and had an absolute blast. Unfortunately though, I had lost a bit of interest in StarCraft 2 after Heart of the Swarm launched. I have always been interested in competitive games though so I needed to find a new outlet. I had heard about Global Offensive when it had launched, but didn’t really like the way it played. I gave it another try though just before the in-game skins patch launched and I was hooked. A similar game to what I used to enjoy in Source, but with an added matchmaking system and exciting pace in terms of gameplay. After spending a ton of time learning the game inside and out through playing and also through watching pro CSGO matches, I decided to try my hand at casting it! I applied to an organization called “NCeSPA” which organizes and broadcasts collegiate level CSGO matches. I had sent them some of my SC2 casting videos to reference and they liked the way I casted. I started working with them a couple days a week and loved it! Since then, I knew I wanted to continue to build my CS casting skills. 

When and how did you join RGNtv?

I joined RGN mid-way through their Summer’s End tournament. I was approached by Ricky McBride (@RickyWrath on Twitter) who I had previously known from going to the same local LANs in the Vancouver, Canada area. He had heard me in the NCeSPA matches and liked the way I had casted so he decided to introduce me to the RGN guys and give me a test run. At first, I casted some of the smaller matches RGN broadcasted but they honestly gave me the opportunity to cast their biggest matches fairly quickly! I’ve since become one of the main casters at RGN and you can find me casting on twitch.tv/goRGNtv quite often as we just started our New Years Open tournament.

Did you cast any unforgettable matches?

Casting the Virtus Pro Staff Cup was an amazing experience for me. I was able to commentate players I’ve looked up to for a quite a while including DevilWalk and Pita. The only downside to this tournament was that I was up at 5-6am to cast as the times for these matches were scheduled around EU time. I had an absolute blast though and would do it again in a heartbeat! All of the matches were incredibly exciting and I hope to see Virtus Pro organize more tournaments in the future.

Do you think it’s difficult to commentate matches?

I don’t think it’s necessarily hard to commentate matches, but I do feel it’s difficult to commentate matches well. I think you need to have a wealth of knowledge about the game, play styles and also, you need to be entertaining. Every time I cast I think about ways I can improve and make the experience better from an audience perspective and I think the best thing a caster can do is be open to feedback. I’ve learned a lot from all the casters I’ve had the pleasure of working with and I will continue to have open ears as to how other casters perform their work. Doing your homework on the teams and players also helps out greatly as then you have a lot more of a story to tell about the match and that really does add to the entertainment factor and gets the audience much more involved.

sprawll2

Any advice for newbie casters?

Practice, practice, practice. The way I sound now on my casts is much different than the way I sounded a couple months ago (and will continue to change). It takes a lot of practice and time to improve your skills. Personally, I do vocal warmups before my cast and also try to write down words that I say too much and try to find alternatives to them. Other than that, I would recommend trying to find an organization to work with so you can constantly be casting. As like any skill, you want to be doing it as much as possible to improve. 

What would you say about #NAShuffle? We still can see some changes – LunatiK, Mythic and SKDC.

Even as I’m writing this there are changes which are in the works. I don’t think the NA shuffle is going to stop any time soon as the NA region is in a stage right now where it’s trying to get the correct combinations of players in the same roster so they can compete at the highest level. It’s hard to say what changes will happen next, but I would say that on paper, the strongest line-up would have to be the Ex-IBP line-up which was used in the MLG qualifiers (Dazed, AZK, Skadoodle, Swag, and Hiko). It will also be interesting to see how C9 uses Shazam as their dedicated AWPer.

What are your goals for the future?

I want to see how far I can go with my CS casting. Video games are my passion and shouting into a microphone seems to be what I’m meant to do. I can’t think of anything else in my life that I enjoy more, so my goal is just to continue to cast as much as I can! I’m currently in the stages of planning some more CS content which I can’t give out too much information about as its still in the works, but definitely follow me on Twitter for updates regarding that!  I want to help Counter Strike grow to become as big as it deserves to be. The community has been incredibly supportive and accepting thus far and I really appreciate everything everyone has done for me!

Thanks for the interview! You can say something to our readers

I would like to thank everyone who watches and supports CS. The community is the reason this game is as huge as it is and we couldn’t do any of this without you! You can catch me casting on twitch.tv/goRGNtv  and streaming on Twitch.tv/Sprawll. Come visit my personal stream and I’ll gladly answer more questions!