Respawn.pl

Strona główna » Recenzja TP Link Archer VR2100!

Recenzja TP Link Archer VR2100!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Sprawdziliśmy router obsługujący 350 MB/s SuperVDSL! Czym więc jest superVDSL i jak działa? Oto recenzja TP Link Archer VR2100 z SuperVDSL!

Archer VR2100 to uniwersalny router z obsługą technologii DSL najnowszej generacji – Super VDSL (VDSL2 profil 35b), która umożliwia pobieranie danych za pomocą łącza telefonicznego z prędkością nawet 350 Mb/s. Jest to wartość aż 3,5 razy wyższa niż w przypadku VDSL2 – technologii poprzedniej generacji. Co ważne, wbudowany w Archera VR2100 modem jest wstecznie kompatybilny ze standardami VDSL2, ADSL2+, ADSL2 oraz ADSL, co gwarantuje bezproblemową pracę niezależnie od technologii stosowanej przez dostawcę Internetu.

Za dystrybucję sygnału WiFi w domu odpowiada mocny układ radiowy w standardzie 802.11ac (WiFi5). Archer VR2100 zapewnia prędkości dochodzące do 1733 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. W sumie domownicy dostają do dyspozycji aż 2,1 Gb/s łącznej przepustowości! Dzięki temu nowy router świetnie się sprawdzi podczas jednoczesnego streamowania filmów w jakości Full HD, grania w gry sieciowe oraz pobierania dużych plików. Domownicy nie muszą się martwić o braki w przepustowości połączenia, nawet jeśli z routerem łączy się wiele urządzeń, np. komputery, smartfony, tablety, smart TV itp. Zastosowana w nim technologia MU-MIMO 4×4 pozwala na obsługę wielu urządzeń w tym samym czasie, znacząco redukując opóźnienia i zwiększając wydajność całej sieci.

Archer VR2100 obsługuje technologię OneMesh, dzięki czemu współpracując z innymi urządzeniami od TP-Link, tworzy jednolitą sieć Mesh. Technologia OneMesh, dzięki płynnemu roamingowi, zapewnia ciągłą transmisję danych podczas przemieszczania się użytkownika po domu. Urządzenia znajdujące się w sieci WiFi są automatycznie łączone z routerem lub wzmacniaczem o najsilniejszej w danym momencie sile sygnału. Proces ten jest niezauważalny dla użytkownika, dzięki czemu korzystanie z Internetu jest niebywale swobodne i bardzo wygodne.

Specyfikacja techniczna:

 • Rodzaje wejść/wyjść:
  – RJ-45 10/100/1000 (LAN) -> 3 szt.
  – RJ-45 10/100/1000 (LAN/WAN) -> 1 szt.
  – RJ-11 (WAN) -> 1 szt.
  – USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) -> 1 szt.
  – Złącze zasilania -> 1 szt.
 • Obsługiwane standardy:
  – Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)
  – 802.3
  – 802.3ab
  – 802.3u
  – LTE
 • Częstotliwość pracy: 2.4 / 5 GHz (DualBand)
 • Antena: 3 sztuki zewnętrzne oraz 1 wewnętrzne
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 1733 MB/s (Wi-Fi)
 • Gwarancja: 36 miesięcy (gwarancja producenta)
 • Pełna specyfikacja: dostępna tutaj https://www.tp-link.com/pl/home-networking/dsl-modem-router/archer-vr2100/#specifications

Platforma testowa:

Jakby nie patrzeć TP-Link ma wiele modeli w tej kategorii co jest w pełni zrozumiałe. Pomimo tego, że nie różnią się one zbytnio budową zewnętrzną (poza rozmiarem) to Archer VR2100 ma jedną cechę, którą wyróżnia go na tle innych. Mowa oczywiście o obsłudze SuperVDSL.

SuperVDSL jest w rzeczywistości nowym typem połączenia w profilu 35b na obsługiwanych liniach VDSL2, ale ten nowy typ połączenia nie jest dostępny w każdym regionie. Dlatego też jeśli chcemy skorzystać z tej technologii i tego typu połączenia to pierwszą rzeczą jaką musimy wykonać przed zakupem VR2100 to musimy sprawdzić czy nasza linia jest w takim standardzie. Recenzowany router to urządzenie o teoretycznej wydajności łącza do 350 MB/s za sprawą obsługi SuperVDSL. Oczywiście samo urządzenie jest też kompatybilne wstecz.

Defakto niezależnie od tego czy skorzystamy z VDSL, czy z portu Ethernet lub nawet ustawimy mobilne połączenie internetowe przez USB za pomocą 4G. Mamy możliwość użycia funkcji OneMesh, która obecnie jest standardowym wyposażeniem każdego domu. Co ciekawe Archer VR2100 może tworzyć sieć Wi-Fi Mesh ale w tym celu potrzebujemy drugie urządzenie od TP-Link, które również obsługuje OneMesh. W ten sposób zamiast marnować czas na konfigurowanie całości wystarczą dwa kliknięcia i obszar Wi-Fi jest znacznie powiększony.

Archer VR2100, jak sama nazwa skazuje to router, który może osiągnąć łączną prędkość na poziomie 2100 Mb/s. Dzięki temu urządzeniu możemy łączyć się z sieciami 2.4/5 GHz gdzie w sieci 2.4 GHz osiągniemy do 300 Mb/s, a w 5 GHz 1733 Mb/s. Mamy też dostęp do funkcji 4 x 4 MU-MIMO dzięki czemu router może jednocześnie przesyłać dane na dużą skalę do wszystkich podłączonych urządzeń. Pomaga to poprawić jakość połączenia.

Jak z konfiguracją? Nic prostszego bo wszystko praktycznie na zasadzie plug and play. Co ciekawe router możemy dodać do aplikacji “Tether” dzięki czemu będziemy mogli zarządzać routerem z każdego miejsca na ziemi za pośrednictwem naszego smartfonu. Nie ma się też co martwić o niezrozumiałe funkcje bo całość jest dostępna w języku polskim. Dzięki tej aplikacji jesteśmy w stanie bardzo szybko wprowadzić kontrolę rodzicielską, zrobić sieć dla gości oraz zmienić hasło do Wi-Fi.

Podsumowanie:

TP-Link Archer VR2100 to bardzo fajna opcja z kategorii Wi-Fi 5 802.11ac. Uważam, że szczególnie spodoba się tym, którzy mają możliwość połączenia SuperVDSL. Dodatkowo mamy możliwość połączenia nie tylko jednym typem internetu ale w sumie sprawdzi się również jako router 4G czy nawet pod internet radiowy. Poza tym Archer 2100 można znaleźć na rynku w kwocie około 400 PLN, a to niewiele biorąc pod uwagę dostępność ciekawych funkcji.

Partnerem recenzji jest marka