Respawn.pl

Turniej CS2 wspierany przez Putina, a uczestnikami Polacy…

Autor: Marcin Kapusta
top 5 myszek cs:go

Na linii startu turnieju RCL 2024 Advanced League w CS2 zamelduje się kilka renomowanych klubów oraz kilkunastu Polaków. Problem w tym, że rozgrywki są wspierane przez rosyjski rząd!

Już dziś (tj. 11 lutego) rozpoczynają się zmagania w ramach RCL 2024 Advanced League. Na liście uczestników widnieją takie organizacje, jak MOUZ, GODSENT, 500 czy TSM. Oprócz tego na serwerze zameldują się Polacy z Permitty Esports i byłego składu ANO. Śledztwo przeprowadzone przez Dmitrija “Bamb1niego” Kuźmienkę oraz Players.com.ua ujawniło, że turniej jest wspierany przez rosyjski rząd i służy jako narzędzie do celów propagandowych, szerzonych w sferze esportowej.

Turniej CS2, a na bocznym planie reżim Putina

RCL 2024 Advanced League to turniej CS2 niższej rangi rozgrywkowej, który rozpocznie się 11 lutego i potrwa do 15 kwietnia. Cztery najlepsze drużyny awansują na finały LAN-owe rozgrywane w stolicy Federacji Rosyjskiej, Moskwie. Organizatorem jest RCL (RUS Cyber League), natomiast pieczę nad całym wydarzeniem sprawuje RESF (Rosyjska Federacja Esportowa). Zatrzymajmy się przy RESF, ponieważ to oficjalny podmiot państwowy zajmujący się promowaniem cyfrowej rywalizacji na terenie Rosji. Jej przewodniczącym jest Dmitrij Smith, który został powołany na to stanowisko 11 marca 2017 roku podczas X Nadzwyczajnego Kongresu RESF. Co ciekawe, portal REGNUM ujawnił dwa miesiące po inwazji wojsk Putina na Ukrainę, że ten sam Smith zaproponował utworzenie specjalnych grup/podmiotów, w których gracze esportowi mieliby służyć jako operatorzy dronów wojskowych.

Większość esportowców tak naprawdę nie chce służyć (przyp. red. w armii), na przykład jako spadochroniarze […] Esportowcy to ludzie o bardzo dobrze rozwiniętych umiejętnościach motorycznych. Gdzie takie umiejętności mogą być używane? W sterowaniu dronami. Wydaje nam się, że w naszym kraju byłoby ważne wsparcie tego kierunku i utworzenie odrębnych podmiotów, które zajmowałyby się obsługą na odległość nowoczesnego sprzętu wojskowego” – powiedział Dmitrij Smith podczas spotkania grupy roboczej Dumy Państwowej, czyli izby niższej rosyjskiego parlamentu.

Wyszliśmy z inicjatywą stworzenia wyspecjalizowanych jednostek wojskowych dla graczy esportowych […] Większość graczy esportowych doskonale radzi sobie ze zdalnym kontrolowaniem obiektów, a to łatwo przekształca się w kontrolowanie nowoczesnej technologii bezzałogowej (UAV)” – stwierdził z kolei na łamach propagandowej agencji informacyjnej TASS. UAV (Unmanned Aerial Vehicle) to bezzałogowe statki powietrzne, które Rosja wykorzystuje do bombardowania ukraińskich miast i zabijanie ludności cywilnej.

W listopadzie 2023 roku Rosyjska Federacja Esportowa stworzyła swój oddział w okupowanych terytoriach Ukrainy, włączając go do struktury państwowej. Wspomnijmy też, że dekret o organizowaniu turniejów spod szyldu RESF wydaje osobiście Władimir Putin.

Lista wstydu

W RCL 2024 Advanced League ma zagrać łącznie szesnaście drużyn. W tym niechlubnym gronie znajduje się kilka zespołów/organizacji z Zachodu (tj. z Europy i Stanów Zjednoczonych). Są to: 500, Espionage, GODSENT, MOUZ NXT, Nexus Gaming, TSM, Permitta Esports oraz zawodnicy byłego składu Anonymo. Należy zaznaczyć, że Anonymo zakończyło współpracę z tymi graczami niespełna miesiąc temu.

Jeszcze do niedawna na liście uczestników RCL 2024 Advanced League znajdowała się akademia ENCE. Niemniej fińska organizacja wzorowo zachowała się w tej sytuacji, ponieważ po ujawnieniu powiązania organizatorów z Kremlem wycofała się z rozgrywek. “Gdy tylko otrzymaliśmy informację o organizatorze, zakończyliśmy udział akademii ENCE w tym wydarzeniu. W pełni popieramy Ukrainę i nie tolerujemy organizacji powiązanych z rosyjskim rządem” – zakomunikowała za pośrednictwem platformy X.

Co powinna zrobić reszta uczestników RCL 2024 Advanced League? Pójść śladami ENCE i natychmiast wycofać się z turnieju spod agendy prokremlowskiej Rosyjskiej Federacji Esportowej, która wykorzystuje esport jako narzędzie do szerszenia propagandy.

POSTAWY GODNE POCHWAŁY – AKTUALIZACJE

Do artykułu wprowadzane są aktualizacje. Wynikają one z wycofywania się drużyn po ujawnieniu powiązań organizatorów z Kremlem. Wszystkie postawy poniższych organizacji/drużyn są godne pochwały i naśladowania.

SIÓDMA AKTUALIZACJA – “W związku z ostatnimi doniesieniami na temat organizatora zdecydowaliśmy się zaprzestać udziału w wydarzeniu. Solidaryzujemy się z Ukrainą i jednoznacznie dystansujemy się od organizacji powiązanych z rosyjskimi władzami” – zakomunikowała Permitta Esports za pośrednictwem platformy X. 

SZÓSTA AKUALIZACJA  – Ukraińska redakcja Players poinformowała, że rosyjski turniej RCL 2024 Advanced League został odwołany. Decyzja została podjęta pod wpływem wycofania się czołowych formacji z uczestnictwa w rozgrywkach!

PIĄTA AKTUALIZACJA – Włodarze TSM oraz prowadzący zespołu GODSENT Maikil “Golden” Selim potwierdziły wycofanie się z rosyjskiego turnieju.

CZWARTA AKTUALIZACJA – Kolejne zespoły zdecydowały się wycofać z rozgrywek, które są wspierane przez Rosję.

TRZECIA AKTUALIZACJA: Akademia BIG również zrezygnowała z udziału w RCL 2024 Advanced League. “Dziękujemy za powiadomienie nas o tym, nie byliśmy świadomi tych powiązań, gdy akceptowaliśmy zaproszenie. Obecnie wycofaliśmy się z wydarzenia” – poinformował niemiecki klub. 

DRUGA AKTUALIZACJA: Skontaktowałem się z przedstawicielami 9INE. Po przedstawieniu im dowodów, znana z polskiego podwórka organizacja bez żadnego wahania wycofała się z rozgrywek. “Mimo, że organizatorzy twierdzą, że nie mają nic wspólnego z rosyjskim rządem, wycofamy się z turnieju, ponieważ nie chcemy brać udziału w turniejach, które wspierają rosyjski rząd lub są z nim powiązane” – oto treść wiadomości zwrotnej. 

AKTUALIZACJA: Alliance również wycofało się z udziału w turnieju. “Nadal w pełni popieramy naszych ukraińskich przyjaciół i nie tolerujemy organizacji powiązanych z rosyjskim rządem” – poinformowała szwedzka organizacja.