Respawn.pl

w0nderful i zont1x zbanowani przez UESF! s1mple i b1t zagrożeni?

Autor: Marcin Kapusta

Ukraińska Federacja Esportu (UESF) zbanowała trzech graczy znad Dniepru za współpracę z rosyjskimi graczami CS:GO!

Ukraińska Federacja Esportu nałożyła bana na trzech ukraińskich graczy CS:GO – Zahara “Polbandana” Siledchika, Igora “w0nderfula” Zhdanowa oraz Myrosława “zont1xa” Plakhotja. We wszystkich trzech przypadkach przyczyna jego nałożenia jest taka sama – współpracowanie z rosyjskimi graczami pod banderą jednego zespołu. Tym samym wymienieni zawodnicy nie będą mogli występować w rozgrywkach pod patronatem UESF. Pokłosiem tego wydarzenia jest oczywiście trwająca inwazja Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę.

Chciałbym rzucić trochę światła na sytuację i przeprosić za niektóre słowa i występy z Rosjanami. Są one oczywiście nie do zaakceptowania. Wszyscy jesteśmy ludźmi, wszyscy popełniamy błędy, ale najważniejsze jest, aby się na nich uczyć i iść dalej. Jestem wdzięczny każdemu, kto broni naszego kraju i rozumiem, że moje działania mogły mieć negatywny wpływ na społeczność, więc również za to przepraszam. Dołożę starań, aby odzyskać Wasze zaufanie, ponieważ tylko razem możemy iść naprzód. Chwała Ukrainie!” – oświadczył Polbandana, dotychczasowy reprezentant kijowskiej organizacji IKLA UA.

w0nderful od lipca bieżącego roku występuje w międzynarodowym kolektywie Sprout, którego prowadzącym jest Rosjanin Danił “alpha” Demin. Tutaj fakt nałożenia bana jest niezrozumiały, zważywszy na fakt, że sam alpha poprosił Liquipedię o specjalne oznaczenie, że nie chce reprezentować Rosji.

zont1x od marca 2021 roku był częścią akademii Spirit, natomiast miesiąc temu w wyniku restrukturyzacji otrzymał angaż w nominalnym zespole. Jest on jedynym Ukraińcem w wyjściowej piątce, bowiem reszta posad przypadła Rosjanom. Należy jednak wspomnieć, że włodarze Spirit w marcu ubiegłego roku opuścili Moskwę i przenieśli główną siedzibę do stolicy Serbii, Belgradu. Była to zdecydowana reakcja na wojnę rozpoczętą przez reżim Władimira Putina. Ponadto w odróżnieniu od innych rosyjskich podmiotów esportowych, organizacja Spirit nie unikała słowa “wojna” w swoich wypowiedziach. Umiała wprost nazwać to, co dzieje się na Ukrainie.

s1mple i b1t w gronie zagrożonych?

W gronie zagrożonych banem znaleźli się również jedni z czołowych reprezentantów Ukrainy na arenie międzynarodowych – Ołeksandr “s1mple” Kostyliew oraz Wałerij “b1t” Wakhowskij. Do niedawna współpracowali z Denisem “electroNiciem” Szaripowem oraz Ilyą “Perfecto” Zalutskijem pod banderą Natus Vincere. Jak podaje portal BO3.gg, menadżer UESF napisał, że s1mple i b1t zostali zbanowani, ale ostatecznie usunął ten post.

Kilka dni po wybuchu wojny, s1mple na deskach Spodka w ramach IEM Katowice 2022 powiedział, że electroNic i Perfecto to jego przyjaciele i także chcą pokoju. Sam s1mple z własnych środków przekazał 100 tysięcy dolarów na poczet ukraińskich szpitali, a także 33 tysiące dolarów na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. Jest on tym samym, wraz z Natus Vincere, pionierem pomocy dla walczącej Ukrainy w świecie sportów elektronicznych.