Respawn.pl

Zwycięzcy największych turniejów CS:GO w 2022 roku

Autor: Krzysztof Sarna

2022 rok nieustannie zbliża się ku końcowi. To właśnie w ostatnich dniach każdego roku zbiera nam się na podsumowania czy refleksje. Nie inaczej jest w przypadku CS:GO. Tym razem przyjrzymy się zwycięzcom największych turniejów tego roku.

Takich naprawdę ważnych, wręcz istotnych imprez w CS:GO było łącznie dziesięć. Już na samym starcie trzeba sobie powiedzieć, że w 2022 roku nie było zdecydowanie dominującej formacji, chociaż jednej wcale nie było do miana takiej daleko. Finalnie należy jednak oddać, że minione prawie już 365 dni było wyrównane. 

IEM Katowice – 17-27 lutego 2022 – FaZe Clan 

Jak co roku sezon rozpoczyna się w Katowicach podczas Intel Extreme Masters. Impreza powróciła do Spodka po czasie pandemii koronawirusa. Najlepszym zespołem wówczas okazał się FaZe Clan, który w wielkim finale pokonał G2 Esports. Doskonale przecież pamiętamy to starcie. Mimo tego, że organizacja z Ameryki pokonała “Samurajów” wynikiem 3:0, tak Mirage dostarczył wielu emocji. Finn “karrigan” Andersen i jego kompani triumfowali dopiero przy stanie 31:27. MVP został wybrany Helvijs “broky” Saukants.

ESL Pro League Season 15 – 9 marca – 10 kwietnia 2022 – FaZe Clan

Początek 2022 r. należał do FaZe, ponieważ ekipa ta okazała się także najlepsza podczas rozgrywek 15. sezonu ESL Pro League. W etapie pucharowym amerykański podmiot przegrał tylko dwie mapy: przeciwko Players w pierwszej rundzie oraz w wielkim finale przeciwko ENCE. Dzięki mistrzostwu Robin “ropz” Kool, który zresztą został wybrany MVP tych rozgrywek i jego koledzy otrzymali bilet na BLAST Premier World Final. 

PGL Major Antwerp – 14-22 maja 2022 – FaZe Clan

Na tym się jednak nie skończyło, ponieważ FaZe Clan wygrał imprezę wspieraną przez Valve, czyli PGL Major w Antwerpii. W wielkim finale doczekaliśmy gratki, ponieważ naprzeciwko mistrzów stanęło Natus Vincere. Organizacja zza naszej wschodniej granicy nie ugrała jednak nawet mapy. Tym razem najlepszym graczem okazał się Håvard ‘rain’ Nygaard. Na tym mistrzostwie jednak FaZe zakończyło swoją passę. 

IEM Dallas – 30 maja – 5 czerwca 2022 – Cloud9 

Na początku czerwca dało o sobie znać Cloud9, które wygrało Intel Extreme Masters Dallas. Zawodnicy z regionu CIS w finale stanęli naprzeciwko ENCE, w którym wówczas grało trzech Polaków – z Januszem ‘Snaxem’ Pogorzelskim w roli Stand-Ina. Finalnie “Ośmiornice” nie urwały nawet mapy i musiały się obejść smakiem. To był tylko jednorazowy wyskok ze strony C9, które w jeszcze trwającym roku niczego znaczącego już nie wygrało. 

BLAST Premier Spring Final – 15 czerwca – 19 czerwca 2022 – Natus Vincere

Spory niedosyt pozostawiło Natus Vincere, które wygrało tylko BLAST Premier Spring Final w połowie czerwca. Oleksandr “s1mple” Kostyliev i reszta załogi utrzymywali się w topie przez cały rok, ale brakowało postawienia kropki nad “i”. Po dwóch arenach finału Team Vitality zajęło drugą lokatę. Najlepszym graczem wydarzenia został uznany oczywiście Kostyliev. 

IEM Cologne – 7-17 lipca 2022 – FaZe Clan

Najwięcej triumfów miał jednak FaZe Clan, bo aż cztery. Do wcześniejszych doliczyć należy jeszcze IEM Cologne. Z tego miejsca warto jeszcze wtrącić, że spośród dziesięciu najistotniejszych turniejów 2022 roku żadna drużyna nie triumfowała dwukrotnie. Tak więc Russel “Twistzz” Van Dulken i jego koledzy byli w tym elemencie bezapelacyjnie najlepsi. W katedrze CS-a ponownie Natus Vincere uległo w finale. Tym razem byliśmy świadkami wybornego, pięciomapowego starcia.  MVP turnieju został s1mple. 

ESL Pro League Season 16 – 31 sierpnia – 2 października 2022 – Team Vitality

W 2022 dało nam o sobie znać Team Vitality, który okazał się najlepszy podczas 16. sezonu ESL Pro League. Ponownie finał nie zawiódł, ponieważ “Pszczoły” potrzebowały pełnej serii, by pokonać Team Liquid. W poprzednich meczach etapu pucharowego francuska organizacja triumfowała po 2:0. Najbardziej wartościowym zawodnikiem imprezy rozgrywanej na Malcie uznano Mathieu “ZywOo” Herbauta.

IEM Rio Major – 5-13 listopada – Outsiders

Głośno w środowisku zrobiło się po zwycięstwie Outsiders na IEM Rio Major. W końcu zespół, który teoretycznie powinien być zbanowany za rosyjską agresję wobec Ukrainy ,jak gdyby nigdy nic wygrał imprezę wspieraną przez twórców gry. Odbiegając już jednak od tego wątku najbliższej wiktorii było Heroic. Duńczycy w ostatecznym rozdaniu ulegli jednak 0:2. Najwięcej kłopotów przysporzył Dzhami “Jame” Ali, który zgarnął nagrodę MVP. 

BLAST Premier Fall Final – 23-27 listopada 2022 – Heroic

Pozostały jeszcze dwie imprezy, a pierwsza z nich to BLAST Premier Fall Final. Heroic się starało, starało i wystarało. Nie było lepszej możliwości niż wygrana przed własną publicznością, w Kopenhadze. FaZe mogło w bardzo fajny sposób zwieńczyć ten rok, ale w finale więcej argumentów miała właśnie ekipa ze Skandynawii. Mimo wygranej Heroic to Helvijs “broky” Saukants okazał się najbardziej wartościowym graczem. 

BLAST Premier World Final – 14-18 grudnia 2022 – G2 Esports

Ostatni wielki turniej tego roku należał do G2 Esports. Mało kto spodziewał się, że Nikola “NiKo” Kovač i jego koledzy przełamią się, ale jednak tego dokonali, co przełożyło się na 3. pozycję w światowym rankingu HLTV. Na’Vi i Vitality odpadły już w ćwierćfinale, a FaZe i OG w półfinale. Wielki finał toczył się wraz z Teamem Liquid, ale amerykańska organizacja ponownie uległa i tym samym nie zdobyła żadnego znaczącego mistrzostwa w tym roku. Najlepszym graczem był Ilya “m0NESY” Osipov z ratingiem 1.24.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez HLTV.org (@hltvorg)