Respawn.pl

TP-Link Archer AX55 AX3000 – router idealny do zastosowań domowych?

Autor: Marcin Skrętkowicz

Archer AX55 Pro to następca wydanego dwa lata temu routera AX55 ale bez dopisku PRO. Jak sama nazwa wskazuje wspiera on WIFI szóstej generacji oraz wiele innych usprawnień. Zwłaszcza, że dostawcy Internetu przeważnie oferują chiński sprzęt, który nie jest w stanie poradzić sobie w dobie Internetu w 2023 roku. W takim wypadku zainteresować się TP-Link Archer AX55 Pro. 

Archer AX55 Pro to uniwersalny, wielogigabitowy router WiFi 6 z technologią AX3000 oraz z portem 2,5G. Tak, więc spełni oczekiwania praktycznie wszystkich prywatnych osób korzystających z Internetu światłowodowego na obecne czasy. Większość popularnych dostawców oferuję maksymalną prędkość internetu do 1 Gb/s.

Za dystrybucję sygnału WiFi w gospodarstwie domowym odpowiada bardzo mocny układ radiowy w standardzie 802.11ax (Wi-Fi 6). Archer AX55 Pro zapewnia prędkości dochodzące do 2402 Mb/s w paśmie 5 GHz w kanale HE160 oraz do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. W sumie całe gospodarstwo domowe dostaje do dyspozycji prawie 3,0 Gb/s łącznej przepustowości internetu przy zastosowaniu tego routera. Dzięki temu najnowszy router od tp-link świetnie się sprawdzi podczas jednoczesnego streamowania filmów w jakości 4K, grania w gry sieciowe oraz pobierania sporych rozmiarów plików. Najważniejszy fakt to kwestia tego, że nikt nie musi się martwić o przepustowość połączenia, nawet jeśli z routerem łączy się baaardzo dużo urządzeń np. komputer, kilka smartfonów, telewizory, drukarki, etc. dzięki zastosowaniu w nim technologii OFDMA.

Specyfikacja techniczna AX55 PRO:

 • Rodzaje wejść/wyjść:
  – Ethernet 2.5 Gigabitowy port WAN/LAN -> 1 szt.
  – Ethernet 1.0 Gigabitowy port WAN/LAN -> 1 szt.
  – Ethernet 1.0 Gigabitowe porty LAN -> 3 szt.
  – USB 3.0 -> 1 szt.
 • Obsługiwane standardy:
  – 2.4 GHz -> Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax/n/b/g).
  – 5.0 GHz -> Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax/ac/n/a).
 • Prędkości sieci WiFi:
  – 2.4 GHz -> 574 Mb/s (przy 802.11ax).
  – 5.0 GHz -> 2402 Mb/s (przy 802.11ax oraz HE160).
 • Zasięg sieci WiFi:
  – 4 anteny.
  – technologia beamforming (ukierunkowanie sygnału sieci na klienta).
  – Moduł front-end o dużej mocy (poprawia moc transmisji w celu wzmocnienia zasięgu).
  – OFDMA (poprawia wydajność sieci przy dużej ilości osób połączonych z routerem).
  – DFS (umożliwia dynamiczny wybór częstotliwości).

Sprzęt przychodzi w tradycyjnym już kartonie dla marki TP-Link. Karton oczywiście utrzymany jest w niebieskiej kolorystyce, a na samym pudełku znajdziemy wszystkie kluczowe informacje na temat sprzętu znajdującego się wewnątrz. Po otwarciu naszym oczom ukazuje się tekturowy wkład ochraniający wspomniany router, zasilacz, kabel Ethernet oraz niezbędna dokumentacja w postaci instrukcji.

TP Link AX55 Pro 2

TP Link AX55 Pro 3

TP Link AX55 Pro 4

Router posiada bardzo nowoczesny wygląd przy zachowaniu relatywnie kompaktowych wielkościach, gdyż długość routera wynosi 261 mm, szerokość niespełna 135 mm, a wysokość bez anten 41 mm. Obudowa w całości wykonana została z czarnego tworzywa sztucznego ale TP-Link zastosował w nim podłużne paski z perforacją w środkowej części do lepszego chłodzenia sprzętu. Natomiast na samym środku umieszczono sporych rozmiarów błyszczący element w kształcie kopniętego kwadratu, który zawiera logo producenta.

TP Link AX55 Pro 10

Od spodu oczywiście znajdują się cztery nóżki, otwory montażowe pozwalające na powieszenie urządzenia na ścianie oraz standardowej tabliczki znamionowej, na której umieszczono domyślną nazwę SSID oraz hasło do sieci.

Jak z konfiguracją? Nic prostszego bo wszystko praktycznie na zasadzie plug and play. Co ciekawe router możemy dodać do aplikacji “Tether” dzięki czemu będziemy mogli zarządzać routerem z każdego miejsca na ziemi za pośrednictwem naszego smartfonu. Nie ma się też co martwić o niezrozumiałe funkcje bo całość jest dostępna w języku polskim. Dzięki tej aplikacji jesteśmy w stanie bardzo szybko wprowadzić kontrolę rodzicielską, zrobić sieć dla gości oraz zmienić hasło do Wi-Fi. Warto jednak wspomnieć, że w domyślnych ustawieniach nie mamy uruchomionego modelu HE160 przez co Wi-Fi 6 może nie być w pełni wykorzystane.

TP Link AX55 Pro 6

TP Link AX55 Pro 7

TP Link AX55 Pro 9

Dużym atutem routerów TP-Link jest moduł HomeShield. Ten tworzą trzy przydatne elementy, czyli kontrola rodzicielska, ochrona sieci i urządzeń IoT oraz funkcja QoS. Do tego dochodzi jeszcze kilka pomniejszych elementów, takich jak raporty czy powiadomienia. Niestety za wersję PRO musimy uiścić dodatkowe opłaty.. abonamenty już nawet w routerach 🙂

Podsumowanie

TP-Link Archer AX55 Pro to produkt bardzo dobry na dzisiejsze standardy. Za kwotę około 500 PLN otrzymujemy solidny router klasy AX3000, który pochwalić może się sporym zasięgiem sieci Wi-Fi oraz samej wydajności. Praca routera również jest stabilna, a sama konfiguracja banalnie prosta. Co prawda w konfiguracji warto odznaczyć parę opcji ale to szczegół bo dla zwykłego kowalskiego sama możliwość korzystania z wifi w całym domu jednorodzinnym to ogromny plus.

Minusem oczywiście jest abonament za HomeShield Pro i dość nachalna promocja tego rozwiązania.. szkoda bo powinny to być podstawowe funkcje i w routerach konkurencji opcje te są dostępne od razu bez uiszczania dodatkowych opłat, a sam router nie kosztuje więcej.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę TP-Link lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął gratyfikację w formie recenzowanego routera. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl