Respawn.pl

Zamieszanie wokół ESL MP! Ignis Serpens złamało regulamin?

Autor: Marcin Kapusta

Miniona edycja ESL Mistrzostw Polski 2023 nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem. Niemniej drama wokół finału może odbić się szerokim echem na nadwiślańskim podwórku!

Dwa dni temu zakończyły się zmagania w ramach krajowego czempionatu od ESL. Po triumf sięgnęli zawodnicy Ignis Serpens, którzy w wielkim finale pokonali Anonymo Esports wynikiem 1:3. Organizacja Mateusza “Sówka” Kowalczyka wydała jednak oświadczenie, wytykając brak reakcji organizatorów wobec wykorzystywania błędów gry przez Patryka “olimpa” Woźniaka i spółkę.

Powołując się na punkt 10.5 regulaminu turnieju, Rafał “sNx” Snopek w 27. rundzie czwartej mapy (Vertigo) przy wyniku 13:13 wykorzystał błąd gry, rzucając granat zapalający przez teksturę.

Przed meczem obie drużyny są zobowiązane do sprawdzenia, czy mapa została załadowana poprawnie. W przypadku bugów takich jak np.: brakujące skrzynie, drabiny, itp. mapa powinna zostać załadowana ponownie. Gdy zespoły nie sprawdzą, czy dana mapa ma jakiekolwiek błędy, obie jednocześnie akceptują warunki jakie panują na serwerze. Protesty z powodu błędów mapy będą odrzucane.

 

Podczas meczu:

 – Przechodzenie przez ściany, podłogi czy dachy oraz “chodzenie po niebie” jest zabronione. “Pływanie po mapie” jest zabronione. Wykorzystywanie wysokiego DPI podczas rozbrajania bomby jest zabronione.

 – Podsadzanie się za pomocą gracza z drużyny jest legalne. Jednakże pozycje, gdzie widać przez tekstury mapy, ściany, podłogi są zabronione.

 – Rzucanie granatów pod ścianami/teksturami jest zabronione.

 – Chodzenie po pikselach (miejsca gdzie krawędzie są niewidoczne) jest zabronione.

Treść punktu 10.5 regulaminu rozgrywek

Oświadczenie Anonymo

W trakcie finałów ESL Mistrzostw Polski 2023, niezwłocznie po potwierdzeniu informacji na temat niedozwolonego użycia grantu zapalającego (złamanie punktu 10.5 regulaminu rozgrywek) zgłosiliśmy ten fakt do administracji turnieju – ESL Polska. Do dziś nie dostaliśmy decyzji na temat powtórzenia rundy, pomimo istoty sytuacji i jej wpływu na wynik rozgrywki. W przypadku podobnych sytuacji standardową procedurą jest natychmiastowe powtórzenie rund, z czym każdy fan Counter-Strike’a z pewnością miał styczność.

 

Podczas transmisji komentatorzy zwrócili natychmiast uwagę na ten fakt, a punkt regulaminu został złamany z pełną premedytacją, nie był to przypadkowo zrzucony granat.

Pomijając całą otoczkę wokół naszych przeciwników, która także jest moderowana przez ESL, chcieliśmy upublicznić fakt naszego zgłoszenia. ESL Polska do dziś nie jest w stanie odpowiedzieć, czy też utrzymać jakikolwiek dialog. Mija już 48h, w ciszy. Takie sprawy załatwia się w minuty, a my nadal nie mamy żadnych informacji zwrotnych.

 

Jesteśmy zawiedzeni postawą ESL przy tak ważnym meczu, gdy stawką jest dostęp do 18. sezonu ESL Pro League Conference. Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony administracji ukazuje rażące braki w zabezpieczeniach i ochrony gry “Fair Play”.

Warto nadmienić, że poprzez zwyciężenie ESL Mistrzostw Polski 2023 zawodnicy Ignis Serpens zainkasowali 50 tysięcy złotych oraz slota do 18. sezonu ESL Pro League Conference, który oferuje dwa miejsca w CS-owej Lidze Mistrzów.

Na moment publikacji tego artykułu, Ignis Serpens nie odniosło się do zaistniałej sytuacji.