Respawn.pl

Wybieramy komputer do gier na 2024 rok

Autor: Partner serwisu

Chcesz wyposażyć się w nadchodzącym roku w nowy komputer gamingowy? W dzisiejszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze nowego komputera do gier. Wybierzemy też dwa komputery gamingowe – w cenie do 6000 złotych i do 15000 złotych. Sprawdzamy, co możemy otrzymać w takiej kwocie i czy warto płacić tak dużo za komputer do gier.

Jaki wybrać komputer do gier w 2024 roku? 

Jaki komputer do gier wybrać? Sporo osób zadaje sobie takie pytanie. Najwięcej zależy od tego, jaki mamy budżet na zakup komputera gamingowego. Powinniśmy jednak zwrócić też uwagę na to, jakie tytuły gier planujemy uruchomić na nowym sprzęcie. Jeśli są to niewymagające gry, wydawanie kilku tysięcy złotych być może nie okaże się konieczne. Większość nowych gier wymaga jednak mocnej specyfikacji. Możemy uznać więc, że dobry komputer gamingowy z optymalną konfiguracją podzespołów kupimy za około 6000 złotych. W cenie 15000 złotych otrzymamy natomiast maszynę do gier, która będzie prawdziwym potworem pod względem wydajności. Na jakie podzespoły powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze komputera gamingowego:

 • bardzo mocna karta graficzna – w optymalnej konfiguracji na przykład GeForce RTX 4060 Ti lub nieco starszy GeForce RTX 3060 Ti, w wariancie “wymaksowanym” – GeForce RTX 4080 Gaming z 16 GB pamięci
 • wydajny i nowoczesny procesor – w przypadku komputera za 6000 złotych najczęstszym wyborem jest Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, ultra wydajne komputery gamingowe za 15.000 zł mogą natomiast korzystać z najlepszych dostępnych obecnie chipsetów (np. AMD Ryzen 9 7950X3D)
 • odpowiednie chłodzenie procesora i wnętrza obudowy – obniżając temperatury możemy osiągać lepszą wydajność sprzętu!)
 • szybka pamięć RAM o dużej pojemności – 32, a najlepiej 64 GB RAM
 • wysokiej klasy zasilacz o dużej mocy
 • szybki i sprawny dysk SSD (jeśli chcesz zainstalować wiele gier – dysk musi mieć dużą pojemność)
 • dobra płyta główna, która pozwoli na rozbudowę komputera w przyszłości i obsługę nowoczesnych podzespołów
 • gamingowa obudowa z dobrym przepływem powietrza, może mieć też efektowny wygląd i podświetlenie
 • najnowszy system operacyjny

Kupno dobrego komputera do gier powinno nie tylko zapewnić nam możliwość uruchomienia wszystkich najnowszych tytułów w momencie zakupu. Powinniśmy wybrać PC z taką konfiguracją, która sprawdzi się też przez kilka kolejnych lat. W wielu przypadkach do uruchomienia najnowszych gier w przyszłości niezbędna będzie rozbudowa komputera lub wymiana niektórych komponentów. Jeśli już dziś o tym pomyślimy, przyszłe ulepszenia sprzętu będą znacznie tańsze i przyniosą lepsze efekty. Pamiętajmy też, że wiele podzespołów, jak obudowa, zasilacz, czy chłodzenie procesora, sprawdzi się doskonale nawet po wymianie innych części.

komputer do gier

fot. materiał prasowy

Zestaw optymalny do gier za 6 000 zł

Jaki komputer gamingowy do 6000 złotych wybrać? Aby uruchomić wszystkie najnowsze gry z bardzo dobrymi (choć być może nie maksymalnymi) ustawieniami grafiki, powinniśmy postawić na mocną kartę graficzną, nowoczesny procesor i dobrze zbalansowaną konfigurację. Nasza propozycja komputera do gier za 6000 złotych:

 • procesor Intel Core i5-13500 z akcesoryjnym chłodzeniem ENDORFY Fera 5
 • karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 4070 WINDFORCE z 12 GB pamięci
 • dwie kości pamięci RAM po 16 GB każda (Patriot Viper Steel 3600 MHz)
 • płyta główna AsRock B660M Pro RS
 • dysk SSD NVMe Lexar NM710e o pojemności 1 TB
 • obudowa ASUS A21 Black z dodatkowym chłodzeniem be quiet PURE WINGS 2 120 mm i z zasilaczem ENDORFY Vero L5 Bronze 700W

Jeśli w przyszłości zdecydujesz się na rozbudowę komputera, możesz wymienić procesor lub kartę graficzną na lepsze. Przez najbliższe kilka lat taki zestaw gamingowy za 6000 złotych pozwoli jednak cieszyć się z możliwości uruchomienia wszystkich gier. W tej kwocie trudno byłoby znaleźć równie mocny i wielofunkcyjny komputer. Poza grami pozwoli nam także na montaż wideo, obróbkę grafiki 3D, czy codzienne wykorzystanie na wiele innych sposobów.

Zestaw maksymalny za 15 000zł

Jak możemy określić komputer gamingowy za 15 tysięcy złotych? To po prostu prawdziwy potwór pod względem wydajności! W tej cenie otrzymujemy wszystkie najmocniejsze podzespoły. Przez wiele lat uruchomimy więc na nim każdą grę na maksymalnych detalach. Problemem nie będzie wyświetlanie obrazu z bardzo dużą częstotliwością odświeżania, w najwyższej rozdzielczości, czy na wielu ekranach jednocześnie. Nasza propozycja topowego komputera do gier ma następującą konfigurację:

 • procesor AMD Ryzen 9 7950X3D z aktywnym chłodzeniem wodnym ENDORFY Navis F360 z aż trzema wentylatorami
 • najmocniejszą kartę graficzną Gigabyte GeForce RTX 4080 Gaming 16 GB OC DLSS 3
 • pamięć RAM 64 GB G.Skill Trident Z5 Neo EXPO AMD (dwie kości po 32 GB)
 • dysk SSD NVMe M.2 PCIe 4.0 Kingston KC3000 2 TB
 • szklaną obudowę PHANTEKS Eclipse z wentylatorem 140 mm be quiet PORE WINGS 2 i zasilaczem MSI MPG A1000G z certyfikatem sprawności 80 Plus Gold
 • dodatkową, gamingową kartę sieciową Wi-Fi ASUS ROG STRIX B650E-Gaming

W przypadku tak mocnego zestawu wszystkie jego podzespoły są z najwyższej półki. Mamy więc pewność, że bez żadnych problemów uruchomimy każdą najnowszą grę, tak samo jak wszystkie programy komputerowe. Dodatkowo, dzięki pięknej i dopracowanej obudowie i dodatkowemu chłodzeniu wodnemu CPU możemy liczyć na niskie temperatury i ciszę nawet podczas pracy pod dużym obciążeniem.