Respawn.pl

Strona główna » s1mple: “Moje miasto jest bombardowane”; esportowy świat wspiera Ukrainę

s1mple: “Moje miasto jest bombardowane”; esportowy świat wspiera Ukrainę

Autor: Marcin Kapusta

Dziś w godzinach porannych rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Słowa wsparcia dla Ukrainy płyną z całego świata, również ze środowiska esportowego!

24 lutego w okolicach godziny 04:00 Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej wtargnęły na teren Ukrainy, rozpoczynając pełnowymiarową inwazję. Wojska agresora rozpoczęły ostrzały artyleryjskie ukraińskich miast, w tym stolicy Kijowa, Charkowa oraz Odessy.  Obie strony liczą ogromne straty osobowe i materialne, a działania wojenne dotykają milionów ludzi, również tych związanych z esportem.

Moje miasto jest w tym momencie kur** bombardowane. Proszę, proszę przestańcie. Nie zniosę tego dłużej, potrzebujemy pokoju.” – napisał za pośrednictwem Twittera najlepszy gracz CS:GO 2021 roku, Oleksandr “s1mple” Kostyliev. “Dziś obudził mnie dźwięk eksplozji za oknem, widziałem młodych chłopaków w moim wieku, którzy idą bronić mojej rodziny i kraju. Jutro już nigdy nie będzie takie samo. Modlę się za każdego żołnierza, który chroni mój kraj i nigdy nie zapomnę tej agresji.” – poinformował w mediach społecznościowych reprezentant MAD Lions, Viktor “sdy” Orudzhev.

Rosja zaatakowała Ukrainę. A teraz na terytorium naszego kraju mają miejsce działania wojenne, które odbierają i niszczą ludzkie życia. Niemożliwe jest, abyśmy w czasie tej wojny udawali, że wszystko jest w porządku. Jesteśmy zdruzgotani. Naszym głównym zadaniem jest teraz starać się zachować spokój i dbać o siebie, swoich bliskich i tych, którzy potrzebują pomocy. Wszyscy jesteśmy w tym razem. I razem przez to przejdziemy.” – oświadczyła ukraińska organizacja Natus Vincere, której siedziba mieści się w Kijowie.

Esport murem za Ukrainą

Esportowy świat niejednokrotnie pokazywał swoje zjednoczenie i solidarność w ważnych chwilach. Nie inaczej jest w tym przypadku. Słowa wsparcia dla Ukrainy płyną z ust całej społeczności sportów elektronicznych. Największe organizacje w symboliczny sposób ustawiają swoje loga w niebiesko-żółtych kolorach, które są barwami narodowymi Ukrainy. Do inicjatywy dołączyły się również polskie marki. Izako Boars miało dziś zaprezentować swój nowy skład CS:GO, ale w związku z panującą sytuacją wstrzymało się z komunikatami. Z kolei przedstawiciele Teamu ESCA Gaming poinformowali, że są w stanie za darmo wynająć gaming house w Tarnowie dla ukraińskich organizacji, które potrzebują pomocy.

Warto wspomnieć o trwającym Intel Extreme Masters Katowice 2022, w którym udział biorą zawodnicy z Ukrainy i Rosji. Mowa o drużynach Gambit Esports, Virtus.pro i Natus Vincere. Z tego też względu pojawiły się spekulacje, czy aby na pewno turniej ten zakończy się zgodnie z planem. Organizatorzy zareagowali bardzo szybko i zapewnili fanów, że wszystko będzie kontynuowane zgodnie z planem. “Uważnie obserwujemy sytuację na Ukrainie. Naszym aktualnym priorytetem jest wspieranie graczy, członków obsady oraz personelu, na który obecna sytuacja polityczna może mieć wpływ. Turnieje w SC2 i CS:GO będą kontynuowane zgodnie z planem.” – zakomunikowało ESL.