Respawn.pl

Strona główna » Polska Liga Esportowa z gigantyczną pulą nagród na 2022 rok!

Polska Liga Esportowa z gigantyczną pulą nagród na 2022 rok!

Autor: Krzysztof Sarna

Nadciągają krajowe rozgrywki w 2022 roku. Aktualnie trwają kwalifikacje do wiosennych ESL Mistrzostw Polski. Tymczasem Polska Liga Esportowa poinformowała, że łączna pula nagród na bieżący rok to ponad milion złotych. Jest ona jednocześnie najwyższą w historii rozgrywek. 

Nie da się ukryć, że kiedy Polska Liga Esportowa przeszła na swoje – nieustannie progresuje. Same rozgrywki zyskały bardzo wiele na prestiżu, a w jesiennej edycji chociażby Izako Boars czy x-kom AGO porzuciły ESL MP właśnie na korzyść PLE. Zanosi się na to, że 2022 rok będzie najlepszym w historii Polskiej Ligi Esportowym. Przynajmniej na ten moment świadczy o tym łączna, największa w historii podmiotu pula nagród.

W ubiegłym roku PLE przeprowadziła zmiany w systemie rozgrywek, przez co ta rozwinęła się jeszcze bardziej. We wrześniu ubiegłego roku postanowiono wprowadzić projekt Centralizacji Praw Sponsoringowych, przez co drużyny, które rywalizowały w PGE Dywizji Mistrzowskiej, otrzymały udział w kontraktach i zyskach generowanych przez Ligę. Był to przełom, ponieważ taki plan wspólnego działania organizatora rywalizacji i jej uczestników miał miejsce po raz pierwszy w Polsce. Głównym celem było wspólne stworzenie nowej rzeczywistości esportu w kraju. Jak czytamy w komunikacie prasowym kolejnym i niezmiernie ważnym etapem jest wkroczenie z łączną pulą finansową w 2022 roku na pułap miliona złotych

Widzimy znaczący wzrost zainteresowania sponsorów esportem. Wartości kontraktów z roku na rok rosną. Pojawiają się także nowe możliwości uzyskiwania przychodów jak choćby ticketing, czy sprzedaż praw telewizyjnych. Jeśli popatrzymy na kraje Europy Zachodniej, USA czy Chiny, to jesteśmy dopiero na początku tej drogi, ale perspektywy są bardzo obiecujące. Już dziś oferujemy rekordową w historii pulę finansową. Jednak by dorównać rozwiniętym rynkom potrzebujemy większego dokapitalizowania – powiedział Paweł Kowalczyk, CEO Polskiej Ligi Esportowej.

Polska Liga Esportowa jest kojarzona przede wszystkim z CS:GO, ale pod banderą tejże ligi są skupione również rozgrywki VALORANTA. Nie da się ukryć, że tytuł od Valve jest wiodący i to on nadal pozostaje na szczycie, przez co na rywalizację w CS-ie przeznaczono największą część puli, bo aż 800 tysięcy złotych. Co ciekawe – w najbliższych miesiącach mamy ujrzeć nową odsłonę rywalizacji, ponieważ nie będzie już dwóch sezonów, a więc podziału na wiosnę i lato. Będzie jeden sezon, który potrwa od lutego do grudnia, a łącznie rywalizować będzie 12 formacji. Natomiast na okres wakacyjny przewidziano odskocznię w postaci Superpucharu. 

Jeśli chodzi natomiast o dzieło od Riot Games, to warto podkreślić, że PLE została wybrana wyłącznym operatorem tych rozgrywek. Struktura obejmuje 21 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a jej zadaniem jest wyłonienie profesjonalnych graczy nowego pokolenia. Na przestrzeni całego roku rywalizacji gracze, którzy są zrzeszeni w HUBach VALORANT East: United wzbogacą się o łącznie ponad 43 tysiące dolarów.