Respawn.pl

Xbox Series X najpopularniejszą konsolą nowej generacji na polskim rynku?

Autor: Piotr Ossowski

Wyścig next genowych konsoli trwa. Być może zastanawiacie się, jak obecnie wygląda polski pojedynek pomiędzy XSX, a PS5? Spieszymy z pomocą!

Premiera konsoli od Microsoftu miała miejsce 10 listopada 2020 roku, natomiast sprzęt od Sony pojawił się w Europie 19 listopada 2020 roku. Choć start po obu stronach nie okazał się wymarzony to można zauważyć, że na ten moment to Xbox zaprezentował się lepiej. Obyło się bez problemów ze sprzedażą, a także cena konsoli jest niższa. Pomimo tego, zwykle większą popularnością cieszyło się Playstation, którego sławę można przyrównać do pozycji iPhone wśród telefonów.

Tym razem jednak oblicze sprzedaży się odmieniło. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal gry-online.pl to właśnie Xbox Series X jest najlepiej sprzedającą się konsolą nowej generacji w Polsce.

Spośród wszystkich ankietowanych, niecałe 25% użytkowników odpowiedziało, że ostatnią kupioną przez nich konsolą był Xbox Series X. PlayStation5 uzyskało wynik rzędu około 16%. Znacznie mniejszą popularnością cieszą się wersje XSS oraz PS5 Digital.

Warto też wspomnieć, że wynikiem sprzedaży Xboxa Series X zaskakujące są dla samych producentów, którzy nie spodziewali się tak pozytywnych danych sprzedażowych. W wywiadzie dla brief.pl Mariusz Then CEE Xbox Category Management Lead, podkreśla także fakt, że przy okazji premiery Microsoft potraktował Polskę, jako rynek ważny, co poskutkowało tym, że pierwszy raz w historii premiera w naszym kraju odbyła się na równi z tą globalną.

Jest jedno ale…

Choć wyniki sprzedaży XSX faktycznie są dobre to nadal w rankingach króluje PlayStation4. W moim odczuciu obecnym konsolom nowej generacji brakuje motora napędowego z prawdziwego zdarzenia. Odnoszę wrażenie, że obecnie trwa żmudny proces dopasowywania nowych platform do gamingowych realiów, powolne wypuszczanie gier – brakuje ikry. Mam nadzieję, że taki stan rzeczy poprzedza boom związany z premierami produkcji od początku do końca przygotowywanych i wykorzystujących pełne możliwości next genów.