Respawn.pl

3 wskazówki jak lepiej budować z klocków LEGO

Autor: Partner serwisu

Układanie klocków LEGO dawno już przestało być rozrywką zarezerwowaną jedynie dla dzieci. Powoli staje się świetnym hobby i sposobem na relaks także dla dorosłych. Nic w tym zresztą dziwnego. Imponujące zestawy liczące po kilka tysięcy klocków to nie lada wyzwanie nawet dla ścisłych umysłów budowniczych, którzy planują zarezerwować sobie kilka wieczorów na stworzenie Koloseum, statku Sokół Millennium, (tak dobrze znanego z filmów Star Wars) czy pojazdu, którym poruszali się bohaterowie filmu Powrót do Przyszłości. Jak budować z klocków LEGO, by rozrywka ta była dla nas naprawdę satysfakcjonująca?

Organizacja miejsca pracy – podstawa sukcesu

Wielokrotnie rozpoczynając układanie klocków LEGO, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele elementów będzie nam potrzebnych do wykonania całej pracy. Pozornie małe pudełko klocków z serii Lego Classic w praktyce może skrywać kilkaset elementów, które warto mieć na widoku od samego początku. Dlatego już na początku zwiększmy nasze szanse na miły wieczór i przygotujmy miejsce, w którym jednocześnie będziemy w stanie zorganizować wszystkie klocki w jednym miejscu, jednocześnie dysponując miejscem na to, by powoli klocki zamieniały się w doskonale zaprojektowany model. Czy odpowiednio duże miejsce pracy to wszystko, o czym powinniśmy pamiętać? Niekoniecznie. Z pewnością przyda nam się odpowiednio mocne oświetlenie. Niektóre elementy są tak małe (szczególnie w zestawach dla dorosłych), że wprawne zauważenie ich wymaga odpowiedniego skupienia i optymalnego światła. 

Posortuj klocki według kolorów

To zastanawiające, jak wiele osób rozpoczynających zabawę z zestawem typu Lego Architecture wychodzi z założenia, że paczki klocków skrywane w pudełku są zorganizowane według jakiejś kolejności. Takie zestawy faktycznie występują, jednak dopiero w wariantach, gdzie klocków jest naprawdę dużo. Jeśli jednak wybieramy zestaw Architecture taki jak Londyn, Tokio czy Paryż, już pierwsza strona instrukcji podpowiada nam, by otworzyć wszystkie paczki klocków, wysypać je w jednym miejscu, a następnie sprawnie posortować je kolorami. Choć jest to żmudne zajęcie, to jednak niezwykle ułatwia następne godziny układania klocków. Instrukcja bardzo jasno wskazuje na to, jaki klocek, z której grupy kolorystycznej jest nam w tej chwili niezbędny. Jeśli na początku zorganizujemy wszystkie klocki według kolorów, nasza zabawa będzie nie dość, że satysfakcjonująca, to jeszcze niezwykle efektywna. 

Trzymaj się instrukcji i nigdy jej nie wyrzucaj

Instrukcje w zestawach LEGO to prawdziwa świętość. Wie o tym każdy, kto chociaż raz miał za zadanie zbudować niesamowity model LEGO Creator. Dzięki instrukcji pozornie niezwiązane ze sobą tysiące elementów na samym końcu złączą się ze sobą i będą cieszyć oko swoim przemyślanym wyglądem. Dlatego też od samego początku pracy z klockami bazujmy na instrukcji. Tylko dzięki niej ukończymy model bez większych problemów i bez późniejszych frustracji związanych z brakiem możliwości dalszego układania. Nie jest tajemnicą, że wiele osób zdaje się uważać, że wie lepiej, jak model powinien wyglądać. Nie jest też tajemnicą, że ta grupa stanowi największy odsetek pasjonatów, którzy są zmuszeni rozmontować większość projektu, by zacząć od nowa – tym razem z pomocą instrukcji. Co zrobić z naszym przewodnikiem, gdy model został już złożony? W żadnym wypadku nie wyrzucajmy go! Być może za kilka lat nasza pociecha będzie chciała zmierzyć się z tym samym projektem.