Respawn.pl

Zademonstruj swoją kartę graficzną dzięki Cooler Master Vertical Graphics V3 – recenzja!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Marka Cooler Master to nie tylko peryferia ale również szeroko pojęte akcesoria, zasilacze i obudowy. Dzisiaj przyjrzymy się uchwytowi karty graficznej, który wyksponuje nasze GPU w obudowie. Wszystko dzięki Cooler Master Vertical Graphics Card Holder Kit V3. 

Cooler Master od ponad dwóch dekad dostarcza innowacyjne rozwiązania w zakresie chłodzenia urządzeń komputerowych. Wśród nich należy wyróżnić między innymi nowoczesne systemy chłodzenia: radiatory, wentylatory, a także obudowy, komponenty i inne akcesoria.

Pomimo wielu, ale to wielu przeciwskazań do montażu karty graficznej w pionie to na pewno takie zamontowanie GPU nada obudowie odrobinę blasku oraz pozwoli wyeksponować nasz najukochańszy podzespół komputera, który pozwala na granie w najnowsze tytuły.

Specyfikacja techniczna:

  • Wymiary (w wersji zamkniętej): 249 x 148.1 x 141.8 mm;
  • Wymiary (w wersji otwartej): 305 x 178.1 x 141.8 mm;
  • Kabel: PCIe 4.0 x16 (165 mm);
  • Gwarancja: 12 miesięcy;
  • Waga: 0.81 kg.

Cooler Master Vertical Graphics Card Holder Kit V3 3

Propozycja od CM to jedna z tych droższych opcji ale po bliższym przyjrzeniu się widać, że w projekt włożono wiele pracy i przemyśleń. Sprzęt w przychodzi w jasnym pudełku, a w samym pudełku znajduje się kabel PCIe 4.0 / 3.0 oraz oczywiście stalowa konstrukcja nośna. Producent nie zapomniał o umieszczeniu w pudełku niezbędnych śrub montażowych oraz o pełnej dokumentacji. Tutaj również wspomnę, że produkt jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych tj. białym oraz czarnym.

Cooler Master Vertical Graphics Card Holder Kit V3 4

Cooler Master Vertical Graphics Card Holder Kit V3 5

Cooler Master Vertical Graphics Card Holder Kit V3 6

Cooler Master Vertical Graphics Kit V3 (tak btw. to długa nazwa) jest produktem wręcz idealnym, gdyż pozawala na montaż karty graficznej w pionie nawet w przypadku kiedy nasza obudowa kompletnie nie jest do tego przystosowana. Wystarczy śrubokręcik i dość sporo cierpliwości bo niby to tylko kilka śrubek do ogarnięcia ale no.. chwilę to zajmie zwłaszcza w momencie kiedy rzeczywiście obudowa nie ma pionowych śledzi.

Cooler Master Vertical Graphics Card Holder Kit V3 7

Cooler Master Vertical Graphics Card Holder Kit V3 8

Cooler Master Vertical Graphics Card Holder Kit V3 9

Na tle konkurencji powyższa sprawa wypada rewelacyjnie ale.. to nie wszystko. Produkt od CM posiada kilka dodatkowych udogodnień dla użytkownika. Między innymi jest to fakt, że sam uchwyt montażowy GPU można poruszać po osi X do około 30 mm, dzięki czemu można zwiększyć przestrzeń między panelem bocznym, a GPU. Po pierwsze taki stan rzeczy sprawia, że pionowy montaż karty graficznej będziemy mogli wykonać prawie w każdej obudowie ale dodatkowo pozwoli to zmniejszyć zwężenie przepływu powietrza co powinno pozwolić na zmniejszenie temperatur.  Ponadto produkt pozwala też na przesuwać GPU w lewo i prawo (tj. po osi Y) nawet o 65 mm.

Minusy też są. Jednym z głównym to rozmiar. Domyślnie sprzęt od CM zajmuje aż szczęść miejsc w obudowie co dla większości użytkowników sprawi to ogromny kłopot. Na szczęście w V3 mamy możliwość zdjęcia górnej osłonowej części co zmniejszy wymaganą przestrzeń montażową do czterech gniazd.

Cooler Master Vertical Graphics Card Holder Kit V3 11

Cooler Master Vertical Graphics Card Holder Kit V3 12

Cooler Master Vertical Graphics Card Holder Kit V3 13

Cooler Master Vertical Graphics Card Holder Kit V3 14

Podsumowanie

Choć na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań mocowań kart graficznych w pionie to zdecydowanie Cooler Master Vertical Graphics V3 to produkt najlepszy, gdyż pozwala na ustawienie GPU w pionie w niemal każdej obudowie ATX lub nawet w M-ATX.

Fakt cena przeraża bo wynosi ponad 300 PLN ale czego się nie robi dla wyeksponowania swojego sprzętu komputerowego. W sumie wysoką cenę można uzasadnić wysoką jakością kabla Gen 4, roczną gwarancją i wszystkie niezbędne śruby.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Cooler Master lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął tylko gratyfikację w formie recenzowanego sprzętu. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl