Respawn.pl

Twitch będzie banował osoby rozpowszechniające fake newsy? Kolejne zmiany!

Autor: Krzysztof Sarna
Twitch

Twitch jasno na początku bieżącego roku zakomunikował, że będzie walczyć w 2022 r. o jeszcze większe bezpieczeństwo na platformie. Już kilkukrotnie mogliśmy ujrzeć zaktualizowane wytyczne dotyczące społeczności, w których rzeczywiście widać zaostrzenie standardów. Na początku marca serwis należący do Amazona dokonał kolejnej aktualizacji. Tym razem została ona skierowana w osoby, które rozpowszechniają mylne informacje.

Z pewnością fani bezpieczeństwa są zadowoleni, ponieważ Twitch w 2022 roku naprawdę brnie w kierunku jeszcze większego pokoju. Dokładnie 13 stycznia wiodąca platforma do nadawania gier na żywo pochwaliła się swoimi planami na bieżący rok. Trzeba przyznać, że lista zamierzeń mała nie była, a pojawił się także pomysł walki z baseniarami. Następnie zmianie uległ komunikat o banach. Do tego TTV zapowiedziało reset nazw użytkowników, które są związane z nienawiścią. Teraz nadeszła pora na kolejne działania. 

Twitch zapowiedział, że nie ma miejsca dla osób, które korzystają z usług internetowych do rozpowszechnienia fałszywych i szkodliwych informacji. Co prawda nie ma wielu takich ludzi na platformie należącej do Amazona, ale mogą one wyrządzać szkody w przypadku ich dalszego działania. Dlatego też zasady dotyczące spamu, oszustw i innego złośliwego postępowania uległy aktualizacji. 

Zanim przejdziemy dalej, chcielibyśmy wyjaśnić jedną rzecz: ta aktualizacja najpewniej nie wpłynie w żaden sposób na Ciebie ani na Twoich ulubionych streamerów w Twitchu. Naszym celem jest blokowanie dostępu do Twitcha osobom, których obecność w internecie jest poświęcona rozpowszechnianiu fałszywych informacji, mogących wyrządzić komuś krzywdę. Nie będziemy stosować tej zasady wobec twórców wyrażających jednorazową opinię – czytamy w oficjalnym komunikacie

Kryteria osób, które będą banowane prezentują się następująco:

Ich obecność w sieci – na Twitchu i poza nim – jest poświęcona: 

  • uporczywemu przekazywaniu,
  • powszechnie obalonych i szeroko udostępnianych,
  • szkodliwych i błędnych informacji, takich jak teorie spiskowe promujące przemoc.

Serwis do streamingu pochwalił się, że nawiązał współpracę z kilkunastoma badaczami i ekspertami, by zrozumieć, jak wpływa rozpowszechnianie szkodliwych i fałszywych informacji, a także opracowywać efektywne podejście. Blokady będą nakładane na osoby, które spełnią wszystkie trzy powyższe kryteria. Zespół ds. dochodzeń poza usługą będzie przeprowadzał szczegółowe analizy w tej sprawie. 

Rzecz jasna, na tym nie koniec. Pracownicy nadal mają pracować i podejmować działania wobec dezinformacji skierowanych w określone społeczności, co poskutkowało powstaniem zasad dotyczących nienawistnego zachowania i nękania oraz przeciwdziałać treściom zachęcającym do zachowań zagrażających zdrowiu lub życiu, określonych w naszych zasadach dotyczących zachowań autodestrukcyjnych.