Respawn.pl

Szwecja uznaje Esport za sport!

Autor: Maks Bartosik

Nastąpił przełomowy moment w historii szwedzkiego Esportu! Szwedzkie Stowarzyszenie e-sportowe zostało wybrane do Szwedzkiej Konfederacji Sportowej, co oznacza że Esport oficjalnie został uznany za sport!

Dyskusja o tym, czy Esport powinien być uznany za sport, trwa już wiele lat. Pojawia się m.in. przy okazji każdych kolejnych Igrzysk Olimpijskich, jednak oprócz samej dyskusji zbyt dużo w tej kwestii się nie zmieniało. Aż do tego tygodnia, gdy w Szwecji odbył się Ogólnokrajowy Zjazd Sportowy, podczas którego rozpatrywane są wnioski różnych związków i federacji ubiegających się o członkostwo w Szwedzkiej Konfederacji Sportowej.

Wśród związków które ubiegały się o dostanie się do FR było m.in. Szwedzkie stowarzyszenie esportowe. Była to kolejna próba organizacji, po tym jak w poprzednich latach jej się to nie udawało. Wszystko wskazywało, że w tym roku ponownie misja zakończy się niepowodzeniem, zwłaszcza po tym jak National Sports Authority zaleciło członkom stowarzyszenia głosować przeciwko przyjęciu Esportu do swojego grona.

Esport oficjalnie uznany za sport!

Po ciężkim głosowaniu ostatecznie jednak się udało i Szwedzkie stowarzyszenie esportowe zostało oficjalnie przyjęte do grona FR. Wśród związków, które były przeciwne, były m.in. związek kolarstwa czy związek łucznictwa. Mimo sporego sprzeciwu, ostateczny wynik głosowania brzmiał 108 do 71 na korzyść Esportu.

Decyzja FR o uznaniu Esportu za sport wywołała pozytywne poruszenie wśród szwedzkich esportowców. Tilde Bystrom, zawodniczka kobiecej sekcji CS:GO Evil Geniuses napisała, że ta decyzja przyniesie nowe możliwości na scenie.

Swojego zadowolenia nie kryje także absolutna legenda szwedzkiego Counter StrikeKrimz:

Co oznacza decyzja Szwedów?

Uznanie Esportu za sport w Szwecji może mieć ogromny wpływ na przyszłość gamingu w tym kraju. W Szwecji organizacje sportowe otrzymują pokaźne dotacje od rządu, co może pomóc w finansowaniu nie tylko szwedzkich organizacji, ale też i organizacji turniejów.