Respawn.pl

Ujawniono wyniki finansowe Astralis Group za 2020 rok!

Autor: Marcin Kapusta
BLAST Pro Series

Astralis Group to spółka publiczna, która zobowiązana jest do prezentowania swoich wyników finansowych. Ile zarobiła jedna z największych organizacji esportowych na świecie w 2020 roku?

Astralis aktualnie posiada dywizję w Counter-Strike’u: Global Offensive, FIFIE oraz League of Legends. Z tych trzech tytułów (i nie tylko) organizacja w ubiegłym roku zanotowała przychód w wysokości 8,26 milionów dolarów, co było zgodne z oczekiwaniami zarządu. Ze strzelanki Valve spółka zainkasowała prawie 6. milionów dolarów, natomiast zespoły w Lolu i FIFIE wygenerowały odpowiednio ok. 1,3 miliona oraz 240 tysięcy dolarów. Są to bardzo dobre wyniki, jednak wydatki okazały się znacznie wyższe, przez co Astralis zakończyło 2020 z ponad ośmiomilionową stratą. Warto także wspomnieć, że EBITDA (zysk firmy przed potrąceniem odsetek, podatków od zaciąganych kredytów) spółki to kolejne dwa miliony na minus.

Wspomnijmy, że w minionym roku grupa Astralis nawiązała wiele nowych komercyjnych partnerstw, co niewątpliwie pomogło jej zminimalizować straty. Współprace podpisała z takimi markami, jak Garmin, Universal Music Group, Hummel czy też aplikacją bankową Lunar. Ponadto za transfer Patricka “es3taga” Hansena do Cloud9 zainkasowała ok. 2 miliony dolarów.

“W roku, w którym skutki globalnej pandemii skutecznie opóźniły nasze plany rozwojowe o 9/12 miesięcy, jesteśmy zadowoleni z osiągniętego wyniku i rozwoju naszego biznesu. Inwestując w kluczowe obszary, udało nam się zwiększyć przychody i znacząco poprawić wynik EBITDA, umacniając nasze fundamenty. Ważnym obszarem rozwoju są ligowe prawa franczyzowe oraz przychody z praw medialnych. W 2020 roku zanotowaliśmy nadwykonania w zakresie wzrostu i przychodów z tych praw. Posiadanie praw franczyzowych gwarantuje naszym drużynom udział w rozgrywkach lig premium. Jest to ważny, rosnący czynnik generujący przychody” – przyznał Anders Hørsholt, który w Astralis Group pełni funkcję dyrektora generalnego. “Pomimo globalnej sytuacji epidemicznej i bezprecedensowych czasów, jestem dumny z naszej organizacji i rozwoju naszego biznesu” – dodał.

Według raportu, procentowy podział przychodów Astralis Group za miniony rok prezentuje się następująco:

  • Sponsoring i partnerstwa – 66% całkowitego zysku
  • Przychody z turniejów i lig – 27% całkowitego zysku
  • Merchandising (działalność marketingowa z wykorzystaniem znaków towarowych) – 3% całkowitego zysku
  • Tantiema (wynagrodzenia autorskie) – 2% całkowitego zysku
  • Inne – 2% całkowitego zysku