Respawn.pl

Recenzja ADATA SE880. Kompaktowy i ultraszybki zewnętrzny SSD!

Autor: Partner serwisu

Ranking dysków SSD jasno wskazuje, że technologia w miejscu stać nie lubi. Ba, segment tych urządzeń rozwija się tak szybko, że czasem trudno za nim nadążyć. Dziś jednak nie o konkretnych podzespołach montowanych bezpośrednio w komputerze czy konsoli, ale o drugiej gałęzi tego przemysłu – zewnętrznych nośnikach danych. Oto, co potrafi ADATA SE880!

Recenzja ADATA SE880. Kompaktowy i ultraszybki zewnętrzny SSD!

ADATA Elite SE880 to zewnętrzny dysk korzystający z interfejsu USB 3.2 Gen 2×2, który zapewnia jedne z najwyższych dostępnych prędkości przesyłu danych. Oferuje on transfery sięgające 2000 MB/s zarówno przy odczycie, jak i zapisie sekwencyjnym. To dwa razy większa przepustowość w porównaniu do USB 3.2 Gen 2×1 i cztery razy większa niż USB 3.2 Gen 1×1. O takich wartościach zewnętrzne dyski twarde HDD mogą jedynie pomarzyć.

ADATA SE880 2

Elite SE880 dostępny jest w czterech wersjach pojemnościowych: 500 GB, 1 TB, 2 TB i 4 TB. W tej recenzji testowałem wersję 1 TB. Jest to ważne nie tylko ze względu na samą pojemność, ale również możliwości właśnie przez pojemność. W testach wytrzymałościowych, wyższy współczynnik TBW będzie miał dysk o większej pojemności. To samo tyczy się badania bufora pSLC – dla pojemniejszych dysków jest on większy w wymiarze absolutnym. Wszystkie modele natomiast wykorzystują pamięć 3D NAND TLC od Microna i kontroler Silicon Motion SM2320.

Dysk imponuje swoimi kompaktowymi rozmiarami, mierzącymi 64,8 x 35 x 12,25 mm i ważącymi tylko 31 gramów. Dzięki temu bez problemu zmieści się w kieszeni. Obudowa wykonana z metalu zapewnia dodatkową wytrzymałość i chłodzenie.

Metodologia testów i wydajność ADATA SE880

Testy przeprowadziłem na laptopie ASUS Zenbook Duo, wyposażonym w dwa porty Thunderbolt 4 o przepustowości 40 Gb/s (około 5000 MB/s), co eliminuje ryzyko ograniczenia prędkości przez starsze standardy USB. Nie ma tu żadnej mowy o limitowaniu potencjalnej wydajności związanej ze standardem. Pamiętać należy jednak, że podpinając ten dysk do portu 5 Gbps, nie zauważycie 2 GB/s przepustowości, ale maksymalnie ok. 625 MB/s. Miejcie to na uwadze i upewnijcie się, że wasz laptop w ogóle potrafi taką prędkość wykorzystać.

ADATA SE880 cristaldisk

Dysk osiągnął prędkość do 2000 MB/s, z sekwencyjnym odczytem na poziomie 2039 MB/s i zapisem 1812 MB/s. Losowe prędkości odczytu i zapisu były niższe, ale jest to typowe dla nośników USB.

ADATA SE880 Kopiowanie

ADATA SE880 Kopiowanie 2

ADATA SE880 Rozpakowanie

Bufor SLC i temperatura ADATA SE880

W przypadku wariantu 1 TB, prędkość zapisu spada po zapełnieniu bufora SLC (około 300 GB) do około 135 MB/s i utrzymuje się do końca testu. Podobne obniżenie prędkości występuje po zapełnieniu dysku w 80%, gdzie można oczekiwać około 450 MB/s. To nie jest wynik na miarę najlepszych wewnętrznych dysków SSD, jasna sprawa, ale pokrywa się z innymi na USB.

ADATA SE880 pSLC

Dysk dobrze radzi sobie natomiast z temperaturą, osiągając 48 stopni Celsjusza w najcięższych testach, co jest bezpiecznym wynikiem i nie powoduje termicznego throttlingu.

ADATA SE880 temperatura

Podsumowanie ADATA SE880

Nie da się ukryć, że zewnętrzne dyski SSD są coraz chętniej wybierane już nie tylko przez największych entuzjastów i profesjonalistów, takich jak fotografów czy montażystów filmowych, ale również zwykłych, nazwijmy ich, Kowalskich. Posłużyć mogą bowiem jako zewnętrzny magazyn na dokumenty, zdjęcia czy filmy z wakacji, jako bezpieczny nośnik bez dostępu do sieci czy nawet jako NAS, jeśli podepniecie go do routera z USB.

ADATA SE880 to przede wszystkim dysk mobilny, który świetnie spisze się na wszelkiego rodzaju biznesowych wyjazdach czy wycieczkach. Zmieści się w zwykłej kieszeni, nie potrzebuje zewnętrznego zasilania ani nie musicie się z nim obnosić jak z porcelanową zastawą babci z 1928 roku. Jest na dodatek ultrawydajny i to z tych powodów z czystym sumieniem mogę wam go polecić. Zasłużona rekomendacja!

ZOBACZ NASZE INNE RECENZJE! 

Recenzja napisana przez redaktorów partnera technologicznego portalu Respawn.pl. Portal Respawn.pl za publikację niniejszej recenzji przyjął gratyfikację w formie pieniężnej.