Respawn.pl

Plextor M8VG Plus – nowoczesny dysk na SATA, ma to sens?

Autor: Marcin Skrętkowicz

Plextor kilka tygodni temu wprowadził na rynek nową linię dysków SATA SSD – M8V Plus. Zastosowano w nich 96-warstwową pamięć flash 3D NAND. Pytanie zasadnicze, czy to ma jeszcze sens, gdy na rynku są szybsze dyski w podobnych cenach?

Plextor to wiodący producent wielokrotnie nagradzanych napędów optycznych i urządzeń pamięci masowej. Właścicielem marki jest japońska firma Shinano Kenshi. Od wprowadzenia na rynek pierwszego napędu CD-ROM, w roku 1989, Plextor wytrwale dąży do utrzymania wysokiej jakości i maksymalnej wydajności oferowanych produktów. Nośniki M8V Plus są dostępne w dwóch wersjach – M.2 2280 (M8VG Plus) oraz w wersji 2,5” (M8VC Plus).

Do dyspozycji użytkownika oddane zostaną cztery warianty pojemności – 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB. W porównaniu z poprzednią generacją (M8V), tym razem producent zaimplementował 96-warstwowe kości pamięci flash 3D NAND KIOXIA. Ponownie natomiast wykorzystany został kontroler SMI SM2258. Dzisiaj sprawdzimy wersję M.2 2280 oferującą pojemność 1 TB.

Specyfikacja techniczna:

  • Prędkość odczytu sekwencyjnego: do 560 mb/s,
  • Prędkość zapisu sekwencyjnego: do 520 mb/s,
  • Prędkość odczytu losowego: do 90 000 IOPS,
  • Prędkość zapisu losowego: do 88 000 IOPS,
  • Zasilanie: 5V / 2.5A (Max.),
  • Temperatura: 0 °C~70°C,
  • Wstrząsy: 1500G (Max.), at 0.5 msec half-sine,
  • Odporność na wibracje: 2 500 000 godzin,
  • MTBF: 2 ~ 500Hz,
  • Wytrzymałość (TBW): 560,
  • Gwarancja: 3 lata.

Platforma testowa:

Jak widzimy na powyższej specyfikacji mamy do czynienia z dyskiem M2 ale na interfejsie SATA. Dlatego też odczyt/zapis wynosi tylko 560/520 MB/s oraz losowy odczyt/zapis do 90 000/88 000 IOPS. Biorąc pod uwagę, że na rynku są już dyski, które mają dziesięciokrotnie lepszą prędkość zapisu i odczytu to Plextor trochę zaspał. Chyba, że dostaniemy produkt w ciekawej cenie o czym, więcej w podsumowaniu. Wygląda na to, że po prostu odświeżyli poprzednią serię M8V, aby nadal oferować tego typu nośniki do zastosowań typowo biurowych i do starszych sprzętów.

Bardzo fajnie, że dyski wyposażono w technologię RAID Engine oraz Data Shaping. Dzięki temu dysk zapewni nam spójność danych oraz wydłużony cykl życiowy. Co prawda obie te technologie są już pewnym standardem stosowanym również przez innych producentów ale troszkę w innym nazewnictwie (wiadomo). Wspomnę też, że dysk został zaprojektowany w technologii Low Density Parity Check (LDPC), która przekłada się na bezpieczeństwo i integralność transmisji danych, dzięki mechanizmowi korekcji błędów. W skrócie mówiąc są to specjalne kody korekcyjne i są stosowane wszędzie tam, gdzie potrzebne są zaawansowane metody korekcji błędów, a dostępne zasoby obliczeniowe nie są mocno ograniczone. Obecnie technologia LDPC stosowana jest np. w standardzie wifi 802.11ac.

Plextor M8VG Plus 4 scaled

Plextor M8VG Plus 2 scaled

Plextor, podobnie jak w przypadku poprzednich generacji nośników SSD, dołącza także specjalne oprogramowanie, o którym tylko w skrócie wspomnę:

  • PlexCompressor – oszczędza przestrzeń dyskową, automatycznie kompresując pliki, które nie były otwierane przez co najmniej 30 dni.
  • PlexVault – chroni Twoje dane nawet na współdzielonym komputerze.
  • PlexTurbo – inteligentna technologia buforowania danych (Smart Cache), wykorzystująca pamięć RAM komputera do przyspieszania dysków SSD marki Plextor. Dodatkowo oprogramowanie Plexturbo – wydłuża żywotność SSD oraz znacznie skraca czas dostępu do danych.
  • Plextool – zapewnia łatwy w użyciu interfejs do monitorowania stanu dysku SSD, w tym temperatury, aktualizacji oprogramowania układowego, integralności danych i bezpieczeństwa.

Test

Plextor M8VG Plus

Słowem podsumowania 

W momencie pisania niniejszej recenzji produkt nie był jeszcze dostępny do zakupu. Natomiast szacuję, że wersja 1 terabajtowa będzie dostępna w okolicach 500 zł. Co wiążę się z małą opłacalnością, gdyż w podobnej cenie posiadamy już dyski, które oferują szybkość odczytu na poziomie 3500 mb/s i działają na interfejsie PCI-E z NVMe. Chyba, że moje szacunki nie są odpowiednie i cena dysku wyniesie poniżej 450 PLN to wówczas będzie to bardzo opłacalna inwestycja. W każdym razie na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż kupowanie dysku twardego HDD i chyba każdy się z tym zgodzi.

Fajnie, że Plextor dba o swoje dawne modele i nie zapomina o użytkownikach trochę starszych konstrukcji, które wymagają małej “inwestycji”. Zastosowanie lepszych kości Kioxi to ogromny plus, szkoda że nie oferują one lepszych osiągów ale standardu SATA 3 nie da się przeskoczyć. Prawda jest taka, że zastosowanie takiego dysku, kiedy posiadamy jeszcze HDD mocno przyśpieszy nam pracę komputera i na pewno będziemy bardzo zadowoleni.

Szkoda, że Plextor nie pokusił się o kilka lat dłuższej gwarancji. Trzy lata nie brzmi jakoś rewelacyjnie i gdyby to było na przykład 5 lat to odbiór dysku na rynku byłby o wiele lepszy. Dobra cena, dobra gwarancja i mamy murowany hit pomimo tego, że to dysk na SATA.