Respawn.pl

TP-Link Deco X20 – Internet w całym domostwie? Nic trudnego!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Nasze życie obecnie koncentruje się wokół połączenia internetowego. Niezależnie od tego, czy to lubimy, czy nie, taka jest rzeczywistość, w której żyjemy. Smartfony utrzymują nas w sieci nawet w podróży, ale najbardziej pożądanym łączem jest zawsze sieć domowa. Najnowszym trendem w technologii internetowej w domu są routery typu mesh. 

TP-Link dołączył do walki o tę nową opcję routera WiFi, który obsługuje również standard WiFi 6. System mesh Deco X20 stawia TP-Linka w konkurencji z jednostkami takimi jak Amazon Eero oraz Google Nest WiFi. Mimo wszystko warto przed szczegółami technicznymi routera hm.. routerów TP-Link Deco X20, podsumować sieć mesh. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie dla przeciętnego użytkownika domowego.

TP Link Deco X20 4

Mesh WiFi to w zasadzie dwie rzeczy: jednostka routera podłączona do modemu wraz z identycznymi jednostkami, które pokrywają cały dom tym samym połączeniem. Każde urządzenie “beacon” lub punkt dostępu udostępnia dokładnie te same ustawienia, nazwę i hasło sieci SSID. Dzięki temu masz znacznie bardziej modułowe podejście do rozszerzania bezprzewodowego połączenia w całym domu z minimalną konfiguracją. “Inteligencja” tych sieci, tak jak w przypadku Deco X20, duplikuje wszystkie te same ustawienia, dzięki czemu podłączone urządzenia widzą jednostki jako ten sam router w całym domu. System po prostu wyszukuje najbliższy router mesh z najmocniejszym sygnałem i z tym urządzaniem się łączy.

Pora wrócić do samego urządzenia Deco X20. TP-Link całkiem dobrze zbalansował technologiczny wygląd i projektowanie pod kątem wystroju wnętrz przy routerach Deco X20. Te cylindryczne jednostki mogą swobodnie stać na półce i być mylone z odświeżaczem powietrza lub głośnikiem bezprzewodowym. Dzięki temu X20 doskonale wtapia się w dowolne otoczenie naszych pomieszczeń w domu.

TP Link Deco X20 7

Na tylnym panelu routera Deco X20 dzieje się cała magia. Znajdziesz tutaj port do ładowania oraz dwa porty Ethernet. Każdy z tych portów sieciowych obsługuje prędkości transferu danych do 1 Gb/s, jeśli usługa dostawcy internetu oferuje takie szybkości to jest to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

Jest jednak jedno pominięcie i jedno niedopatrzenie, które przychodzą mi na myśl. W routerze brakuje złącza USB, więc niemożliwością jest podłączenie swojego domowego systemu magazynowania. Natomiast niedopatrzeniem jest zastosowanie własnego kabla ładowania. W erze wszechobecnych urządzeń obsługujących USB-C to powinien być standard dla takich urządzeń.

TP Link Deco X20 8

Specyfikacja techniczna Deco X20:

 • Standard Wi-Fi 6:
  • 5 GHz – 802.11 ax/ac/n/a;
  • 2.4 GHz – 802.11 ax/n/b/g;
 • Prędkości Wi-FI:
  • 5 GHz – 1201 Mb/s;
  • 2.4 GHz – 574 Mb/s;
 • Moc Wi-Fi:
  • 5 GHz – <23 dBm (CE);
  • 2.4 GHz – <20 dBm (CE).

Konfiguracja sieci z użyciem routera TP-Link Deco X20 jest niezwykle prosta. “Główny” router musi być podłączony bezpośrednio do modem. Pełni on rolę mózgu operacji, tworząc sieć mesh z innymi routerami i ustawiając podstawowe ustawienia. Po włączeniu zasilania i podłączeniu do modemu, będziesz musiał pobrać aplikację Deco i utworzyć konto logowania. Kolejne kroki przewodnika w aplikacji przeprowadzą cię przez proces uruchomienia, podczas którego utworzysz nazwę SSID dla swojej sieci bezprzewodowej i przypiszesz pomieszczenie głównemu urządzeniu Deco.

TP Link Deco X20 10

TP Link Deco X20 11

Twój ostatni krok to stworzenie sieci mesh z dodatkowymi urządzeniami Deco X20 w całym domu. Każda firma ma swoje własne pomysły na to, jak to działa, ale preferuję sposób, w jaki TP-Link sobie z tym radzi. Po prostu podłącz nowego Deco i poczekaj kilka minut. Nie ma oddzielnego ekranu w aplikacji ani skanowania losowego kodu QR, wystarczy podłączyć, a system automatycznie identyfikuje i dodaje routery.

TP Link Deco X20 12

Podsumowanie

Ogólne użytkowanie było wyjątkowe. Otrzymuję niezawodność sieci na całym obszarze domu, która szczerze mówiąc jest lepsza od mojego systemu Google WiFi. Dwu-pak Deco X20 obejmuje nieco większą powierzchnię mojego domu i dodaje WiFi 6 dla nowszych urządzeń z nowym protokołem. Pozwala to na lepszą wydajność wielu urządzeń jednocześnie w porównaniu do WiFi 5.

Jestem zadowolony z prędkości zarówno połączeń bezprzewodowych, jak i przewodowych. Mój stacjonarny komputer z podłączonym kablem ethernet osiąga maksymalną prędkość mojej sieci, czyli 1000 Mbps, i robi to niezawodnie. Prędkości połączeń bezprzewodowych zależą od mojej lokalizacji i warunków, ale często widzę takie same prędkości jak w przypadku połączeń przewodowych.

Inną przydatną funkcją, którą TP-Link dołącza do Deco X20, jest automatyczny wybór częstotliwości. System Deco komunikuje się z twoimi urządzeniami podczas początkowego połączenia i ustawia kanał na 2,4 GHz lub 5 GHz. Jest to ustawione domyślnie dla każdego klienta. Większość moich urządzeń automatyzacji domowej, takich jak Simplisafe i gniazdka WiFi, preferuje 2,4 GHz, a oprogramowanie w aplikacji Deco ustawia to automatycznie, bez żadnych informacji od użytkownika.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę TP-Link lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję nie przyjął gratyfikacji w żadnej formie. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl