Respawn.pl

Zmiany w sztabie szkoleniowym Apeks! kuben nie jest już trenerem

Autor: Marcin Kapusta
kuben apeks

W ciągu rocznego pobytu Jakub “kuben” Gurczyński uczynił z Apeks drużynę na miarę światowej czołówki CS:GO. Niemniej wszystko, co dobre, kiedyś się kończy!

Norweska organizacja Apeks ogłosiła zmiany w sztabie szkoleniowym dywizji CS:GO. Stanowisko głównego trenera stracił Jakub “kuben” Gurczyński na rzecz Torbjørna “mithRa” Nyborga, który dotychczas odpowiadał za akademię Apeks Rebels. “Serdecznie dziękujemy kubenowi za jego nieocenioną pracę z zespołem. Decyzja ta, podjęta w najlepszym interesie obu stron, oznacza początek nowego rozdziału dla Apeks. Jesteśmy przekonani, że doświadczenie mithRa będzie miało kluczowe znaczenie dla naszego przyszłego sukcesu.” – powiedział szef zarządu organizacji, Ole Anfinnsen.

Ogromna spuścizna kubena

Kuben dołączył do Apeks w momencie ogromnej restrukturyzacji kadrowej w sierpniu 2022 roku. To on zadecydował o sprowadzeniu późniejszej gwiazdy formacji, Justinasa “jL-a” Lekaviciusa. Pod jego sterami międzynarodowy kolektyw zatriumfował w Elisa Invitational Spring 2023, wywalczył dwa mistrzostwa w turniejach z cyklu CCT West Europe Series oraz sensacyjnie dotarł do półfinałów paryskiego Majora, pozostawiając w pokonanym polu m.in. Liquid, paiN Gaming czy Ninjas in Pyjamas. Po sukcesie nad Sekwaną, norweski klub z impetem wkroczył do ścisłej czołówki CS-owego świata, a jego reprezentanci stali się łakomymi kąskami wśród renomowanych organizacji. Pod koniec czerwca bieżącego roku jL przywdział trykot Natus Vincere, a wakat po nim wypełnił Aleksandar “CacaNito” Kjulukoski. Od tego momentu podopieczni Polaka znacząco obniżyli swoje loty, a jedynym osiągnięciem było zakwalifikowanie się na IEM Sydney 2023.

Chociaż odejście z Apeks jest słodko-gorzkie, jestem niezmiernie dumny z tego, co razem osiągnęliśmy. Kiedy dołączyłem do Apeks, było to duże wyzwanie, ponieważ zaczynaliśmy od zera, a opuszczam ich, kiedy walczą z najlepszymi drużynami w najbardziej prestiżowych turniejach. Mój czas spędzony tutaj był niezwykły. Teraz nadszedł czas na zmianę i jestem bardzo podekscytowany nowymi wyzwaniami i możliwościami, które na mnie czekają. Życzę Apeks powodzenia w przyszłości” – oświadczył kuben.

To smutna wiadomość, której nie spodziewałem się dzisiaj usłyszeć. Człowiek, który wciągnął mnie w tę grę i zasadniczo przebudował od postaw CS-owe struktury w Apeks. Kuben, zawsze będziesz inspiracją dla mnie i wszystkich ludzi wokół Ciebie, dzięki ciężkiej pracy, którą włożyłeś” – napisał obecny zawodnik NAVI i były wychowanek Polaka, Justinas “jL” Lekavicius.

mithR za plecami głównego zespołu

Następcą kubena w roli głównego szkoleniowca został Torbjørna”mithR” Nyborg, który od grudnia 2021 roku odpowiadał za rozwój akademii Apeks Rebels. Duńczyk jest doświadczonym trenerem, wszak w przeszłości odpowiadał za wyniki takich marek, jak MOUZ, North czy Renegades. Wraz z nimi sięgnął m.in. po tytuły mistrzowskie ESL Mistrzostw Niemiec 2017, GG.BET ICE Challenge 2019, DreamHack Open Sevilla 2019 czy BLAST Premier Fall 2020 Showdown.

Jestem bardzo zaszczycony, że mogę kontynuować moją podróż z Apeks, zwłaszcza u boku tego niesamowicie utalentowanego składu. Jestem entuzjastycznie nastawiony do przyczyniania się do dalszego rozwoju zespołu” – wtórował mithR.

Aktualny skład Apeks wygląda następująco:

  • Sweden Tim “nawwk” Jonasson
  • Norway Joakim “jkaem” Myrbostad
  • Slovakia Martin “STYKO” Styk
  • North Macedonia Aleksandar “CacaNito” Kjulukoski
  • North Macedonia Damjan “kyxsan” Stoilkovski
  • Denmark Torbjørn “mithR” Nyborg (trener)