Respawn.pl

Spirit wygrywa BetBoom Dacha 2023, MVP trafia w ręce 16-latka!

Autor: Marcin Kapusta

Team Spirit wzniosło w górę trofeum BetBoom Dacha 2023 w Dubaju, pokonując Virtus.pro po spektakularnym comebacku! 

Zmagania w ramach BetBoom Dacha 2023 dobiegły końca. Po tytuł mistrzowski sięgnęli zawodnicy Teamu Spirit, którzy w wielkim finale pokonali swoich rodaków z Virtus.pro po niesamowitym powrocie, inkasując 180 tysięcy dolarów. Tym samym jest to pierwsze złoto na koncie Spirit w nowej odsłonie Counter-Strike’a.

Fantastyczna postawa w Dubaju

W fazie grupowej międzynarodowego LAN-a Leonid “chopper” Wishnjakow i spółka zanotowali bilans 2-1, dwukrotnie wygrywając z FURIĄ Esports. Gorzkiego smaku porażki doświadczyli jedynie w starciu z Virtus.pro. Na etapie półfinałów zdominowali Brazylijczyków z MIBR, natomiast w wielkim finale ponownie natrafili na ekipę Dzhamiego “Jame’a” Aliego.

W wielkim finale oglądaliśmy prawdziwy rollercoaster emocji. Na początku reprezentanci Virtus.pro bez większych problemów zabezpieczyli Overpassa i Ancienta, odpowiednio wynikiem 13:8 i 13:9. Wydawało się, że Spirit nie podejmie rękawicy i szybko pożegna się z szansą na złoto. Niemniej był to złudny scenariusz. Na Vertigo i Mirage’u rolę się odwróciły, ponieważ to niżej notowana formacja zaczęła dominować, triumfując 13:3 i 13:5. Do rozstrzygnięcia potrzebny więc był Anubis. Oba zespoły szły łeb w łeb i żaden nie umiał wyjść na prowadzenie. Po pełnym dystansie na tabeli widniał rezultat 13:13, co oznaczało dogrywkę. W doliczonym czasie gry to Spirit przechyliło szalę zwycięstwa na swoją korzyść, zabezpieczając całą serię i zdobywając upragniony triumf po spektakularnym powrocie.

Russia Spiritspirit32Russia Virtus.pro600px Virtus.pro 2019
8Overpass (wybór VP)13
9Ancient (wybór TS)13
13Vertigo (wybór VP)3
13Mirage (wybór TS)5
16Anubis (decydująca)13

MVP trafia do… 16-latka

Nagroda MVP powędrowała do gwiazdora Spirit, Daniła “donka” Kryszkowetsa, dla którego jest to pierwsze tego typu wyróżnienie w dotychczasowej karierze. Podczas całego turnieju zaledwie 16-letni adept wyróżnił się niesamowitą postawą indywidualną, osiągając rating na poziomie 1.31 oraz współczynnik KD rzędu 1.36. Warto zaznaczyć, że donk jest drugim najmłodszym zdobywcą MVP w historii Counter-Strike’a (16 lat 320 dni). Pierwsze miejsce należy do Jere “sergeja” Salo, który w momencie odbioru statuetki za szósty sezon StarLadder StarSeries i-League był zaledwie trzy miesiące młodszy (16 lat 231 dni).

Klasyfikacja końcowa BetBoom Dacha 2023 wygląda następująco:

  • 7/8. miejsce – Europe GamerLegion, Denmark Astralis
  • 5/6. miejsce – Brazil FURIA Esports, Russia Cloud9
  • 3/4. miejsce – Russia BetBoom, Brazil MIBR | $30.000
  • 2. miejsce – Russia Virtus.pro | $60.000
  • 1. miejsce – Russia Spirit | $180.000