Respawn.pl

Wywiad z Mateuszem "mefiu" Gutarowskim

Autor: Sergiusz Lelakowski

Zapraszamy do przeczytania wywiadu  Mateuszem “mefiu” Gutarowskim z byłym graczem HyperShots oraz takich organizacji jak 31337 oraz Black Ravens. 

Witaj Mefiu. Powiedz nam, co się stało, że po całkiem przyzwoitym występie na EPS’ie (red. 2 miejsce) i zajęciu 2 miejsca w turnieju zorganizowanym podczas Orange Video Fest Wasza drużyna się rozpadła?

Mefiu“: Plan na EPS był prosty, jedziemy żeby wygrać. Ale nie tyle przegrany finał zaważył o naszym rozpadzie, lecz dwa pechowo przegrane mecze z ESC. Pierwszy na FAN4FAN w Łodzi prowadząc 13-2 potrafiliśmy przegrać mecz w dogrywce, oraz drugi tym razem w internetowych eliminacjach do PGA, toczyliśmy bój na 3 mapach i podobnie na ostatniej – prowadząc 13-2 również przegraliśmy mecz. To były dwa gwoździe do naszej trumny. Gdybyśmy wygrali, chociaż jeden z tych pojedynków to myślę, że do tej pory skład ten miałby miejsce. Oczywiście nie tylko brak szczęścia zaważył na przegranych z ESC, ale również ich podejście, którym pokazali, że mając tak trudną sytuację można wygrać mecz i to dwukrotnie. Pokazali klasę po prostu trzeba im to przyznać, mimo że nie czuliśmy się gorsi.

Wracając jeszcze do EPS’a to czy możesz wyjaśnić, co się wydarzyło pomiędzy drużyną a organizacją 31337, że zdecydowaliście na parę dni przed rozpoczęciem turnieju zmienić barwy i przenieść się do HyperShots? 

M: Nie chcę mi się prać tych brudów, ponieważ w Polsce zawsze to wygląda tak samo, organizacja obiecuje Ci ‘heaven’ a później zonk.

źródło: ESL

źródło: ESL

No właśnie, co do polskich organizacji e-sportowych to, co uważasz za ich największą bolączkę?

M: Największą bolączką jest brak sponsorów i środków na zapewnienie zawodnikom porządnego supportu.

Czy uważasz, że podpisywanie umów pomiędzy organizacjami a zawodnikami mogłoby poprawić stabilność naszej sceny?

M: Na pewno tak, ale czy polskie ‘organizacje’ są w stanie zapewnić takie zaplecze zawodnikom, żeby nie musieli się martwić o wyjazdy na lany itp. ? Wątpię

Kolejną kwestią trawiącą polską scenę CS:GO są bardzo częste zmiany w składach naszych rodzimych drużyn. Co Twoim zdaniem jest głównym powodem tych nieustanych roszad?

M: Kiedyś już poruszałem ten temat. Polska mentalność, po prostu i swoje robi również brak takiego zaplecza jak ma dajmy na to szwedzka scena csa.

2

Mefiu czy byłeś zaskoczony aferą VACacyjną? Myślisz, że scena CS:GO jest już czysta czy może pojawią się jeszcze jakieś Vac bany?

M: Szczerze powiedziawszy, cała ta afera mnie zaskoczyła. Myślę, że te bany to był dopiero początek i jeszcze nie jeden zawodnik się zdziwi. Najdziwniejsze jest to, że Valve banując zawodnika, nie podaje konkretnych dowodów. Zawodowi gracze powinni stworzyć jakąś organizację, która będzie stawiała wyrok na danym zawodniku, a Valve będzie tylko organem wykonawczym.

Właśnie dowiedzieliśmy się o kolejnym skandalu związanym z obstawianiem spotkań. Jak Twoim zdaniem można temu przeciwdziałać?

M: Według mnie najlepszą opcją byłaby możliwość obstawiania tylko i wyłącznie meczów lanowych, ale to raczej nie nastąpi. Do csa wszedł hazard i z nim nie wygramy.

Jak Twoim zdaniem będzie wyglądać Polska scena CS:GO w 2015 roku? Czy inShock może podążyć ścieżką ESC i wkroczyć do światowej czołówki?

M: Jak najbardziej. Dla mnie InShock są niesamowicie mocni teraz. Szczególnie Hyper. Oni mają tak poukładaną gierkę, że na prawdę pozazdrościć. Z niecierpliwością czekam na ich pojedynek z ESC.

3

Jak myślisz czy ze zgliszczy noMercy, Alsen-team oraz waszego zespołu będzie wstanie powstać drużyna która będzie mogła rywalizować z takimi markami jak inShock czy ESC i nie rozpaść się po jednym LANie?

M: Myślę, że z naszego nieistniejącego już składu nikt nie będzie robił składu z byłymi zawodnikami noMercy czy ALSEN. Ewentualnie oni mogą stworzyć jakiś zespół. InShock oraz ESC w tym momencie nie mają zagrożenia, jeśli chodzi o rywalizację na polskiej scenie i nie zanosi się w najbliższym czasie, żeby ono się pojawiło, niestety.

Jak wyglądają Twoje plany na najbliższą przyszłość?

M: Jestem w trakcie studiów, mam czas na grę, więc będę to robił, nie mogę żyć bez csa. W tym momencie przechodzę taki etap, że mogę grać byle gdzie z byle, kim. Ciężkie czasy nastały!

Dziękujemy za wywiad i życzymy powodzenia w nadchodzącym roku

Również dziękuję. Korzystając z okazji chciałem pozdrowić Monikę, wszystkich moich znajomych na steamie oraz wszystkich czytelników izaktv! Zapraszam na mój fanpage https://www.facebook.com/mefiucsgo