Respawn.pl

ASUS ROG Claymore – Potwór wśród mechanicznych klawiatur!

Autor: Marcin Skrętkowicz

ASUS ROG Claymore to niezwykłe rozbudowana i nowatorska klawiatura mechaniczna, którą tworzono od ponad dwóch lat. Odłączana część numeryczna, w pełni konfigurowalne podświetlenie LED RGB i wiele więcej niezwykłych smaczków!

 

ASUS ROG Claymore to pierwsza klawiatura mechaniczna z podświetleniem LED RGB nazwanym AURA i z odłączanym numpadem. Wyposażona została w przełączniki Cherry MX. Oczywiście potencjalny nabywca ma cztery najpopularniejsze typy switchy Cherry MX: Black, Blue, Brown oraz Red.

Moduł bloku numerycznego można podłączyć zarówno z lewej, jak i z prawej strony klawiatury poprzez wsunięcie go do odpowiedniej ramki poprzez port Micro USB-B. Dodatkowo moduł posiada rolkę regulacji głośności.

Klawiatura została wykonana bardzo starannie oraz w pełni wpisuje się w portfolio produktów z rodziny Republic Of Gamers. Klawiaturę wykonano z bardzo wytrzymałego stopu aluminium, pokrytym wzorami związanymi z kulturą Majów. Rozmiar ROG Claymore wynosi 450 × 145 × 45 mm (943 g). Model dysponuje odłączanym przewodem USB w oplocie o długości 180 cm. Końcówka służąca do podłączenia samej klawiatury została zakończona wtykiem micro USB, niestety wyprofilowanym na potrzeby klawiatury, przez co nie można go zastąpić innym kablem.

W tym miejscu również chciałbym wspomnieć, że moja wersja klawiatury została wyposażona w switche Cherry MX Black, na których zastosowanie decyduje się już niewielu producentów.

Specyfikacja techniczna Asus ROG Claymore:

Ogólne:

  • wykonana z wytrzymałego aluminium;
  • częstotliwość odświeżania wynosi 1 kHz;
  • układ: QWERTY / ANSI;
  • profil klawiszy: cylindryczne;
  • waga: 943 g z kablem;
  • wysokość: 45 mm;
  • długość: 450 mm;
  • szerokość: 145 mm;
  • długość kabla z oplotem: 180 cm;
  • kabel z pozłacanymi stykami (USB 2.0);
  • switche (do wyboru): Cherry MX Black, Blue, Brown oraz Red;
  • odłączalna część numeryczna.

Technologia:

  • zastosowanie podświetlenia LED – ASUS AURA RGB;
  • całkowicie programowalne klawisze (makro);
  • technologia anti-ghosting;
  • funkcje NKRO (N-key rollover).

Unboxing:

ROG Claymore U1

Klawiatura zapakowana została w bardzo duże i ładnie przygotowane pudło kartonowe. Na pudełku oczywiście znajdziemy specyfikacje techniczną i wszelkie dodatkowe informacje.

ROG Claymore U2

Po otwarciu i wysunięciu ujrzymy futerały, w które zapakowano klawiaturę oraz moduł numeryczny. Całość zapakowano do bardzo wytrzymałej i grubej gąbki.

ROG Claymore U3

ROG Claymore U4

W opakowaniu znajdziemy również kabel USB, instrukcję obsługi zapakowaną w kopercie, dwie naklejki sygnowane logiem ASUS ROG oraz podziękowanie za wybór produktów tejże firmy.

ROG Claymore U5

Prezentacja klawiatury ASUS ROG Claymore:

ROG Claymore 1

Klawiatura prezentuje się bardzo ładnie. Klawisze zostały wykonane bardzo starannie. Użyte materiały raczej prędko się nie zużyją, a czarny kolor prędko nie wyblaknie.

ROG Claymore 2

Do klawiatury dołączana jest również część numeryczna. Może zostać podłączona zarówno z prawej jak i z lewej strony.

ROG Claymore 3

ROG Claymore 4 ROG Claymore 5

Klawisze zostały bardzo ładnie wyeksponowane względem innych tego typu klawiatur. Posiadają pełne podświetlenie RGB LED i dzięki odpowiedniemu wysunięciu ich ku górze oświetlenie spisuje się rewelacyjnie.

ROG Claymore 6

Spód klawiatury został wykonany z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Znajdziemy tutaj również po obu stronach klipy, które podniosą klawiaturę. Dodatkowo przy wejściu do podłączenia klawiatury znaleźć możemy rowki, które służą do organizacji kabla.

ROG Claymore 7

Nóżki wyposażono w antypoślizgową podeszwę.

ROG Claymore 8

ROG Claymore 9

Opisy wielu dodatkowych funkcji np. BIOS, MODE zostały naniesione na front klawiszy. Są one również przezroczyste, więc dzięki podświetleniu widać je w ciemnym pomieszczeniu.

ROG Claymore 10

ROG Claymore 11

Kabel wyposażono w gruby oplot, a końcówki zostały pozłacane. Niestety końcówka do podłączenia klawiatury została wyprofilowana, więc nie podłączymy innego kabla.

ROG Claymore 12

ROG Claymore 13

ROG Claymore 14

ROG Claymore 15

ROG Claymore 16

ROG Claymore 17

Moduł numeryczny również został wyposażony w klip do podniesienia.

ROG Claymore 18

ROG Claymore 19

Rolka znajdująca się na module numerycznym domyślnie służy do ściszania oraz pogłaśniania dźwięku. Jednak w dołączonym oprogramowaniu możemy przypisać jej inne zadanie.

Oprogramowanie:

Program do obsługi klawiatury ROG Claymore nosi nazwę ROG Armoury i nie jest dołączany do zestawy, a więc musimy go pobrać ze strony producenta. Samo oprogramowanie jest bardzo intuicyjne i proste w obsłudze. Oprogramowanie ROG Armoury pozwala na użycie 5 profili, natomiast szósty jest niemodyfikowalny.

ROG Armoury 1

Oprogramowanie pozwala na ustawienie jednego z 9 trybów podświetlenia, w tym jednego w pełni modyfikowalnego.

ROG Armoury 2

Jeżeli posiadamy płytę główną ASUS z systemem Aura, będziemy mieć możliwość zsynchronizowania trybu i barwy oświetlenia pomiędzy klawiaturą Claymore, płytą główną, kartą graficzną wyposażoną w system Aura i myszą ROG Spatha.

ROG Armoury 3

Kombinacji klawiszy jest bardzo wiele, a wszystkie można znaleźć na stronie produktu.

ROG Armoury 5

Sterownik ma również funkcje zbierania statystyk na temat ilości wciśnięć klawiszy ASDF, QWER, Spacji, Alt oraz Ctrl.

ROG Armoury 5

Podsumowanie:

Ergonomia w klawiaturze od asusa jest typowa dla mechanicznych klawiatur TKL (tenkeyless) ze względu na odłączalny blok numeryczny. To przydatny “bajer”, który swoje zastosowanie ma podczas spędzania czasu przy graniu. Wówczas sama klawiatura zajmuje mniej miejsca, a nasze dłonie mogą leżeć pod bardziej korzystnym kątem, jeżeli używamy klawiatury i myszki na tej samej płaszczyźnie.

Pomimo to, zapomniano w tak “wypasionej” klawiaturze o podstawce pod nadgarstki, przez co mogą przy dłuższych posiedzeniach dawać się we znaki. Zwłaszcza, że klawiatury mechaniczne cechują się o wiele wyższym profilem od membranowych. Bardzo możliwe, że takowa podstawka będzie dostępna jako dodatkowy moduł, za który przyjdzie nam dopłacić.

Układ klawiatury jest dość standardowy, aczkolwiek przyzwyczajenie zajęło mi kilka dni. Klawiatura charakteryzuje się bardzo ładnym kształtem, a do tego zastosowane wzory stwarzają wrażenie najpiękniejszej klawiatury dostępnej na rynku. Natomiast może to być problematyczne, bowiem z pewnością będzie trudniejsza w utrzymaniu odpowiedniej czystości zwłaszcza, gdy mamy nawyk jedzenia przy komputerze.

Jak już wspomniano powyżej. Moja wersja ROG Claymora została wyposażona w switche cherry MX BLACK i ten wybór okazał się doskonały. Charakteryzują się bardzo dużą elastycznością, gdyż są bardziej sprężyste od reszty switchy cherry MX, przez co są również cichsze. Dodatkowo, warto wspomnieć o tym, że siła nacisku dla cherry MX BLACK wynosi 60g, przez co klawisze musimy wciskać do samego końca. Podczas grania i tak to robimy, natomiast to, co mogłem zauważyć podczas pisania tej recenzji to fakt, że czasami wciskałem nie ten klawisz i popełniałem błędy.

Same klawisze wyglądają bardzo dobrze. W dzień są trochę wyblakłe, ale to za sprawą podświetlenia, które zastosowano w każdym miejscu. Na szczęście w nocy wygląda to już o wiele lepiej.