Respawn.pl

SteelSeries Rival 700 – niezwykła myszka dla graczy!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Rival 700 to mysz, która zaskakuje swoją innowacyjnością. Posiada zintegrowany wyświetlacz OLED, system wibracji oraz wymienny moduł sensora. W ramach niniejszego przeglądu będziemy oceniać, opisywać i pokazywać tę oryginalną myszkę od SteelSeries.

 

SteelSeries jest duńskim producentem peryferii komputerowych. Firma została założona w 2001 roku. W swojej ofercie ma wiele znanych i lubianych sprzętów dla graczy. Począwszy od słuchawek, a kończąc na podkładkach.

SteelSeries Rival 700 to “gryzoń”, który został wprowadzony na rynek w pierwszym kwartale 2016 roku i od samego początku przykuł uwagę wielu recenzentów i użytkowników. Rival 700 to pierwsza mysz na świecie posiadająca zintegrowany ekran OLED, system wibracji oraz wiele innych innowacyjnych technologii.

SteelSeries Rival 700 23

Myszka posiada dwie strefy podświetlenia prism RGB – mianowicie logo na górnej pokrywie myszki oraz na rolce. Siedem programowalnych przycisków oraz możliwość personalizacji. Możemy wymienić górną pokrywę myszki, sensor (na laserowy) oraz przewód.

Specyfikacja techniczna SteelSeries Rival 700:

Ogólne:

  • Matowa górna pokrywa;
  • konstrukcja wykonana ergonomicznie dla osób praworęcznych (palm/claw/fingertrip grip);
  • 7 programowalnych przycisków;
  • żywotność przełączników na poziomie 30 mln kliknięć;
  • wzmocniony lewy i prawy przycisk myszki;
  • waga: 135 g;
  • wysokość: 124.85 mm;
  • szerokość: 68.46 mm;
  • głębokość: 41.97 mm;
  • długość krótkiego kabla bez oplotu: 1 m;
  • długość długiego kabla z oplotem: 2 m;
  • rok gwarancji.

Sensor:

  • optyczny, PixArt PMW3360;
  • rozdzielczość pracy wynosi od 100 do 16 000 cpi;
  • IPS (cale na sekundę) na poziomie 300;
  • przyśpieszenie na poziomie 50 G;
  • czas reakcji wynosi 1 ms (1000 Hz);
  • dokładność śledzenia na poziomie 1:1;
  • brak akceleracji sprzętowej.

Możliwości personalizacji:

  • dostosowywanie wyświetlacza OLED;
  • dostosowywanie wibracji (tactile alert);
  • wsparcie dla SteeSeries Engine 3;
  • wiele możliwości dostosowania CPI;
  • w pełni programowalne przyciski;
  • możliwość dostosowania macro;
  • możliwość wymiany sensora na laserowy (PixArt 9800);
  • możliwość wymiany kabla;
  • możliwość wymiany górnej pokrywy;
  • możliwość wymiany tabliczki znamionowej;
  • 16,8 mln ustawień kolorów.

Unboxing:

SteelSeries Rival 700 1Po zdjęciu tekturki otaczającej ujrzymy bardzo eleganckie pudełko.

SteelSeries Rival 700 2

SteelSeries Rival 700 4Po otwarciu pudła ujrzymy pionowo zapakowaną myszkę wraz z akcesoriami.

SteelSeries Rival 700 5W środku nie znajdziemy zbyt wiele. Oprócz samego gryzonia znajdziemy  skróconą instrukcję obsługi oraz dwa kable. Krótszy kabel bez oplotu ma metr długości przeznaczony dla użytkowników laptopów oraz dłuższy, dwu metrowy kabel z oplotem. Oczywiście oba kable mają pozłacane końcówki i styki.

SteelSeries Rival 700 8 SteelSeries Rival 700 9 SteelSeries Rival 700 10

Prezentacja myszki SteelSeries Rival 700:

SteelSeries Rival 700 6Rival 700 ma typowe wymiary myszki dla graczy 124,85 x 68,46 x 41,97 mm. Elektronika wewnątrz myszy czyni ją dość ciężką bo całość waży, aż 135 gram (bez podłączonego kabla).

SteelSeries Rival 700 12Boki zrobiono z gumy z przeciwpoślizgowym wzorem. Guma jest dość twarda i zapewne trwała. Górną pokrywę zrobiono z matowej, przeciwpoślizgowej powierzchni. Powierzchnia ta ma również za zadanie wyeliminować problem z grzaniem się śródręcza. Wszystkie materiały użyte do produkcji są bardzo przyjemne w dotyku i umożliwiają pewny chwyt.

SteelSeries Rival 700 14 SteelSeries Rival 700 15 Profil obudowany wydaje się być bardziej pionowy, co umożliwia użytkownikowi chwytanie myszki dowolnym chwytem.

SteelSeries Rival 700 13W miejscu kciuka, znajdują się dwa pomarańczowe punkty. Ich zadaniem jest pomagać w zlokalizowaniu punktu pomiędzy przyciskami bocznymi.

SteelSeries Rival 700 16W przeciwieństwie do Rival 300, Rival 700 posiada jeden dodatkowy przycisk kciuka znajdujący się przy ekranie OLED. Przyciski nie należą do najcichszych ale zostały przywozicie zaprojektowane. Siła nacisku oraz wysokość skoku są normalne jak w większości myszek z przeznaczeniem dla graczy. Rolka natomiast przekręca się lekko i jest praktycznie bezgłośna. Jak to zawsze bywa nad rolką znajduje się dodatkowy przycisk. Domyślnie służy on do zmiany ustawienia DPI.

SteelSeries Rival 700 25Jeżeli chodzi o sam wyświetlacz, to można go w pełni skonfigurować. Może wyświetlać informacje o liczbie zdrowia, pozostałej amunicji oraz wiele więcej.

Spód zrobiono z bardzo twardego i wytrzymałego plastiku. Znajdują się tam trzy ślizgacze. Na spodzie znajduje się również wejście mikro-USB o wtyku kątowym.

SteelSeries Rival 700 11

SteelSeries Rival 700 18Tylna tabliczka znamionowa może zostać w pełni usunięta i zmieniona. Na oficjalnej stronie udostępniono szablon do druku 3D, który może posłużyć do stworzenia własnej tabliczki.

SteelSeries Rival 700 17 SteelSeries Rival 700 19Górna pokrywa myszki oraz sensor również może zostać zastąpiony innym modelem. Wszelkie dodatki można zakupić na oficjalnej stronie produktu.

SteelSeries Rival 700 20 SteelSeries Rival 700 21 SteelSeries Rival 700 22Oprogramowanie – SteelSeries Engine 3:

SteelSeries Engine 3Oprogramowanie podzielono na trzy zakładki: My Gear, Library i Gamescene. Pierwsza pozwala na zmianę parametrów sensora oraz zmianę standardowych funkcji przycisków. Można tam również zmienić czułość sensora, akcelerację pozytywną, negatywną oraz poziom przyciągania kątowego.

SteelSeries Engine 3 1Wszystkie siedem przycisków wraz z rolką są w pełni konfigurowalne. Ponadto poza możliwością ustawienia DPI, akceleracji itp. można tam również ustawić regulator czasowy, który wibruje do czasu wciśnięcia przypisanego klawisza.

SteelSeries Engine 3 2SteelSeries Engine 3 3Kliknięcie małego kwadratu przy konfiguracji myszki pozwala na wyświetlenie menu z ustawieniami podświetlenia RGB przy rolce lub loga SteelSeries. Producent uczynił edytor łatwy w obsłudze i można bardzo szybko zmienić ustawienia kolorystyczne.
SteelSeries Engine 3 4W zakładce “library” można dodać aplikację oraz przypisać ją do danego profilu, który stworzyliśmy podczas konfiguracji. Wówczas podczas uruchomienia danej gry bądź programu automatycznie zmieni się profil.

SteelSeries Engine 3 5Ostatnia zakładka czyli “Gamescene” służy do zarządzania podświetleniem, wyświetlaczem oraz mechanizmem wibracji. Obecnie współpracuje jedynie z trzema grami: Counter-Strike:Global Offensive, Dota 2 oraz Minecraft.

SteelSeries Engine 3 6 Illumination pozwala ustawić efekty świetlne dla rolki oraz loga SteelSeries na pokrywie myszki. W zależności od pozostałej liczby zdrowia lub amunicji można ustawić różne kolory świecenia danego elementu.

SteelSeries Engine 3 7Konfigurację mechanizmu wibracji możemy ustawić w zakładce “tacctile”. Do wyboru mamy różne tryby pracy silniczka, które można przypisywać wydarzeniom z gry np. gdy w CS zakończy się przerwa myszka “zawibruje”, nawet jeśli mamy zminimalizowaną grę.

SteelSeries Engine 3 8Ostatnia zakładka, czyli “screen” służy do konfiguracji wyświetlacza OLED. Może on informować o różnych elementach związanych z danym tytułem. Na przykład w momencie utraty zdrowia w CS pojawi się odpowiednia ikonka wraz z liczbą HP.

SteelSeries Engine 3 9

SteelSeries Rival 700 27Subiektywne podsumowanie:

SteelSeries Rival 700 3SteelSeries Rival 700 to myszka, która według mnie zasługuje na uwagę. Nowości, takie jak ekran OLED oraz system wibracji, to powiew świeżości w produkcji gryzoni. Jednak samo umiejscowienie ekraniku i brak kolorowego wyświetlacza sprawia, że podczas grania nie spoglądamy na mysz. Według mnie to dodatkowa “atrakcja”, która ma za zadanie przyciągnąć uwagę kupujących.

System wibracji to dodatkowy bajer, który został zaciągnięty z kontrolerów. Silnik wibracji porusza się tylko w górę i w dół, nie są to silne wstrząsy, więc i nie przeszkodzą podczas zaciętej walki o fragi. W rzeczywistości ten system jest bardzo fajną funkcją, kiedy to czekamy na rozpoczęcie kolejnej rundy, ale w międzyczasie przeglądamy sobie internet to myszka nas poinformuje o zakończeniu przerwy między rundami.

Natomiast jeżeli chodzi o wymienialne części takie jak kabel, górna pokrywa, sensor oraz ślizgacze to dobry pomysł ze strony producenta. W przypadku, gdy sensor odmówi współpracy mamy możliwość jego wymiany, tak samo jak z kablem i całą resztą – sprawia to, że myszka może posłużyć przez bardzo długi czas użytkowania przy nieznacznym koszcie wymiany.

Patrząc na Rivala 700 przypomina mi się ogromny szał na Rivala 300, który był użytkowany przez większość profesjonalnych graczy. Jeżeli chodzi o Rivala 700 to wątpię, by ta mysz zdobyła tak ogromną popularność wśród profesjonalnych i niedzielnych graczy. Pomimo tego, że posiada wygodny ergonomiczny kształt, który jest kompatybilny z głównymi chwytami myszki to niestety inne czynniki wykluczają ją z bycia myszką dla “prosów”. Zastosowane technologie nijak nie przydadzą się do polepszenia umiejętności, a też wątpię by ktoś spoglądał na ekranik podczas finałów jakiegoś majora. Dodatkowym czynnikiem wykluczającym jest waga. Myszka wraz z podłączonym kablem waży prawie 160g.

SteelSeries Rival 700 24Sama myszka wygląda bardzo atrakcyjnie i do tego została wykonana z bardzo dobrych materiałów. Te wszystkie zastosowane nowości są wyjątkowe, ale raczej  dla tzw. “miłośników gadżetów”. Mysz testowałem w różnych gatunkach gier. W porównaniu z myszkami, które posiadałem radziła sobie najlepiej. Bardzo przyjemnie trzyma się ją w dłoni, nic się nie wyślizguje, ani nie ucieka. Przyciski chodzą wręcz idealnie.

Oprogramowanie… to chyba największy minus tej myszki. Jest  nieintuicyjne i wiele z nim kłopotów. Na pierwszy natknąłem się już na samym początku – aby móc dostosowywać wszelkie ustawienia musiałem zaktualizować firmeware do najnowszej wersji. Niestety, musiałem poradzić się różnych for, aby to uczynić bo aktualizacja kompletnie się nie chciała zainstalować. Po dwugodzinnej walce i przeczytaniu masy postów udało mi się zaktualizować firmware.. w trybie awaryjnym 8-O.

Późniejsze kłopoty wychodziły podczas ustawień ekranu OLED i wyświetlanych tam informacji podczas grania. Opcji jest masa lecz trzeba trochę przy tym posiedzieć i potestować, aby wszystko zaczęło prawidłowo działać.

Myszka obecnie kosztuje około 400 złotych. 

SteelSeries Rival 700 26