Respawn.pl

Strona główna » Sofia "suLEAO" Leao: "…pewnego dnia zostanę "Sjokz" sceny CS:GO"

Sofia "suLEAO" Leao: "…pewnego dnia zostanę "Sjokz" sceny CS:GO"

Autor: Sergiusz Lelakowski

Zapraszam do przeczytania wywiadu z Sofią “suLEAO” Leao.

B:Witaj Sofia! Jak się miewasz?

S:Cześć Bart, mam się naprawdę dobrze. Dzięki, że pytasz!

Powiedz nam coś więcej o sobie. Jak zaczęła się Twoja przygoda z eSportem?

Na początku chciałabym Ci podziękować za ten wywiad, bo jest to dla mnie prawdziwa przyjemność! Wracając do mnie – mam 22 lata i pochodzę z Portugalii. Aktualnie studiuję zarządzanie i administrację (nic powiązanego z grami) oraz pracuję dla Fraglider.pt, London Conspiracy oraz Hitbox. Zainteresowałam się graniem, gdy byłam jeszcze małą dziewczynką. Mam starszego brata, więc zawsze oglądałam go podczas grania i nawet grywałam razem z nim – tak właśnie rosło moje zainteresowanie grami. Moja przygoda z eSportem zaczęła się 7 lat temu. Grałam w CS 1.6 przez prawie 5 lat i wraz ze “śmiercią” tej wersji, zdecydowałam się na zawieszenie myszki na kołku i wzięcie się za robienie jakichś innych rzeczy związanych z eSportem – newsy, relacje i tak dalej. Miałam przyjemność trafić do Fraglider i to właśnie od nich wszystko się zaczęło. Wiele się zmieniło w 2014 roku – rozpoczęłam pracę w Hitbox oraz London Conspiracy. W tych dwóch sytuacjach wszystko było inne i to trochę odmieniło moje życie.

int4

Wiemy, że jesteś częścią Fraglider, London Conspiracy oraz Hitbox.pt. Za co jesteś odpowiedzialna?

Aktualnie w Fraglider jestem menadżerem wraz z Tiago “wickenz” Rios. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystkie techniczne decyzje odnośnie strony i samej marki. W Hitboxie jestem portugalską ambasadorką marki razem z Cláudio “shady” Gonçalves. Zajmujemy się odpowiadaniem na pytania i rozwiewaniem wątpliwości portugalskiej społeczności. Do naszych obowiązków należy też zarządzanie kontami na portalach społecznościowych, szukanie nowych partnerów i sprawianie by aktualni byli zadowoleni! Jeśli chodzi o London Conspiracy – trafiłam na stanowisko live coverage editor, więc razem z drużyną jeżdzę na turnieje LAN i zajmuję się robieniem zdjęć, wywiadami, materiałami wideo i tym podobne.

Jak udało Ci się dołączyć do tych organizacji?

Do Fraglider dołączyłam jakoś w 2012/2013 roku, aby pomóc swojemu przyjacielowi. Nie robiłam niczego poważnego, po prostu pomagałam przy stronie, newsach i relacjach. Po jakimś znalazłam swoje miejsce pośród nich i rozpoczęłam relacjonowanie różnych turniejów online oraz jeżdżenie na eventy, co robię aż do dzisiaj, gdy jestem jedną z najważniejszych osób w organizacji.

Znalazłam się w Hitboxie, ponieważ widziałam, że szukają ludzi z różnych państw, aby być trochę bliżej społeczności i mieć w swoich szeregach ludzi mówiących przeróżnymi językami, tak by każdy potrzebujący wsparcia od firmy mógł się z nimi dogadać. Jesteśmy (Fraglider) w dość bliskim kontakcie z Hitboxem i to właśnie nas zapytali, czy znamy jakąś osobę, która jest godna zaufania – tak właśnie do nich dołączyłam.

Ostatnią, ale nie mniej ważną organizacją, która wpłynęła na moje życie w 2014 roku, wpływa na nie do dzisiaj i prawdopodobnie będzie robić to w przyszłości jest London Conspiracy. Ta historia jest naprawdę komiczna. Wybierałam się na mój pierwszy duży międzynarodowy event wraz z ekipą Fraglider – ESWC 2014. Byłam tym bardzo “podjarana”, a w tym czasie LC poszukiwali kogoś, kto będzie na evencie, aby przeprowadził dla nich relację. Joao “Errzyx” Ferreira, który ówcześnie pracował razem ze mną postanowił tweetnąć im moje imię, abym sprawdziła o co chodzi i właśnie zabawne jest to, że do mnie odpisali i jednocześnie dali mi tę przyjemność na ESWC. Byłam całkowicie “zielona” w eSporcie, byłam nikim dla miedzynarodowego community, ale oni postanowili dać mi szansę i spodobała im się moja praca, którą wykonywałam w Portugalii. Aby potwierdzić, że jestem idealną osobą na te stanowisko, musiałam bardzo ciężko pracować. Na szczęście się udało, bo wciąż tu jestem! Należę do “rodziny” London Conspiracy i nie zamieniłabym ich na nic innego. Nie mogę wystarczająco podziękować Perry’emu oraz Joe’mu, którzy zdecydowanie są najlepszymi gośćmi, których poznałam.

int1

Uważasz, że Twoja praca jest męcząca? Dlaczego tak? Dlaczego nie?

Sądzę, że i tak i nie! Oczywiście, moja praca jest męcząca, ponieważ muszę łączyć studia z pracą dla Fraglider, Hitbox oraz London Conspiracy, rodziną, życiem osobistym, przyjaciółmi itd. Czasami podróżuję z LC i muszę robić inne rzeczy dla Fraglider lub Hitboxa bądź mam jakąś pracę do oddania na studiach. Po 2/3 godzinach lotu oraz dodatkowej godzinie albo więcej w autobusie lub taksówce masz po prostu ochotę pójść spać i obudzić się dopiero w następnym tygodniu – oczywiście nie możesz, bo zawsze jest coś do zrobienia lub przygotowania. Na szczęście, gdy robisz to co kochasz, to w pewnym momencie widzisz tego rezultaty i jest to naprawdę motywujące. Jeśli miałabym możliwość coś zmienić, to zdecydowanie nic bym nie zmieniła, ponieważ jest niewiele osób na świecie, które mogą robić to co kochają, a gdy chcesz już to robić – musisz ciężko pracować i dawać z siebie wszystko.

Jaka jest najcięższa rzecz w byciu redaktorem?

Jeśli chodzi o mnie, to czasami jest mi ciężko aby skontaktować się z graczami. Jest to naprawdę wymagająca rzecz, tym bardziej, gdy niektórzy są tak bardzo zadufani w sobie, że nie chcą tracić czasu na mniejsze strony. Kilka razy tego doświadczyłam! Kolejną złą rzeczą w byciu redaktorem jest stałe próbowanie, aby wyjść z czymś nowym i kreatywnym na czas! Na przykład – masz coś związanego z CS:GO, co wychodzi na HLTV lub innej stronie, kilka minut później, gdy każdy wrzuca informację na swoją stronę, to nie możesz po prostu wejść na HLTV czy coś i przetłumaczyć ich wiadomości na swój język. Zawsze musisz robić to od początku, a twój tekst musi być oryginalny i warty przeczytania, bo musisz myśleć “co innego mogę napisać dla graczy, aby to właśnie mój tekst czytali zamiast kogoś innego i jak sprawić by był przyciągający”. Oczywiście możesz powiedzieć “język”, ale prawie każdy potrafi mówić po angielsku, lepiej lub gorzej, w XXI wieku. Dlaczego więc ktoś miałby tracić czas na czytanie tej samej wiadomości na dwóch różnych stronach? Musisz uczynić swoją stronę interesującą na taki sposób, że ludzie będą wchodzić na nią zamiast na inne.

Co sądzisz o pierwszym turnieju CS:GO podczas IEM Katowice, który jest organizowany wyłącznie dla pań?

Według mnie jest to ważny krok w przyszłość! Każdy zazwyczaj mówi “omg dziewczyny, jeśli chcecie grać w turniejach, to bierzcie udział w tych, które są organizowane dla mężczyzn”, ale nigdy nie myślą o czynniku biologicznym. Kobiety są inne niż mężczyźni i dlatego mamy żeńskie oraz męskie ligi w każdym sporcie! Oczywiście, mogę właściwie usłyszeć “oh, ale gry nie wymagają siły itd., więc to jest różnica” i tutaj się właśnie mylicie. Dziewczyny są psychologicznie inne niż mężczyźni. Mamy inny czas reakcji, inny proces uczenia się, inne sposoby na robienie różnych rzeczy i dlatego gry pomiędzy 5 dziewczynami a 5 chłopakami są tak nierówne. Niekoniecznie mężczyźni są bardzo dobrzy lub dziewczyny bardzo słabe – tutaj chodzi o inny styl gry. Więc organizacja specjalnego turnieju dla kobiet na IEM jest dla nas wielkim krokiem i dzięki temu może pojawić się więcej takich turniejów oraz mamy nadzieję, że będziemy mieli takie same możliwości jak mężczyźni. Naprawdę się z tego cieszę i mam nadzieję, że będę mogła się tam pojawić i przeprowadzić relację. Kto wie… może pewnego dnia zostanę “Sjokz” sceny CS:GO.

int3

Lubisz jakieś grać w jakieś tytuły poza CS:GO? Chciałabyś zostać profesjonalnym graczem?

Naprawdę uwielbiam CS:GO oraz League of Legends. To są dwie gry, w które kocham grać i obserwuję wszystkie informacje z nimi związane. Poza tymi dwoma, lubię grać w kilka innych tytułów, np. Plants vs Zombies, Left4Dead, GTA i wiele innych. Tak, oczywiście! Chciałabym zostać profesjonalnym graczem, ale nie sądzę, że bym do tego pasowała, bo za mocno się “pasjonuję” grami (inny sposób, aby powiedzieć, że po prostu za dużo rage’uję).

Co lubisz robić w wolnym czasie?

Kiedy mam trochę wolnego, to lubię robić jakieś zwyczajne rzeczy. Oczywiście gram w gry, ale lubię też pograć w koszykówkę i spędzać czas z moimi przyjaciółmi. Chciałabym zrobić więcej w sprawie zwierząt, bo to kolejna z moich pasji, więc mogę powiedzieć, że jestem zwyczajną osobą! Jestem typem człowieka, który woli pozostać w domu i zaprosić swoich przyjaciół na kolację i drinki zamiast wychodzić do klubów.

Nadszedł czas, aby zakończyć nasz mały wywiad. Teraz możesz powiedzieć kilka słów do naszych cudownych czytelników!

Jakieś słowa na koniec… ponownie chcę Ci podziękować za ten wywiad i mam nadzieję, że nikogo nie zanudziłam haha! Tak na poważnie – mam nadzieję, że każdemu się spodobał ten wywiad. Jeśli chcecie się dowiedzieć trochę więcej o mnie lub o mojej pracy – nie wstydźcie się i wysyłajcie do mnie wiadomości na Facebooku bądź Twitterze! Kończąc, chciałabym przesłać całusy do wszystkich osób z Fraglider i podziękować im za wspaniałą pracę, którą wykonaliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy pomimo przeciwności, z którymi musieliśmy się zmierzyć! Mały spoiler dla Portugalskich czytelników – Fraglider będzie miał coś ciekawego do ogłoszenia! Dziękuję również Hitboxowi za wszystko czego dokonaliśmy oraz ludziom, którzy codziennie wykonują ciężką pracę, aby zostać najlepszą platformą streamingową na świecie! Wielkie buziaki dla nich! I oczywiście ostatnia, lecz nie mniej ważna “rodzina” London Conspiracy. Chciałabym im podziękować za przyjęcie mnie oraz oraz sprawienie uczucia, że jestem z nimi przez całą wieczność! Dodatkowo jestem wdzięczna za danie mi możliwości, aby podróżować dookoła świata razem z nimi! Dzięki chłopaki, dziękuję Ci Bart i dzięki izakTV!

 

English version.

B:Hello Sofia. How are you?

S:Hi Bart, I’m fine! Thanks for asking!

Tell us something more about yourself. How did you start off your eSport journey?

First of all I want to thank you for this interview it’s always a pleasure! Well about myself, I’m a 22 years old girl from Portugal, I’m currently studying Hotel management and administration (nothing related to video games) and working for Fraglider, LC and Hitbox. I have been playing videogames since I was a little girl, I have an older brother so I was always watching him and playing with him and that’s how I gain my interest in video games. My journey in eSports started 7 years ago, I played CS 1.6 for almost 5 years and with the “death” of CS 1.6 I decided to retire my mouse and start doing some “behind the scenes” stuff related to eSports news, coverage and so on. I got an opportunity to start “slow” in Fraglider and everything started from there. 2014 was definitely a turning year for me, I started working for Hitbox and London Conspiracy and everything was different and really changed my life.

int4

I can see that you are part of Fraglider, London Conspiracy and Hitbox.pt. What are you responsible for?

Right now in Fraglider, I’m the General Manager alongside Tiago “wickenz” Rios. We are responsible for every technical decision related to the website and related to Fraglider. On Hitbox I’m a Portuguese ambassador for the brand, together with Cláudio “shady” Gonçalves, we treat everything Hitbox related in Portugal like answering question or doubts from the Portuguese community, being responsible for the social network related and of course seeking new partners and making the current ones happy! Finally in London Conspiracy I’m the live coverage editor for the organization, so I’m the one who goes with them to offline events and I have to cover everything LC related, photos, interviews, videos, and so on.

How did you join these organisations?

On Fraglider I started around 2012/2013 only to help a friend, I wasn’t doing nothing serious, only helping with the website and some news and coverage. With time I gain my spot and they started to trust me a bit more so, I started to do some online coverage, going to events, until today where I’m one of the heads of Fraglider. Talking a bit about hitbox, I joined because they were looking for people in many countries to be closer to the community, and really have a staff that spoke every language, so that everyone could feel more at “home” when they need something from Hitbox, and since we in Fraglider had a really close connection with them, they asked us if we had anyone that they could trust and that’s how I joined them. Last but not least and certainly the organization that changed my life in 2014 until today and probably the future, London Conspiracy, so that’s a funny story, I was going to my big first international event with Fraglider, ESWC 2014, I was very hyped as you can imagine, and LC was looking for someone already in the event to do some coverage for them, Joao “Errzyx” Ferreira, that at the time worked for Fraglider, tweeted them my name just “to see” what’s up, and the funny thing is that they actually tweeted back and they gave me an opportunity at ESWC. I was a newbie in eSports, a “no-one” for the international community but they still took a shot at me and liked the work I had done in Portugal. So to prove myself I had to work my ass off to impress them, and apparently I did good because here we are! Now I’m part of the LC family and I wouldn’t change it for anything. I can’t pass the opportunity to thank Perry and Joe who are the most impressive and genuine guys that I have met in a long time.

int1

Do you find your job tiring? Why/Why not?

In my opinion it’s both! Of course I find my job tiring, I have to juggle college where I’m a full-time student, Fraglider, Hitbox, LC, family, personal life, friends etc. Sometimes I’m traveling with LC and I have to be doing other things for Fraglider or Hitbox, or I have school work to deliver on a deadline, so after flying 2/3 hours plus another hour or more on the bus or taxi you just want to go to bed and sleep until next week, of course you can’t because there’s always something to do or to prepare but when you do it with love and when you are passionate about it, in the end it pays off and it’s very fulfilling. If I had the opportunity to change, I wouldn’t change a thing because there are not many people in the world that can do the things they love and to be able to do it, you have to work hard and give everything that you got.

What is the worst thing about being an editor?

In my case, it is sometimes difficult to get in touch with players. Getting in touch with players is bad, especially the ones who are very full of themselves and don’t want to lose time with smaller websites, I had some past experiences on that! Another bad thing about being an editor is always trying to come up with something new and creative and on time! For example you have something related to CS:GO that comes out on HLTV or another website, minutes after you have everyone putting that on their own website and you can’t just go on HLTV or another, and translate it to your own language and that’s it, you have to do everything from scratch and make it original and worth the read, because you have to think “what can I write differently for people to read mine instead of the others and how can I make it appealing?” of course you are going to say “the language” but almost everyone in the 21st century can speak English, better or worse, so why losing time reading the same news on two different websites? You have to make your website interesting enough so that people will read there first.

What is your opinion about the first female-only CS:GO tournament at IEM Katowice?

For me that’s a major step into the future! Everyone is always like “omg girls if you want tournaments just play in the ones that already exist for men” but you never think about the biological factor, that women are different from men, that?s why you have male and female leagues for every sport! Of course I can already hear everyone saying “oh but computer games don’t involve force or body strength so that’s different” and there’s where you are all wrong. Girls are psychological different from man, we have different reaction times, different learning process, different ways of doing things, and that’s why the games between 5 girls and 5 boys are so different and not equal, and that’s not because boys are extremely good or girls extremely bad, that’s just because girls and boys have a different play style, that’s why sometimes you see those 1vs1 for fun, girls are just as good as boys. So having ESL putting a female tournament in one of their majors it’s a big step into the future for us girls to have more tournaments and hopefully having the same opportunities that guys have. I’m really happy with it and I hope one day I can go there and do some coverage of it or maybe one day I can be the new “Sjokz” but from CS:GO.

int3

Do you like any other games apart from CS:GO? Would you like to be a pro gamer?

I’m really passionate about CS:GO and League of Legends, those are the two games that I love to play and follow everything related to it. Apart from those two, I love to play a bunch of games like Plants vs Zombies, Left4Dead, GTA, and many others! Yes of course would like to be a pro gamer, but I don’t think that I had the profile for it, because I’m too passionate about the games (lovely way to say that I rage too much).

What do you enjoy doing in your spare time?

Well with my free time I like to do the normal things, I like to play video games obviously, I like to play basketball, I love to spend time with my friends and my love, I wish I could do more helping animals because that’s another one of my passions, so well, I can say that I’m a normal person! I’m a very stay at home girl and I prefer having all my friends over for dinner and drinks instead of going out to clubs and be deaf at the end of the night!

It is time to finish our little interview. Now you can say a few words to our amazing readers!

Well final words, first I would like to thank you again Bart for this interview, I hope I didn’t bored everyone to death ahah! On a serious note I hope that everyone enjoyed this interview, if you want to know more about me or my work don’t be shy and just pass on my FB or Twitter and send me your questions. To finish up I would like to send kisses to everyone on Fraglider and thank them for the amazing work that we have done in the past few months despite all the challenges that we had to face, amazing work guys! And a little spoiler for Portuguese readers, Fraglider will have some big news soon :D! To Hitbox for all the growth that we had and to the people that work hard every day to make this one of the best streaming platforms in the world a gigantic kiss to them, and last but not least, to the LC Family for welcoming in their “arms” and making me feel like I’ve been there all along and of course for giving me the opportunity to travel around the world and follow them everywhere! Thank you guys, thank you Bart and thank you izakTV!