Respawn.pl

Prezydent Francji obwinia gry komputerowe za zamieszki we Francji

Autor: Maks Bartosik
Emmanuel Macron

Prezydent Francji Emmanuel Macron obwinił gry komputerowe za zamieszki, które obecnie mają miejsce na ulicach francuskich miast. Zdaniem prezydenta, protestujący “na ulicach odtwarzają to, co widzieli w grach wideo”.

O tym, że gry komputerowe są złem tego świata słyszeliśmy i czytaliśmy już nieraz. Czy to podczas rodzinnych obiadów, czy to z ust niektórych księży i nauczycieli. W ostatnich latach wydawało się, że społeczeństwo powoli idzie do przodu i zaczyna rozumieć, że gry komputerowe nie zawsze są niebezpieczne. Jednak ostatnie wypowiedzi prezydenta Francji zdają się zaprzeczać tej teorii. Co dokładnie powiedział Emmanuel Macron?

Macron reaguje na zamieszki na ulicach francuskich miast

Obecnej sytuacji na francuskich ulicach nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. W Internecie znajdziemy mnóstwo filmów ukazujących zamieszki, które wybuchły po tym jak francuska policja zastrzeliła nastolatka. Sceny które tam możemy zaobserwować przypominają te, które widzieliśmy m.in. podczas protestów Black Lives Matter w 2020 roku. Prezydent kraju nad Sekwaną starał się znaleźć sensowne wytłumaczenie dla scen, które dzieją się w największych miastach we Francji i wygląda na to, że mu się udało.

Macron powiedział, że winę za podsycenie nastrojów społecznych we Francji ponoszą media społecznościowe i gry komputerowe. Jego zdaniem, główną winę ponosi Snapchat i Tiktok, które odrywają młodzież od rzeczywistości. Później dodał, że jego zdaniem, niektórzy odtwarzają na ulicach to, co widzieli w grach komputerowych.

Platformy i sieci społecznościowe odgrywają znaczącą rolę w ruchach ostatnich dni. Widzieliśmy na kilku z nich, Snapchacie, TikToku i kilku innych, zarówno organizację brutalnych wieców, jak i formę naśladowania przemocy, która wśród najmłodszych prowadzi do formy oderwania od rzeczywistości. Czasami masz wrażenie, że niektórzy z nich żyją na ulicy z powodu gier wideo, które ich odurzyły. Na ulicach odtwarzają to, co widzieli w grach.

To w końcu gry są dobre czy złe?

Wypowiedź Macrona jest mocno komentowana w mediach społecznościowych. Zdaniem wielu, jest ona absurdalna, zwłaszcza że prezydent Francji sam w ostatnich latach działał na rzecz rozwoju społeczności gier w swoim kraju. Macron stworzył m.in. własny serwer Minecraft czy mocno zabiegał o organizacje turnieju rangi Major w Francji, co udało się w tym roku. Poniżej możecie zobaczyć film, na którym sam Macron zachęca do udziału w paryskim Majorze: