Respawn.pl

Recenzja MSI MPG 271QRX QD-OLED. Marzenie gracza właśnie się ziściło!

Autor: Partner serwisu

W sieci pojawia się wiele rankingów monitorów gamingowych i mam wrażenie, że aktualnie nie potrafią nadążyć za radykalnymi zmianami. Co chwilę pojawia się bowiem jakiś konkretny, topowy model, ale wszystkie mają jeden mianownik – to OLED-y, które właśnie rewolucjonizują rynek. Oto, co potrafi jeden z ich przedstawicieli, czyli MSI MPG 271QRX!

Recenzja MSI MPG 271QRX QD-OLED. Marzenie gracza właśnie się ziściło!

Gracze długo musieli czekać na OLED-owe monitory, nie tylko w kontekście gamingowym. W sferze RTV panują nieprzerwanie już od lat, a konkurencja jest tak zaciekła, że wcale nie trzeba na nie wydawać miliona monet, bo już za kilka mniejszych kafli użytkownicy mogą przebierać w ofertach. Na rynek komputerowy technologia weszła stosunkowo niedawno, bo w 2022 roku za sprawą Dell Alienware, ale jak zauważycie później, technologia w miejscu nie stoi.

MSI MPG 271QRX 2

MSI MPG 271QRX to typowy przedstawiciel idealnego monitora gamingowego (prawie, ale o wadach nieco później), który na dodatek może pochwalić się uniwersalnością, nie popadającą w skrajność. Do dyspozycji użytkownicy otrzymują bowiem 27-calowy panel o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli) i odświeżaniu 360 Hz. Żadnego, trudnego do napędzenia 4K, czy wielkich, 32”+ matryc, po prostu średnia półka. Oczywiście tego samego powiedzieć nie można o bardzo wysokim odświeżaniu, ale należy pamiętać, że na rynku istnieją przecież monitory 500 Hz, więc i tu ten aspekt znajduje się mniej więcej w środku.

Innowacja nadchodzi z innej strony. Właśnie ze względu na to, że MSI zastosowało najnowszej generacji panel QD-OLED, gracze mogą doświadczyć nie tylko fenomenalnych kolorów, ale również świetnego HDR, dzięki nieskończonemu kontrastowi. Otrzymają również niemal bezkompromisowy czas reakcji GtG wynoszący zaledwie 0,03 ms (później zobaczycie prawdziwy czas średni).

MSI MPG 271QRX

Budowa i jakość wykonania MSI MPG 271QRX

W pudełku, oprócz monitora i podstawy, znajdziemy raport z fabrycznej kalibracji, kabel zasilający, USB-A do USB-B oraz HDMI. Niestety, zabrakło DisplayPort i USB-C, co jest zaskakujące w monitorze tej klasy. Jeśli iiyama potrafi zapewnić pełen zestaw, to OLED w cenie 4000 zł również powinien to mieć.

Monitor charakteryzuje się doskonałą jakością wykonania. Jego montaż jest niezwykle prosty i szybki – wystarczy minuta na przykręcenie jednej szybkośrubki i zamocowanie ramienia na tylnej części wyświetlacza. MSI postawiło na swoją charakterystyczną stylistykę z odcieniami szarości i solidną podstawą. Choć nie jest to najpiękniejszy monitor, cieszy brak krzykliwych wzorów i podświetlenia typowego dla konstrukcji gamingowych. Delikatne podświetlenie umieszczono na tylnej części monitora.

MSI MPG 271QRX 3

Wyświetlacz ma błyszczącą powłokę z warstwą antyodblaskową, co stanowi kompromis między głębią kolorów a kontrolą odblasków. Monitor jest chłodzony pasywnie dzięki dobrze rozmieszczonemu radiatorowi i folii grafenowej, co eliminuje hałas związany z wentylatorami.

Monitor posiada ergonomiczną podstawę, umożliwiającą regulację kąta nachylenia od -5 do 15 stopni, obrót o 30 stopni w każdą stronę, regulację wysokości do 110 mm oraz tryb portretowy. Dla najbardziej wymagających dostępny jest standard montażowy VESA 100 x 100. Menu ekranowe obsługiwane jest za pomocą dżojstika.

MSI MPG 271QRX 4

Na tylnej części monitora znajdują się porty DisplayPort 1.4a, dwa HDMI 2.1, dwa USB 2.0 typu A, jeden USB 2.0 typu B oraz USB-C z DisplayPort i Power Delivery o mocy 90 W. Obecność USB 2.0 jest pewnym zaskoczeniem, podobnie jak konieczność stosowania kompresji DCS przy pełnym wykorzystaniu możliwości monitora. Na szczęście, monitor umożliwia aktualizację firmware przez USB oraz posiada wbudowany przełącznik KVM, co ułatwia korzystanie z jednego zestawu peryferii dla dwóch urządzeń.

Jakość obrazu i HDR MSI MPG 271QRX

MSI MPG 271QRX wyposażony jest w 10-bitową matrycę QD-OLED marki Samsung drugiej generacji, co gwarantuje szerokie pokrycie gamutów: 99,9% sRGB, 95,5% Adobe RGB i 99,5% DCI-P3. Monitor nadaje się zatem nie tylko do gier, ale także do tworzenia treści. Domyślna jasność ustawiona na 70% przekłada się na około 180 nitów dla bieli i 0 nitów dla czerni, co jest typowe dla OLED-ów. Średni błąd delta E wynosi zaledwie 0,76 dla sRGB, a punkt bieli przed kalibracją to 6650K, co jest bliskie wzorcowej wartości 6500K.

MSI MPG 271QRX sRGB

Monitor oferuje dwa tryby HDR: HDR 400 True Black i HDR Peak 1000, oba z obsługą HDR10. W trybie HDR 400 True Black osiągnięto jasność 477 nitów (okno 5%), a w HDR Peak 1000 aż 1022 nity (okno 1%). Deklarowana jasność maksymalna w trybie SDR to 250 nitów, a testy wykazały 245 nitów. Równomierność podświetlenia jest znacznie lepsza niż w standardowych monitorach LCD.

MSI MPG 271QRX Oprogramowanie

Gaming MSI MPG 271QRX

MSI MPG 271QRX to monitor gamingowy, który wyróżnia się swoją wydajnością. Chociaż wcześniejsze testy wskazują, że dobrze sprawdza się również w konsumpcji i tworzeniu treści, jego główną zaletą jest doskonała wydajność. Producent deklaruje imponujący czas reakcji GtG MSI MPG 271QRX to monitor gamingowy, który wyróżnia się swoją wydajnością. Chociaż wcześniejsze testy wskazują, że dobrze sprawdza się również w konsumpcji i tworzeniu treści, jego główną zaletą jest doskonała wydajność. Producent deklaruje imponujący czas reakcji GtG wynoszący 0,03 ms, co w połączeniu z częstotliwością odświeżania 360 Hz gwarantuje wyjątkową płynność i ostrość obrazu w dynamicznych scenach.

Rzeczywiste użytkowanie potwierdza te specyfikacje. Monitor praktycznie eliminuje smużenie i powidoki, co jest potwierdzone przez certyfikat VESA ClearMR 1300 – certyfikat, którego nie zdobywają nawet najlepsze monitory LCD, bez względu na technologię matrycy (TN, IPS czy VA). Nasze pomiary wykazały średni czas reakcji 0,88 ms, co choć nie dorównuje deklarowanemu 0,03 ms, nadal jest rewelacyjnym wynikiem.

MSI MPG 271QRX wydajnosc

Dodatkowo, monitor ten oferuje adaptacyjną synchronizację, zapewniając bezkompromisową rozgrywkę. Obsługuje zarówno FreeSync Premium Pro, jak i G-SYNC Compatible, dzięki czemu można go używać z kartami graficznymi AMD Radeon i NVIDIA GeForce. Dzięki złączu HDMI 2.1 monitor ten doskonale współpracuje z konsolami PS5 i Xbox Series X, oferując rozgrywkę w 1440p przy 120 Hz oraz wsparcie dla synchronizacji adaptacyjnej.

Podsumowanie MSI MPG 271QRX

MSI MPG 271QRX to zaawansowany monitor dla graczy, łączący w sobie nowoczesne technologie i wysoką jakość wykonania. Choć brakuje mu USB 3.0, technologii BFI, głośników i wyższej jasności w trybie SDR, jego zalety zdecydowanie przeważają. Doskonałe kolory, świetny HDR, niski input lag oraz wsparcie dla FreeSync i G-SYNC sprawiają, że monitor ten jest wart swojej ceny. MSI oferuje również 3-letnią gwarancję na wypalanie oraz pełny pakiet funkcji OLED Care, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność.

ZOBACZ NASZE INNE RECENZJE! 

Recenzja napisana przez redaktorów partnera technologicznego portalu Respawn.pl. Portal Respawn.pl za publikację niniejszej recenzji przyjął gratyfikację w formie pieniężnej.