Respawn.pl

Strona główna » TaZ dziś kończy 30 lat!

TaZ dziś kończy 30 lat!

Autor: Sergiusz Lelakowski

Dokładnie 6 czerwca 1986 roku na świat przyszedł Wiktor Wojtas, później szerzej znany jako TaZ. Z okazji jego 30. urodzin przyglądamy się dokładniej historii jednego z najbardziej doświadczonych graczy w historii Counter-Strike’a.

TaZ jest nie tylko wiekowo ewenementem na profesjonalnej scenie CS:GO, ale także długością stażu. W filmie przygotowanym z okazji DreamHack Cluj-Napoca 2015 przyznaje sam, że od 15 lat stara się o to, aby być najlepszym na scenie Counter-Strike’a.

Cofnijmy się na chwilę do okolic 2001 roku. Nim profesjonalne granie zawitało do Polski, najlepsi gracze wykazywali się co najwyżej w amatorskich klanach. W przypadku TaZa była to ekipa Aristocracy, która silnie konkurowała ze SPECNAZ Janusza „hayabusa” Kubskiego, prywatnie ojca Filipa „NEO” Kubskiego, który również reprezentował tę drużynę.

W 2004 roku doszło do połączenia sił najlepszych polskich zawodników. W nowo utworzonym PENTAGRAM conneXion oprócz TaZa znaleźli się zibi, pitrek, NEO i LUq.

W latach 2004-2006 skład drużyny był często modyfikowany, ale TaZ nie zmienił barw i finalnie razem z NEO, LUqiem, kubenem i loordem udało się wygrać pierwszy, wielki turniej: mistrzostwa świata Counter-Strike’a w ramach WCG (World Cyber Games) 2006, imprezy ówcześnie uznawanej za najważniejsze wydarzenie e-sportowe na całym świecie. W tym momencie zaczyna się historia słynnej Złotej Piątki.

Drużyna nie uzyskała jednak tego tytułu tylko jednym wygranym turniejem, a całą ich serią. Co prawda nie udało im się powtórzyć wyniku na WCG 2007, ale triumfowali na ESWC 2007 i 2008, DreamHack Summer 2008 czy w finale pierwszego sezonu Intel Extreme Masters.

W międzyczasie doszło do zmiany barw. TaZ i spółka po raz pierwszy zostali zatrudnieni przez zagraniczną organizację w 2007 roku, a było nią niemieckie Meet Your Makers. Ich współpraca zakończyła się na początku 2009 roku, a następne miesiące dla drużyny TaZa zostały spędzone przy szukaniu nowych sponsorów.

Początkowo 3 miesiące z Wicked eSports, następnie kilka tygodni w barwach Vitriolic i w końcu pod klanowym tagiem AGAiN TaZ z drużyną zdobył kolejne ważne trofeum – mistrzostwo na WCG 2009 po pokonaniu Fnatic w składzie z GeT_RiGhTem wynikiem 2:0. Ponadto wtedy ostatni raz na wielkim turnieju mogliśmy oglądać Złotą Piątkę w oryginalnym składzie, ponieważ wkrótce potem LUq został zastąpiony przez pashę.

TaZ kolejne dwa lata spędził we Frag eXecutors, które dalej obfitowały w sukcesy takie jak zwycięstwo WEG 2011 czy SEC 2011, a później – już w barwach ESC Gaming – WCG 2011 i IEM VI.

Podczas pobytu w ESC Gaming przyszedł czas na decyzję która dla TaZa i jego drużyny była nieunikniona, czyli przesiadka na CS:GO. Oficjalnie zmiana nastąpiła w połowie sierpnia 2012, a od tego czasu przez ponad rok jedynym jako takim sukcesem był zwycięski IEM Katowice 2013 (jeszcze nie mistrzostwa świata). W 2013 doszło również do rozłamu Złotej Piątki. TaZ, NEO i pasha wraz z Snaxem i byalim trafili w szeregi Universal Soldiers, a kuben i loord udali się na e-sportową emeryturę.

W ten sposób powoli dochodzimy do czasów ściśle współczesnych, gdyż na początku 2014 świat obiegła wieść o tym, że rosyjska organizacja Virtus.pro zainteresowała się polską drużyną. Od tego czasu mieliśmy zarówno zwycięstwa i porażki drużyny kierowanej przez TaZa, w tym niezapomniany finał IEM Katowice 2014 przeciwko Ninjas in Pyjamas.

TaZ jest żywym przykładem gracza, który się nie poddaje i mimo licznych pasm porażek przez całą jego karierę potrafił zmotywować drużynę do dalszej walki i wygrywania wielkich turniejów. Jego sylwetka to już legenda w historii Counter-Strike’a i chyba nic nie jest w stanie go zatrzymać od kolejnych długich lat profesjonalnego grania.

Wszystkiego najlepszego!