Respawn.pl

Ranking procesorów AMD. Który kupić?

Autor: Partner serwisu

AMD to jeden z najbardziej znanych producentów procesorów. W jego ofercie znajdują się zarówno bardzo zaawansowane i wydajne modele dedykowane graczom czy grafikom, ale także procesory do komputerów domowych. W poniższym artykule wyjaśniamy, o czym należy pamiętać poszukując odpowiedniego procesora AMD. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Czym jest i jak działa procesor?

Procesor (ang. CPU – Central Processing Unit) jest układem scalonym, który jest odpowiedzialny za zdecydowaną większość zadań realizowanych przez komputer. Jego zadaniem jest pobieranie danych z pamięci, ich interpretacja, a następnie wykonywanie zawartych w nich poleceń. 

Na rynku dominują obecnie procesory od dwóch producentów – Intel oraz AMD. Ta druga firma od lat inwestuje w rozwój swoich podzespołów, a każdego roku ma miejsce premiera kolejnej generacji jej procesorów. Najnowsze procesory AMD zachwycają zastosowaniem wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych wpływających na wydajność.

Obecnie nowoczesne procesory – zarówno te AMD jak i Intela, są zbudowane z wielu rdzeni. Im liczba rdzeni jest większa, tym komputer może wykonywać więcej zadań w tym samym czasie. Najbardziej zaawansowane konstrukcje, takie jak nowy AMD 7950X3D, są wyjątkowo nowoczesne i gwarantują wydajność na najwyższym poziomie.

ranking procesorow amd ktory kupic

fot. materiały prasowe

Najlepsze tanie procesory AMD

Jeśli nasz komputer ma służyć jedynie do oglądania filmów czy surfowania po sieci, procesor nie musi być bardzo wydajny ani zaawansowany technologicznie. Dobrym wyborem w tej kategorii są modele takie jak AMD Ryzen 5 1600 AF, Ryzen 3 3100 lub Ryzen 3 1200. Oferta tanich procesorów AMD jest bardzo zróżnicowana, dlatego osoby, które nie oczekują bardzo wysokiej wydajności, z pewnością znajdą taki procesor, który będzie im odpowiadał.

ranking procesorow amd ktory kupic 2

fot. materiały prasowe

Procesory AMD dla graczy – w które warto zainwestować?

Oferta procesorów AMD dla graczy jest niezwykle szeroka. W tej kategorii znajdziemy zarówno tańsze jak i droższe modele. Jedną z interesujących opcji jest AMD Ryzen 5 3600.
Trzecia generacja procesorów zapewnia stosunkowo dużą wydajność wielowątkową oraz jednowątkową – jest ona znacznie większa niż w poprzednich Ryzenach. Ten model procesora został wyposażony w 6 rdzeni o taktowaniu bazowym 3,6 GHz, zaś w trybie Turbo do 4,2 GHz. Jego ogromnym atutem jest fakt, iż posiada odblokowany mnożnik, dlatego można go “podkręcić” w celu zwiększenia wydajności.

Osoby, którym zależy na jeszcze większej wydajności, powinny zdecydować się na zakup procesora AMD Ryzen 5 5600X. Posiada on 6 rdzeni i 12 wątków, taktowanie bazowe 3,7 GHz, zaś w trybie Turbo aż 4,6 GHz. Podobnie jak poprzedni model, ten również ma odblokowany mnożnik.

W tym momencie najnowszym i jednym z najbardziej zaawansowanych modeli procesorów AMD jest AMD Ryzen 9 7950X3D. Jest to doskonały procesor do gier, montażu wideo czy obróbki grafiki. Posiada prędkość zegara na poziomie 4500 MHz w trybie bazowym oraz 5700 MHz w trybie turbo. 16 rdzeni oraz 32 wątki gwarantuje ogromną moc dla nawet najbardziej wymagających aplikacji. 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą procesorów AMD na https://www.komputronik.pl/search-filter/401/procesory-amd.