Respawn.pl

Strona główna » Recenzja karty graficznej INNO3D RTX 3070 TI X3!

Recenzja karty graficznej INNO3D RTX 3070 TI X3!

Autor: Marcin Skrętkowicz

INNO3D RTX 3070Ti to mocno rozbudowana karta, która wystarczy zwykłemu Kowalskiemu w codziennym graniu. Sprawdzimy jak się sprawdza w grach!

Inno3d jest producentem podzespołów komputerowych, założonym w 1998 w Hong Kongu. Firma osiągnęła rozpoznawalność na arenie międzynarodowej, stając się jednym z najszybciej rosnących przedsiębiorstw w Azji. Klientami Inno3d są zarówno standardowi użytkownicy PC-tów, jak i gracze oraz profesjonaliści. Firma oferuje obszerny wybór gamingowych kart graficznych, systemów do kopania kryptowalut oraz drukarek 3D. GPU produkowane przez Inno3d oparte są na chipsecie nVidia GeForce. Karty tego producenta znane są z efektywnych systemów chłodzenia, a co za tym idzie – dobrej wydajności. Inno3d produkuje także karty z serii RTX, wykorzystujące technologie Ray Tracingu, które mają zrewolucjonizować grafikę w grach komputerowych. Działanie firmy przyczyniło się do poprawienia kondycji rynku kart graficznych. Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, stworzyła własne układy do kopania kryptowalut. Są to karty, których działanie zostało zoptymalizowane w tym jednym, konkretnym celu. Inno3d należy do PC Partner, czyli organizacji macierzystej. PC Partner to jeden z najważniejszych producentów podzespołów komputerowych.

Informacje o firmie przedstawione to można przejść do głównego etapu tekstu – czyli samej recenzji karty graficznej od Inno3d. Jak już zauważyliście w moje ręce trafiła grafika z serii RTX, a dokładnie model RTX 3070 Ti. Oczywiście jest to model referencyjny z usprawnionym systemem chłodzenia oraz odrobinkę podkręconymi zegarami. Ów kartę zbudowano w 8 nm procesie technologicznych (w starszym modelu RTX 2060 zastosowano 12 nm FinFET).

Pora przedstawić specyfikację testowanej karty graficznej, czyli Inno3d RTX 3070 Ti X3:

 • Proces technologiczny: 8 nm,
 • Rozmiar rdzenia: 393 mm2,
 • Liczba tranzystorów: 17,4 mld,
 • SM/CU: 48,
 • SPU: 6144,
 • TMU: 192,
 • ROP: 96,
 • VRAM: 8 GB GDDR6X,
 • Zegar bazowy: 1575 MHz,
 • Zegar boost: 1785 MHz,
 • Rzeczywisty zegar pamięci: 1188 MHz,
 • Magistrala danych: 256-bit,
 • Przepustowość pamięci: 608 GB/s,
 • TDP: 290 W,
 • HDCP: 2.3,
 • Złącza wideo: 1x HDMI 2.1, 3x DisplayPort 1.4a,
 • Długość: 300 mm,
 • Wysokość: 135 mm,
 • Złącze prądu: 2x 8-pin,

Platforma testowa:

Jeżeli chodzi o bardziej techniczne sprawy to karta cechuje się 300 mm długością, 135 mm wysokością w najwyższym punkcie. Takie wymiary oznaczają, że karta zajmie trzy gniazda co raczej nie powinno dziwić. Jak wspomniałem powyżej grafika potrzebuje dwóch wtyczek zasilania 8 pianowego złącza. Na karcie zabrakło również złącza NVLink, za pomocą którego obecnie realizowane są konfiguracje Multi-GPU. Z tyłu odnajdziemy cztery wyjścia wideo – 3 wyjścia DisplayPort 1.4a oraz jedno wyjście HDMI 2.1.

Na froncie odnajdziemy niereferencyjnym układ chłodzenia. W przypadku Inno3d RTX 2070 Ti X3 mamy do dyspozycji trzy 90 mm wentylatory z funkcją ‘fan stop’. To oznacza, że gdy karta posiada mniej niż 48 stopni Celsjusza to wentylatory pozostają wyłączone. Następnie płynnie zwiększają prędkość w miarę wzrostu temperatury. Domyślna krzywa wentylatorów jest bardzo dobrze ustawiona i sterownik nie rozpędza wentylatorów na maxa jak tylko poczuje większe zużycie.

Warto wspomnieć, że karta nie ma podświetlenia led. Nawet nie zamierzam tego krytykować. Według mnie takie rozwiązanie jest właśnie idealne. Za co idzie pochwała do producentów – tak nie jestem fanem podświetlenia. W każdym razie od drugiej strony odnajdziemy aluminiowy backplate, który defakto nie jest potrzebny biorąc pod uwagę zastosowane chłodzenie i jest czysto dekoracyjnym akcentem. Dlaczego? dlatego, ze między PCB, a backplate nie odnajdziemy żadnych termopadów. Natomiast posiada on otwory wentylacyjne, które mają ułatwić odprowadzanie ciepła.

Testy:

Testy przeprowadzono na różnych rozdzielczościach w różnych grach. W grach ustawione wszystkie ustawienia graficzne na najwyższe. Testy przeprowadzono na sterownikach Nvidia GRD 511.79.

Podsumowując

Cóż tu mogę napisać… sam rdzeń 3070 to ostatnimi czasy hit na rynku kart graficznych (pod warunkiem dostępności no ale wiemy jak jest). Przy zakupie INNO3D RTX 3070Ti X3 otrzymasz wydajność, która rywalizuje z RTX 2080Ti. Propozycja od INNO3D gwarantuje znacznie niższe temperatury pracy i zużywa mniej energii niż flagowce poprzedniej generacji Turinga. Do tego dochodzi wysoka, nienaganna jakość wykonania i klasyczny wygląd bez LEDów.

Karta z łatwością sobie radzi z wysoką liczbą klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p i 1440p. Jeśli lubisz pogrywać w najnowsze gry to karta spełni Twoje oczekiwania na kilka lat.