Respawn.pl

Zmarł współwłaściciel Virtus.pro; miał 40 lat

Autor: Marcin Kapusta

W wieku 40 lat zmarł rosyjski przedsiębiorca Anton Cherepennikow, współwłaściciel Virtus.pro i założyciel holdingu EsForce!

Z wielkim smutkiem informujemy, że w sobotę 22 lipca, w wieku 40 lat zmarł szef ICS Holding, znany rosyjski przedsiębiorca technologiczny Anton Andriejewicz Czerepennikow. Wszyscy opłakujemy tę stratę.” – poinformował sztab prasowy ICS Holding. “Dziś w wieku 40 lat zmarł legendarny Sneg1, Anton Cherepennikow. Człowiek, który wskrzesił Virtus.pro w 2011 roku, który stworzył złote składy klubu w Docie 2 i CS:GO. Dzięki za wszystko, Sneg1. Virtus.pro zawsze będzie o Tobie pamiętać.” – ogłosili na Twitterze przedstawiciele organizacji.

Przebieg działalności Antona

Anton Cherepennikow w 2011 roku przywrócił do życia organizację Virtus.pro, której działalność zawieszono dwa lata wcześniej. To właśnie jego działania sprawiły, że na początku 2014 roku w szeregach klubu znaleźli się Wiktor “TaZ” Wojtas, Jarosław “pashaBiceps” Jarząbkowski, Filip “NEO” Kubski, Janusz “Snax” Pogorzelski oraz Paweł “byali” Bieliński. Polacy napisali niesamowitą historię, czyniąc z VP jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w historii CS:GO.

W 2015 roku założył holding EsForce, którego częścią stały się podmioty Epic Esports Events (organizator turniejów EPICENTER), RuHub (firma transmitująca ważne rozgrywki esportowe w rosyjskojęzycznej obsadzie), moskiewska Yota Arena oraz właśnie Virtus.pro. Trzy lata później holding został kupiony przez grupę Mail.ru.

Wraz z nadejściem 2019 roku,  Sneg1 skupił się stricte na działalności biznesowej, co poskutkowało jego odcięciem się od świata esportu. W latach 2020 – 2022 założony przez niego ICS Holding był generalnym sponsorem klubu piłkarskiego CSKA Moskwa.

Kontrowersje

W lutym bieżącego roku Sneg1 został objęty sankcjami przez rząd Stanów Zjednoczonych za powiązania z Kremlem. Wszystko ze względu na to, że holding EsForce powstał m.in. z inicjatywy VK. Z kolei VK ma silne relacje z podmiotami Rostec, Songaz i Gazprom, które do dnia dzisiejszego sponsorują zbrodniczą inwazję Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę.