Respawn.pl

Z jakich podzespołów składa się komputer?

Autor: Sergiusz Lelakowski

Wydajny komputer jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego gracza. Instalując w swoim PC-cie wysokiej klasy pamięć ram, procesor czy kartę graficzną jesteśmy w stanie znacząco poprawić nasze osiągi w rozgrywkach i zwiększyć przyjemność, płynącą z gry. Z jakich podzespołów składa się komputer i jaką funkcję pełnią one w naszej maszynie?

Płyta główna – podstawa dobrego komputera

Płyta główna jest tym elementem naszego komputera, który definiuje jego możliwości. To od rodzaju zainstalowanej płyty głównej będzie zależało między innymi to, jaką maksymalną ilość pamięci ram będziemy mogli zainstalować w naszej maszynie i jaki procesor będzie ona w stanie obsłużyć. Płyta główna dodatkowo wyposażona jest w radiatory i inne mechanizmy chłodzące, których sprawność jest szczególnie istotna dla graczy oczekujących najwyższej jakości i wydajności w trakcie swoich sesji.

Pamięć RAM – dlaczego jest istotna?

Pamięć RAM odpowiada za wszystkie zachodzące w obrębie naszego systemu procesy. Uruchamianie aplikacji, przechowywanie danych w schowku czy korzystanie z wielu kart przeglądarki internetowej będzie wymagało odpowiednich zasobów pamięci. Korzystając z podstawowych tylko funkcji najpopularniejszych systemów operacyjnych będziemy potrzebowali minimum 4GB pamięci RAM. Bezpieczniejszym i zapewniającym większą wydajność rozwiązaniem jest jednak zainstalowanie w komputerze dodatkowej kości pamięci, podwajającej wspomnianą wartość.

Dla osób pracujących przy użyciu komputera z grafiką czy tworzeniem muzyki, a także dla graczy, którzy chcą pozostać na bieżąco z najnowszymi tytułami gier komputerowych, standardem w tym zakresie staje się 16GB zainstalowanej pamięci. Niezależnie od tego, do jakich celów używasz swojego komputera – rozszerzona pamięć RAM pozwoli Ci w prosty i niedrogi sposób zwielokrotnić jego wydajność i poprawić komfort codziennej pracy.

Procesor – centrum operacyjne Twojego komputera

Procesor koordynuje i reguluje pracę wszystkich podzespołów komputera. Od jego prędkości taktowania zależy to, jak szybko urządzenie będzie reagowało na nasze komendy. Wyposażając się w jak najlepszy procesor zapewniamy sobie pełną płynność pracy w każdych warunkach i całkowitą swobodę w kwestii wydajności nawet w przypadku najbardziej wymagających gier komputerowych. To procesor wyznacza rytm działania całego komputera. Jeżeli zadbamy o jego wysoką jakość, będziemy mogli bez przeszkód wykonywać na komputerze każdy rodzaj pracy, nie obawiając się o jakiekolwiek zakłócenia ze strony sprzętu.

Najwyższej klasy procesory umożliwią Ci wykonanie niezliczonych operacji równocześnie, usprawniając tym samym jakość Twojej zabawy i pracy oraz pozwalając w pełni wykorzystać prawdziwe możliwości sprzętowe komputera. Pełna modernizacja sprzętu rzadko jednak sprowadza się do zakupu jednego tylko komponentu. Pamiętaj, żeby przy dobieraniu poszczególnych podzespołów do swojego urządzenia zawsze decydować się na zakup części podobnej klasy. Jeden słabszy od pozostałych element mechanizmu jest w stanie skutecznie obniżyć wydajność nawet wysokiej jakości komputerów.