Respawn.pl

Ten OLED kosztuje mniej niż 3000 zł. Recenzja AOC AGON PRO AG276QZD!

Autor: Partner serwisu

Ranking monitorów gamingowych to niekończąca się dominacja matryc OLED-owych, ale z jednym, bardzo poważnym zastrzeżeniem – wyłącznie opłacalności zakupu. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie bowiem na zakup wyświetlacza za sześć kafli, ale na szczęście z tym koniec, bo oto cały na biało wchodzi AOC AGON PRO AG276QZD!

Ten OLED kosztuje mniej niż 3000 zł. Recenzja AOC AGON PRO AG276QZD!

Monitory stricte gamingowe z matrycą OLED miały swoją premierę 2,5 roku temu, dzięki Dell Alienware. Do tego czasu powstało mnóstwo ciekawych modeli, zarówno tych w miarę standardowych, jak i najbardziej wypasionych. Nie miałem jednak przyjemności testować modelu opłacalnego, a takim właśnie jest AOC AGON PRO AG276QZD – kosztuje od 2849 zł wzwyż.

AOC Agon Pro AG276QZD 2

Specyfikacja AOC AGON PRO AG276QZD

AOC AGON PRO AG276QZD jest wyposażony w 27-calowy, 10-bitowy panel WOLED o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli i odświeżaniu 240 Hz. Monitor osiąga maksymalną jasność 1000 nitów w trybie HDR (w testach osiągnięto 821 nitów w HDR) oraz 420 nitów w SDR. Dzięki 10-bitowej matrycy OLED z nieskończonym kontrastem, monitor oferuje szerokie pokrycie popularnych gamutów kolorów: 99,5% sRGB, 87,1% Adobe RGB i 94,6% DCI-P3.

Monitor cechuje się wysoką wydajnością, ze średnim czasem reakcji wynoszącym 1,31 ms i minimalnym 0,7 ms, co zostało zmierzone w rzeczywistych testach. Producent deklaruje 0,03 ms, jednak w praktyce te wartości różnią się, podobnie jak w przypadku wszystkich monitorów LCD i innych OLED.

Obsługuje technologię synchronizacji adaptacyjnej G-SYNC Compatible oraz FreeSync Premium PRO, a także VRR przy podłączeniu do konsoli. Monitor posiada złącza HDMI 2.0 i DisplayPort 1.4, HUB USB, złącze słuchawkowe, cyfrowe wyjście audio, podświetlenie RGB oraz ergonomiczną podstawę z regulacją w pionie i poziomie oraz możliwością obrotu do trybu portretowego.

AOC Agon Pro AG276QZD 3

Budowa i jakość wykonania AOC AGON PRO AG276QZD

W pudełku wraz z monitorem znajdziecie przewód HDMI, DisplayPort oraz USB-B. Znajdziecie również ergonomiczną podstawę, którą montuje się w dosłownie kilkadziesiąt sekund, a ta z kolei umożliwia szeroki zakres regulacji w pionie (130 mm), w kwestii nachylenia (od -30 do +30 stopni) i obrotu (w tryb portretowy). Zabrakło tu tylko obrotu w płaszczyźnie poziomej.

Sam monitor prezentuje się bardzo dobrze. Minimalistyczna nowoczesność przemówi do wielu użytkowników, chcących otrzymać nietuzinkowy design na miarę rewolucji OLED-owej. W tym pomaga zarówno metalowa podstawa o niewielkiej powierzchni, jak i cienkie ramki wokół ekranu. Sterować można nim przy pomocy dżojstika, a i wielobarwnego podświetlenia dla fanów tego typu dodatków tu nie zabrakło. Ba, można je synchronizować w ramach kompatybilności z ekosystemem AGON by AOC, czyli LightFX.

AOC Agon Pro AG276QZD 4

Nie mogę się przyczepić do żadnego aspektu jakości wykonania. Solidna i przede wszystkim niewielka podstawa dobrze wpisuje się w nowoczesny design samego wyświetlacza, na tyle znaleźć można dodatkowy uchwyt na słuchawki. Co do portów, użytkownicy znajdą tu dwa gniazda HDMI 2.0 (szkoda, że nie 2.1), dwa DisplayPort, minijack, dwa USB 3.2 Gen 1 oraz USB-C.

Jakość obrazu AOC AGON PRO AG276QZD

Producent chwali się, że matryca pokrywa przestrzeń DCI-P3 w 98,5%. Nasze pomiary wykazały nieco niższą wartość, wynoszącą 94,6%, co wciąż jest doskonałym wynikiem, głównie dzięki zastosowanej 10-bitowej matrycy WOLED. Pokrycie Adobe RGB wynosi 87,1%, a sRGB 99,5%. Są to wartości nieco niższe niż te, które oferują monitory z matrycą Samsung QD-OLED, wyposażoną w kropki kwantowe. Niemniej jednak, możecie liczyć na fenomenalny efekt HDR, ponieważ OLED to OLED.

Domyślne ustawienia jasności to 90%, a kontrastu 50%. Oznacza to maksymalną jasność na poziomie 300 nitów dla bieli oraz 0 nitów dla czerni, co daje nieskończony kontrast. Temperatura barwowa wynosi 6090K, co jest nieco poniżej standardu 6500K, ale można to łatwo skorygować przy użyciu menu OSD.

AOC Agon Pro AG276QZD sRGB

Producent deklaruje maksymalną jasność w trybie HDR na poziomie 1000 nitów, jednak nasze pomiary pokazały maksymalnie 821 nitów. Jest to mniej niż w przypadku paneli LCD, które osiągają wyższe wartości, ale nie oferują pełnego strefowego wygaszania, które w OLED-ach liczy się w milionach. Dlatego jakość HDR w testowanym modelu jest po prostu znakomita.

Jak spisuje się w grach?

AOC AGON PRO AG276QZD to przede wszystkim monitor gamingowy i jako że jest to OLED, liczyć możecie na fenomenalne parametry. Oferowana częstotliwość odświeżania rzędu 240 Hz może nie jest jakaś rekordowa, ale w zupełności wystarczy nawet w przypadku największych e-sportowych zapaleńców, w szczególności, że do tego dochodzi przecież ultraniski czas reakcji. Ten wynosi nawet 0,7 ms i choć wartość ta wyraźnie odstaje od deklarowanego przez producenta 0,03 ms, rzeczywistość szybko weryfikuje myślenie życzeniowe wszystkich producentów. Nie spotkałem się z ani jednym monitorem, w którego specyfikacji została zapisana faktyczna, rzeczywista i realna wartość.

AOC Agon Pro AG276QZD wydajnosc

Tak naprawdę nie liczą się cyferki, ale feeling i ten jest po prostu świetny. Żadnego rozmazania czy overshootu, po prostu ostry obraz w dynamicznie zmieniającej się scenie.

Monitor wspiera dodatkowo synchronizacją adaptacyjną FreeSync Premium Pro oraz G-SYNC Compatible. W tym aspekcie pojawia się kilka problemów, na przykład z charakterystycznym migotaniem ekranu podczas wyświetlania bardzo ciemnych scen, ale na to niestety jest narażona większość monitorów OLED-owych. Można się do tego dość szybko przyzwyczaić, ale niestety jest to obecne.

AOC Agon Pro AG276QZD 1

Podsumowanie AOC AGON PRO AG276QZD

AOC AGON PRO AG276QZD nie należy do najlepszych monitorów, jakie kiedykolwiek przetestowałem. Do wad zaliczam dośc agresywny system limitowania jasności ABL, migotanie ekranu z aktywnym VRR, brak HDMI 2.1 czy niższa jasność maksymalna w porównaniu zarówno do wybranych monitorów LCD, jak innych OLED-ów.

Na szczęście przy podsumowaniu nie bazuję wyłącznie na zaletach i wadach, ale przede wszystkim na opłacalności, a tego aspektu podważyć się tu obiektywnie po prostu nie da. Cena rzędu od 2849 zł to jedna z najniższych, jakie kiedykolwiek widziałem przy monitorach OLED i biorąc pod uwagę fakt, że nadal otrzymacie 27-calowy QHD 240 Hz, jak najbardziej warto się zastanowić.

ZOBACZ NASZE INNE RECENZJE! 

Recenzja napisana przez redaktorów partnera technologicznego portalu Respawn.pl. Portal Respawn.pl za publikację niniejszej recenzji przyjął gratyfikację w formie pieniężnej.