Respawn.pl

Razer Viper 8KHz – najszybsza mysz na świecie

Autor: Sergiusz Lelakowski

Razer przedstawił w ostatnim czasie zaktualizowaną wersję modelu Viper z 2019 roku. Kluczową zmianą jest częstotliwość raportowania, która w nowym modelu wynosi 8000 Hz. Oznacza to, że w ciągu każdej sekundy myszka wysyła do komputera informację o jej położeniu, kliknięciu aż 8000 razy. Jest to wynik 8 krotnie lepszy od pierwowzoru.

Zrzut ekranu 2021 04 01 155324

Specyfikacja techniczna Razer Viper 8kHZ

  • Rodzaj sensora: Optyczny
  • Model sensora: Focus+
  • Regulacja czułości: Płynna
  • Czułość: 20000 DPI
  • Liczba przycisków: 8
  • Częstotliwość odświeżania pozycji: 8000 Hz
  • Podświetlenie: RGB
  • Profil myszy: Uniwersalna
  • Kabel w oplocie: Tak
  • Długość [mm]: 126.73
  • Szerokość [mm]: 57.6
  • Wysokość [mm]: 37.81
  • Waga [g]: 71
  • Długość kabla: 1.8 m

Platforma testowa: 

Viper

A komu to potrzebne? A dlaczego?

Po latach rośnięcia wartości DPI w myszkach wygląda na to, że przyjdzie teraz pora na częstotliwość raportowania. I bardzo dobrze, podnoszenie DPI do absurdalnych wysokości nikomu już nie jest potrzebne i służy wyłącznie celom marketingowym. Jak jest z częstotliwością raportowania? Wydaje się to parametr bardziej istotny, ale w obecnej sytuacji 8000 hZ jest troszkę overkillem. Dlaczego? Ponieważ nie wszystkie gry są w stanie jeszcze obsłużyć taką częstotliwość. Myszka w niektórych grach wariuje i dopiero obniżenie wartości odświeżania przywraca normalność. Z pewnością jest to kwestia czasu, ale na chwilę obecną nie we wszystkich grach uda wam się wykorzystać pełny potencjał ten myszki. Warto też zaznaczyć, ze wyższa częstotliwość wiąże się też z większym obciążeniem dla komputera. Zużycie procesora przy takiej wartości jest zauważalnie wyższe, nie jest to może gigantyczna różnica ale przy słabszym sprzęcie może mieć to dla niektórych znaczenie.

Viper

Jakość wykonania

Myszka jest bardzo dobrze wykonana i spasowana. Wykonana z matowego, chropowatego plastiku, gumowymi bokami oraz podświetlany logo. Kabel elastyczny, w oplocie. Waga to 71 gram, czyli o 2 gramy więcej niż wersja bez 8kHZ. Razer jest symetryczny i posiada 4 przyciski boczne. Rolka ma zauważalny przeskok i „siedzi” bardzo stabilnie. Logotyp umieszczony centralnie jest podświetlany i można jego kolorami sterować za pomocą Razer Synapse i Chroma Studio. Mysz jest wyposażona w optyczne przełączniki Razera 2 generacji a sensor to RAZER™ FOCUS+

IMG 4336

Użytkowanie

Po latach spędzonych z Logitechami przejście na Razera było dla mnie sporym szokiem. Głównie z powodu wagi.  Przyzwyczajenie do niej zajęło mi dobry tydzień, ale obecnie korzystanie z niej jest już dla mnie w 100% naturalne. Troszkę inaczej jest jednak z przyciskami. Zajmują one całą wierzchnią powierzchnię i nachodzą nawet delikatnie na krawędzie myszki. Z tego powodu w nerwowych sytuacjach w grze zdarzało mi się omyłkowo wciskać prawy przycisk myszki palcem serdecznym. W CS:GO powodowało to często rozpoczęcie zdejmowania tłumika lub przełączenie w tryb burst. Wielokrotnie doprowadziło mnie to do szał i kilkukrotnie przełożyło się na zawalone akcje. Z każdym dniem tych sytuacji miałem co raz mniej więc to pewnie kwestia wprawy i przyzwyczajenia ale warto to mieć na uwadze.

Jeżeli chodzi o 8k HZ, które jest głównym wyróżnikiem tego modelu to szczerze mówiąc nie mogę powiedzieć, że zauważyłem jakąkolwiek różnicę w funkcjonowaniu myszki przy 8k HZ a np. 4000 czy 2000. Co nie znaczy, że takiej różnicy nie ma i że nie przekłada się ona na grę. Sytuacja troszkę przypomina monitory z bardzo wysoką częstotliwością odświeżania. Fajnie jest mieć więcej Hertzów ale powyżej pewnego poziomu nie przekładają się one aż tak bardzo na wzrost efektywności i jakości gry.

Podsumowanie Razer Viper 8kHZ

Razer Viper 8kHZ to bardzo dobra myszka a wysoka częstotliwość raportowania jest jej zdecydowanym atutem ale jeżeli korzystacie aktualnie ze zwykłego Vipera to uważam, że nie ma sensu dokonywać aktualizacji sprzętu. Jeżeli zaś akurat wymieniacie myszkę i szukacie czegoś perspektywicznego to nad Razerem na pewno warto się pochylić. Warto też zaznaczyć, że mimo ewidentnego upgrade’u tego modelu myszki utrzymał on starą cenę czyli ok. 399 złotych.

118692292 2941867785950948 8506866423984173755 o

Partnerem recenzji jest

marka

[review]