Respawn.pl

Zawrotny wzrost popularności kart podarunkowych: Dlaczego są one wybierane jako prezent coraz częściej?

Autor: Partner serwisu

Karty podarunkowe stają się coraz popularniejsze. Wybierane są jako prezent w przypadku bardzo wielu okoliczności — od imienin, urodzin, przez podziękowania, aż po upominek bez okazji, z czystej sympatii. Skąd bierze się popularność kart upominkowych i w czym tkwi ich siła?

Idea gift cards

Działanie gift cards (kart podarunkowych) opiera się na prostej zasadzie. Dokonujemy przedpłaty na poczet przyszłych zakupów w określonym sklepie. Transakcja ta zapisywana jest na specjalnej karcie. Ta z kolei, podarowana w formie prezentu, służy jako bon, który osoba obdarowana może następnie zrealizować wg swojego uznania w sklepie, w którym karta ta jest honorowana. Idea kart upominkowych opiera się więc na zapewnieniu obdarowanemu swobody wyboru w kwestii wykorzystania przekazanej mu kwoty. Zamiast wybierania konkretnego produktu lub usługi, dajemy komuś możliwość samodzielnego wyboru, co pozwala mu nabyć coś, co faktycznie odpowiada jego potrzebom i gustom.

Rodzaje kart podarunkowych

Część kart podarunkowych występuje w formie fizycznej, czyli kartonowej bądź plastikowej karty, która wyglądem przypomina tradycyjną kartę bankomatową czy kartę lojalnościową. Sprawdzą się jako upominek, który można przekazać komuś bezpośrednio, np. wkładając kartę uprzednio do ładnej koperty i dołączając liścik okolicznościowy.

Część z nich to zaś cyfrowe gift cards, które dostępne są w formie elektronicznej. Oznacza to, że nie mają fizycznej postaci, lecz wartość prezentu jest zapisana w odpowiednim systemie, np. na koncie w danym sklepie internetowym. Cyfrowa karta podarunkowa jest zazwyczaj dostępna do pobrania jako PDF lub wysyłana w formie wiadomości e-mail. Obdarowany otrzymuje wtedy unikalny kod lub link, który umożliwia wykorzystanie karty podarunkowej podczas dokonywania zakupów online w danym sklepie.

Choć fizyczne karty podarunkowe są podarunkiem namacalnym, co może mieć swoje plusy, tak cyfrowe gift cards są coraz bardziej popularne ze względu na swoją praktycznie nieograniczoną dostępność i wygodę użytkowania. Można je zakupić i przesłać w dowolnym momencie, a osoba obdarowana jest w stanie szybko i łatwo wykorzystać prezent bez konieczności wychodzenia z domu. Elektroniczne karty podarunkowe są też bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie generują odpadów w postaci papieru ani plastiku.

Jakie korzyści dają karty podarunkowe?

Nie da się ukryć, że za obdarowywaniem kartami podarunkowymi idzie szereg korzyści. O części już wspomnieliśmy, z pewnością zalicza się bowiem do nich łatwość zakupu. Można je nabyć w sklepie stacjonarnym lub online praktycznie od ręki. Nie ma potrzeby szukania odpowiedniego prezentu, wybierania spośród wielu propozycji i zastanawiania się, czy dany podarunek spełni oczekiwania. Z punktu widzenia obdarowanego, karty podarunkowe umożliwiają zakupy bez konieczności noszenia gotówki, co jest wygodne i bezpieczne.

Przede wszystkim jednak unika się ryzyka nietrafionego prezentu. Tradycyjny upominek rzeczowy w postaci np. książki, płyty, filmu czy innego podarunku nie zawsze idzie w parze z gustem osoby, która taki prezent przyjmuje. Co innego karta podarunkowa do sklepu ze wspomnianymi książkami czy płytami, skąd spośród setek pozycji obdarowany sam może wybrać sobie dokładnie taką, jaka najbardziej go interesuje.

Najpopularniejsze karty w sieci

Jakie popularne karty podarunkowe oferuje internet polski i zagraniczny? Wielbiciele słuchania muzyki lub coraz bardziej popularnych podcastów ucieszą się na wieść o kartach podarunkowych Spotify, jednego z najbardziej popularnych serwisów tego typu. Miłośnicy gier na komputer i konsole wybierać mogą spośród kart honorowanych przez takie największe platformy jak Steam, EA App, sklepy Xbox, Nintendo czy PlayStation. Dla użytkowników systemu Android dobrą wiadomością jest dostęp do gift cards z Google Play. A z kolei dla wielbicieli wszelkich zakupów online stworzono karty podarunkowe na zakupy na Amazonie. Te i jeszcze inne propozycje znaleźć można online na przykład na stronie GG.deals lub na bezpośrednich stronach tematycznych związanych z konkretnymi sklepami, produktami bądź usługami.

Gift cards są doskonałym sposobem na podarowanie prezentu, który jednocześnie daje obdarowanej osobie swobodę w wyborze produktów czy usług, które chce nabyć. Nic dziwnego, że taka forma prezentu rośnie w siłę i ma ogromną rzeszę zwolenników.