Respawn.pl

Sprawdzamy Cooler Master MasterLiquid ML280 MIRROR, czyli cudne AiO!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Sprawdzamy system chłodzenia wodnego AiO od Cooler Master, a dokładnie model ML280 Mirror. Czy dwa wentylatory 140mm starczą na utrzymanie niskich temperatur procesora? To właśnie zamierzamy sprawdzić w tej recenzji!

Cooler Master Masterliquid ML280 Mirror to gotowy zestaw chłodzenia wodnego, który przygotowany został pod większość procesorów od Intela – LGA 2066, 2011(-3), 1151, 1155, 1156, 1366 oraz 775, jak i AMD – AM4, AM3(+), AM2(+), FM2(+) i FM1. Mamy tutaj do czynienia z aluminiowym radiatorem o wymiarach 318 x 140 x 27 milimetrów, pompką z miedzianą podstawką oraz dwoma wentylatorami 140-milimetrowymi. Są to jednostki Cooler Master SickleFlow 140 pracujące z prędkością od 650 do 1400 obrotów na minutę, oferując przy tym wydajność do 66 CFM przy maksymalnym ciśnieniu 2,25 mmH20 i generowanym hałasie do 27 dB(A). Sama pompka zachowuje kulturę pracy poniżej 10 dB(A). To co Cooler Master podkreśla najbardziej w przypadku nowego chłodzenia, to bogate podświetlenie RGB LED. Umieszczono je tylko w pokrywie pompki. Użytkownik może nim sterować albo za pomocą płyty głównej i systemów takich jak ASUS Aura Sync, MSI Mystic Light, ASRock Aura RGB czy Gigabyte RGB Fusion, ale również dzięki dołączonemu, fizycznemu kontrolerowi.

Pora na dokładną specyfikację techniczną:

  • Materiał radiatora: aluminium,
  • Kolor radiatora: czarny,
  • Wielkość: 318 x 140 x 27.2 milimetrów,
  • Wentylatory: 2x 140 mm,
  • Wydajność wentylatorów: 67 CFM przy 2,25 mmH2O,
  • Głośność wentylatorów: od 10 do 27 dBA,
  • Głośność pompki: do 10 dBA
  • Gwarancja 2 lata.

Platforma testowa:

Wygląd:

Zaczynamy od chłodnicy. Jest to najbardziej klasyczna konstrukcja, pomimo imponującej szerokości 140 mm. Chłodnica wykonana jest z aluminium i ma 318 mm długości, 140 mm szerokości i 27.2 mm grubości. Do chłodzenia służy12 kanałów cyrkulacji i żebra o dużej gęstości.

MasterLiquid ML280 Mirror 9 Easy Resize.com

MasterLiquid ML280 Mirror 7 Easy Resize.com

MasterLiquid ML280 Mirror 8 Easy Resize.com

Z radiatora wychodzą niezbędne rurki. W ML280 Mirror mierzą 400 mm i są oplecione osłoną. Dodaje to uroku i zapewne chroni rurkę przed uszkodzeniami. Rurki we wnętrz posiadają 8 mm średnicy.

MasterLiquid ML280 Mirror 4 Easy Resize.com

MasterLiquid ML280 Mirror 5 Easy Resize.com

MasterLiquid ML280 Mirror 6 Easy Resize.com

Następnie docieramy do pompy. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji Masterliquid blok jest okrągły i został zaprojektowany w standardowy sposób tj. posiada dwie komory cyrkulacji. Pompka mierzy 57.8 mm długości przy 76 mm szerokości.

Jeśli chodzi o wentylatory to Cooler Master dostarcza dwa SlickeFlow 140 mm. Są to modele z siedmioma łopatkami, które obracają się między 650 a 1400 obr / min i każdy z nich ma wydajność na poziomie 67 CFM. Wentylatory mają 4-pinowe złącze zasilania (PWM).

MasterLiquid ML280 Mirror 3 Easy Resize.com

Podsumowanie:

ML280 Mirror to bardzo duże chłodzenie wodne AiO w cenie około 400 PLN (w dniu pisania recenzji). Maszyna niewątpliwie daje radę, ale czy jest wolna od wad? Nie mam wiele do zarzucenia samemu zestawowi, który nie wykazuje żadnych usterek i jest zrobiony bardzo dobrze. Dotyczy to również wentylatorów. Wentylatory SlickeFlow mają schludne wykończenie, z osłoniętym kablem i podkładkami antywibracyjnymi na rogach. Mimo to w praktyce okazują się hałaśliwe. W każdym razie słyszalne, nawet przy mniejszych prędkościach. Poza tym reszta jest bardzo dobrze wykonana.

W sumie sama nazwa maszyny zdradza o jej możliwościach. Chłodzenie ML280 Mirror wyposażone jest w pełną gamę diod LED, które rozświetlą Twoje wieczory podczas żmudnych gierek. Tutaj wspomnę, że ledy to tak naprawdę aRGB, czyli tak zwane adresowalne ledy. Nie wszystkie płyty główne są wyposażone w takie gniazdo. Na szczęście Cooler Master zapewnia specjalny zestaw do zarządzania oświetleniem i efektami (szkoda, że nie dodają bezprzewodowego dodatkowego pilota). Natomiast jeśli twoja płyta główna jest kompatybilna z takim złączem, to złącze aRGB może służyć do zarządzania całym oświetleniem za pośrednictwem wewnętrznego oprogramowania o nazwie Cooler MasterPlus+.

Samo chłodzenie i jego wymiary pozwalają na oferowanie bardzo dobrych osiągów nawet w przypadku mocnego przetaktowywania procesora. Zakres roboczy jest wystarczający, aby utrzymać prawidłową równowagę wydajności względem hałasu. W kwestii pompy dopowiem, że nie emituje irytującego hałasu, nawet przy pełnej prędkości co raczej jest bardzo ważną informacją, gdyż pompka powinna działać non-stop DC12V.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Cooler Master lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął tylko gratyfikację w formie recenzowanego chłodzenia. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl