Respawn.pl

Zmiana tickrate w Counter-Strike 2. O co w tym chodzi?

Autor: Michał Maćkowski
Counter-Strike 2 grafika promująca, update CS2

Counter-Strike 2 przyniesie długo wyczekiwaną zmianę tickrate, o który prosili już od wielu lat gracze. Valve wzięło sobie to do serca i wprowadza istotne zmiany. 

Wraz z wczorajszym ogłoszeniem nadejścia nowego Counter-Strike wreszcie będziemy mogli pożegnać 64-tickrate. Mnóstwo graczy narzekało, że w oficjalnych trybach gry strzelanie i poruszanie się różni się znacząco od tego, co mogliśmy mieć na innych zewnętrznych platformach. Wraz z Counter-Strike 2 nadejdzie zmiana, a Valve posunęło sprawę bardzo daleko.

Co to jest Tickrate? 

Ilość tickrate oznacza częstotliwość odświeżania się serwera w określonym przedziale czasu. Tym wyższa częstotliwość, tym serwer potrafi dokładniej śledzić ruchy graczy na serwerze. W przypadku Counter-Strike, gdzie często liczą się milisekundy, częstotliwość odświeżania serwera jest istotnie ważna, bowiem istnieje ciągle w CS:GO możliwość, że utracimy akcję pomiędzy występującymi częstotliwościami odświeżania. Mówiąc wprost granat lub strzał z AWP nie leci w miejsce, w które chcieliśmy, bowiem serwer nie zakodował tego tak szybko. Dlatego też, gracze woleli korzystać z serwerów, gdzie tickrate 128 był podstawą.

Koniec ze znaczeniem tickrate w Counter-Strike 2

Counter-Strike 2 wreszcie przyniesie zmiany, jeżeli chodzi o tickrate, który tak naprawdę nie ma już znaczenia. Dzięki nowej technologii “sub-tick”, która ma na celu usunąć znaczenie częstotliwości tickrate, takie akcje jak strzelanie, rzucanie granatów czy poruszanie się będą śledzone niezależnie. Dlatego dzięki nowej architekturze, serwer będzie znał dokładny moment kliknięcia wystrzału broni.

Dlatego Counter-Strike 2 wreszcie będzie mniej zależny od zewnętrznych platform jak FACEIT, ponieważ będzie oferował taką samą płynność rozgrywki. Co istotne, granaty na 128 tickrate wciąż będą działać w nowej wersji CS’a.

Wszystkie informacje o Counter-Strike 2 znajdziecie w naszej specjalnej zakładce