Respawn.pl

Smartfon Sony Xperia – ile serii marka dotychczas wypuściła? Czym się różnią?

Autor: Partner serwisu

Firma Sony jest dobrze znana między innymi z produkcji konsol PlayStation, a także telewizorów czy słuchawek bezprzewodowych. Od dawna produkuje także smartfony z serii Xperia. Chociaż japońskiej firmie daleko do wyników sprzedażowych, które ma amerykański Apple albo chińskie Xiaomi czy Huawei, nie można odmówić telefonom Sony Xperia oryginalności. Co warto o nich wiedzieć?

Sony Xperia kiedyś

Początki tej niezwykłej serii sięgają 2008 roku! Wtedy jeszcze pod marką Sony Ericsson powstał na przykład model Xperia X1. Dopiero od 2012 roku urządzenia zaczęto produkować pod marką Sony. Nazwa Xperia pochodzi od angielskiego słowa experience oznaczającego doświadczenie. Producenci wzięli sobie to hasło do serca, zaskakując różnymi autorskimi rozwiązaniami często idącymi pod prąd.

Na przykład w 2015 roku firma Sony zaskoczyła pierwszym na świecie telefonem z wyświetlaczem 4K. Sony Xperia Z5 Premium nie przyjęła się jednak ze względu na wysoką cenę i ogromną energochłonność. Zaskoczeniem była także Sony Xperia T z 2012 roku, którą wyróżniał oryginalny zakrzywiony profil. W promocję tego modelu zaangażowany był sam James Bond, który używał sprzętu w filmie „Skyfall”. To modele, które bez wątpienia zostały w pewien sposób zapamiętane, chociaż nie zawsze osiągały wyniki sprzedażowe na miarę oczekiwań.

Natomiast wiele bardziej standardowych smartfonów produkowano seryjnie, odświeżając ich podzespoły co kilka miesięcy. Żeby uporządkować nazewnictwo rozrastającej się serii telefonów Xperia, nadawano im konsekwentnie litery oraz cyfry. Stąd Xperia Z1, Z3, Z5. Do tego dodawano także informacje o wielkości urządzenia. W ten sposób wyróżniono podgrupę mniejszych smartfonów Xperia Z Compact.

Równolegle sięgano także po oznaczenia w postaci innych liter. Stąd takie modele jak Xperia J, Xperia U, Xperia S. W 2019 roku litery zostały zastąpione przez cyfry. Tak zapoczątkowano główne serie Xperia 1, Xperia 5 i Xperia 10. Ich kolejne generacje zaczęto oznaczać liczbami rzymskimi. Wiedząc o tym, można się domyślić, że Xperia 10 II to znacznie starszy model niż Xperia 10 V.

Sony Xperia dziś

Dosyć już historii, warto skupić się na teraźniejszości i odpowiedzieć na pytanie, czy dziś opłaca się kupić smartfon Sony Xperia? Trzeba przyznać, że to dość kusząca perspektywa.

Smartfony Sony Xperia świetnie wpisują się we wszystkie najnowsze trendy. To nowoczesne, funkcjonalne urządzenia o dopracowanym, atrakcyjnym designie. Xperia sprawdzi się jako urządzenie do pracy, a także do wyszukiwania informacji, oglądania treści multimedialnych, gier i innych rozrywek. Charakterystyczne cechy wszystkich obecnie dostępnych nowych modeli to:

  • system operacyjnych Android;
  • łączność 5G;
  • moduł NFC do płatności zbliżeniowych;
  • wodoodporna i pyłoszczelna konstrukcja.

Główne różnice między modelami sprowadzają się natomiast do:

  • wielkości i rozdzielczości wyświetlacza;
  • jakości aparatów fotograficznych
  • wydajności procesora i wielkości pamięci RAM.

W oparciu o te kryteria oraz aktualną cenę można szukać telefonu najlepiej dopasowanego do budżetu oraz konkretnych potrzeb.

Największe możliwości drzemią obecnie w modelu SonyXperia 1 V. Bardzo szybkie działanie każdej aplikacji jest zasługą potężnego procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Mocną stroną jest także mierzący 6,5 cala ekran z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Urządzenie wykorzystuje technologię Bravia HDR remaster dla urządzeń przenośnych, dzięki czemu można się cieszyć większym kontrastem, kolorami i wyrazistością, nawet podczas strumieniowego przesyłania obrazu. Akumulator ma pojemność 5000 mAh, co wystarcza na 20 godzin odtwarzania filmów. Naładowanie baterii jest bardzo szybkie. Wystarczy 30 minut, żeby odzyskać 50% mocy. Innowacyjne teksturowane wykończenie sprawia, że telefon wygląda bardo efektownie, a przy tym dobrze leży w dłoni.

Chcesz poznać największe zalety innych telefonów od tego producenta? Zobacz wszystkie smartfony Sony Xperia w sklepie MediaMarkt