ASUS ROG Centurion 7.1 to słuchawki gamingowe z nietuzinkowymi rozwiązaniami. Specjalna stacja audio USB, wzmacniacz słuchawkowy klasy Hi-Fi, cyfrowy mikrofon oraz 10 odrębnych głośniczków!
Nowy zestaw słuchawkowy od Asusa posiada 10 odrębnych głośniczków, tworząc tym samym przestrzenny dźwięk 7.1. Rozwiązanie to wzbogaci nasze doznania podczas grania dzięki bardzo dobrej jakości audio.
Słuchawki zostały bardzo starannie wykonane oraz w pełni wpisują się w portfolio produktów z rodziny Republic Of Gamers. Wykonano je z bardzo wytrzymałego plastiku, pokrytego bardzo miłą w dotyku farbą. Do podłączenia słuchawek służy specjalna stacja audio USB, którą natomiast podłączamy do gniazda USB w komputerze. Same słuchawki wyposażono w opleciony i gruby kabel o długości 150 cm zakończony wejściem HDMI. Nie jest to miedziany kabel, lecz światłowodowy! Stację do komputera łączymy już za pośrednictwem kolejnego 150 cm kabla zakończonego USB.
Do zestawu producent dołącza stojak, wymienne nakładki (materiałowe lub skórzane) oraz kabel głośnikowy z rozgałęźnikiem HDMI-3,5 mm.
Specyfikacja techniczna Asus ROG Centurion:
Ogólne:
- wykonane z wytrzymałego i miłego w dotyku plastiku;
- plecione kable światłowodowe;
- długość kabla od słuchawek: 150 cm;
- długość kabla od stacji: 150 cm;
- kable zakończone pozłacanymi stykami;
- podświetlana stacja audio USB;
- w zestawie podstawka na słuchawki;
- odczepiany mikrofon;
- rozgałęziacz głośnikowy HDMI 3,5 mm;
- wymienne muszle słuchawkowe (syntetyczna skóra oraz siateczka z tkaniny);
- wbudowany mikrofon w stacji audio.
Parametry techniczne:
- średnica przedniego przetwornika: 40 mm;
- średnica centralnego przetwornika: 30 mm;
- średnica bocznego przetwornika: 20 mm;
- średnica tylnego przetwornika: 20 mm;
- średnica przetwornika subwoofera: 40 mm;
- impedancja: 32 Ohm ± % @ Hz;
- frequency response (charakterystyka częstotliwościowa): od 20 do 20000 Hz;
- cyfrowy mikrofon jednokierunkowy;
- częstotliwość mikrofonu: 100 ~ 12000 Hz;
- czułość mikrofonu: -26 dB.
Technologia:
- wzmacniacz słuchawkowy ESS9601 Hi-Fi;
- tryb stereo lub 5.1/7.1;
- eliminacja >90% szumów środowiskowych (system ENC);
- gotowe profile audio do gier.
Unboxing:
Pudło, w którym zapakowano słuchawki jest pokaźnych rozmiarów. Prezentuje się bardzo przyzwoicie i odpowiednio zabezpiecza produkt przed uszkodzeniami.
Jak to już bywa na pudle znajdziemy wszelkiej maści informacje o danym produkcie. Między innymi parametry techniczne czy też zastosowaną technologię, o której wspominałem wcześniej.
Po otwarciu zauważymy podziękowanie za wybór produktów z serii Republic Of Gamers oraz dodatkową informację od producentów. Natomiast z prawej strony ujrzymy ładnie zapakowane słuchawki wraz z stojakiem.
Po wyjęciu słuchawek dalsza część pudełka zajmowana jest przez kolejne dodatkowe, niezbędne akcesoria. Zostały one ładnie wkomponowane w plastikową podstawkę oraz dodatkowo zabezpieczone folią wraz z gąbką.
Poza słuchawkami w pudełku znajdziemy również wymienne nakładki, instrukcję obsługi, vipowską gwarancję, kabel do głośników (jack) oraz kabel zasilający do stacji audio USB. Niestety nigdzie nie znalazłem jakiś naklejek czy innych zbędnych rzeczy, które urozmaiciły by zawartość pudełka.
Prezentacja słuchawek ASUS ROG Centurion 7.1:
Słuchawki są naprawdę duże, zwłaszcza widać to podczas obserwowania ich na dołączonym stojaku. Zastosowana elektronika wewnątrz słuchawek czyni je dość ciężkimi, co raczej nie jest preferowane wśród wielu graczy. Słuchawki posiadają skromne podświetlenie LED, którym możemy sterować za pomocą stacji audio lub oprogramowaniem.
Oczywiście, wykonano je z plastiku lecz z bardzo wytrzymałego, a do tego miłego w dotyku. Jedynie plastik kryjący muszle został pomalowany w kolorze fortepianowym.
Opaska na głowę pokryta została skórą, a w czterech kwadracikach zastosowano gąbkę, co czyni ją bardzo delikatną, nie uwierającą w głowę opaską.
Mikrofon niestety nie jest chowany w obudowie słuchawek ale za to jest w pełni odczepiany. Dodatkowo można go dowolnie ustawić (w tym wywijać na drugą stronę).
Stojak wykonano z plastiku. W całości pokryto go fortepianowym lakierem, a na samym wierzchu umieszczono logo ROG. Niestety podstawka również została tak wykonana przez co jest bardzo podatna na zarysowania.
Stacja audio usb to prawie trójkątna konstrukcja bez której nasze słuchawki będą bezużyteczne. Frontowa część stacji posiada pokrętło oraz menu wyboru opcji.
Również to urządzenie posiada nawiązanie do stylistyki majów jak to było w przypadku klawiatury ASUS ROG Claymore.
Stacja audio zawiera wbudowany port do podłączenia zasilania, wejście dla słuchawek oraz drugie wejście dla głośników.
Górna część urządzenia zawiera pokrętło regulacji np. głośności lub też wyboru odpowiedniej konfiguracji. Mamy tutaj również guziki do włączenia trybu 7.1/AMP, wyciszenia mikrofonu oraz przełączenia urządzenia na tryb dla głośników.
Również tutaj występuje skromne podświetlenie tylko wierzchniej części. Jest ono zależne od naszych ustawień – przykładowo głośności. Od strony frontowej niestety brak podświetlenia.
Od dołu stacja audio usb posiada trzy antypoślizgowe podkładki oraz inne informacje o produkcie.
Tutaj również znajduje się przełącznik do włączenia/wyłączenia mikrofonu ENC.
Wtyki kabli zostały pozłacane. Same kable są grube i dodatkowo zabezpieczone oplotem.
Natomiast wtyk od słuchawek zakończono wejściem HDMI ze względu na to, że zastosowano tam światłowód, a nie miedziany kabel.
Podsumowanie:
ASUS ROG Centurion to kawał dobrych słuchawek. Najważniejsza rzecz to dźwięk i w tych słuchawkach spisuje się on rewelacyjnie. Nieważne, który tryb ustawimy czy to stereo, czy też 7.1 na każdym z nich odczuwalna jest bardzo wysoka jakość dźwięku. Dodatkowo, wspomaga to oprogramowanie, w którym mamy przygotowane gotowe konfigurację np. do gier typu FPS, race i tym podobne -> i to naprawdę działa. Zmieniając konfigurację słyszymy kolosalną różnicę w dźwięku. Przykładowo wybierając konfigurację do gier wyścigowych ciężko będzie nam grać w FPS, ze względu na większe podbicie basu (słabiej słychać kroki).
Jeżeli chodzi o wykonanie. Słuchawki zostały bardzo precyzyjnie zaprojektowane. Nic nas nie uciska, a do tego mamy wybór z jakiego materiału chcemy mieć muszle. Grając kilka godzin nie odczułem zmęczenia i ucisku. Słuchawki bardzo dobrze dopasowują się do kształtu głowy dzięki obrotowym nausznikom, dzięki temu nie zsuwają się przy szybkich ruchach głowy.
Wykonano je z plastiku ale bardzo wytrzymałego i dodatkowo pokryto miłą w dotyku farbą o czarnej matowej barwie (odporna na zarysowania). Niestety są też minusy m.in. waga. Słuchawki swoje ważą i to naprawdę bardzo dużo, są ciężkie. Zapewne to wina zastosowania 10 odrębnych głośniczków.
Dodatkowo, ktoś nie do końca przemyślał umieszczenie kabla w słuchawkach oraz wejść w stacji dokującej. Według mnie zastosowanie wejścia HDMI w słuchawkach trochę mija się z celem (oczywiście ma to swoje plusy bo w ten sposób umieszczono światłowód, a nie miedziane kabelki co przekłada się na ostateczną jakość audio) ale przez to nie jesteśmy wstanie bezpośrednio podłączyć słuchawek do komputera i jesteśmy uzależnieni od stacji audio USB. Półtora metrowy kabel również wydaje się być za krótki i do zestawu producent powinien dostarczyć przedłużkę o dodatkowe dwa metry – zapytacie po co? kabel wychodzi z lewej słuchawki, a stacja dokująca ma wejście na niego również po lewej stronie.
Wytłumaczę to na swoim przykładzie -> posiadam trzy monitory i stację chciałem umieścić między drugim, a trzecim monitorem patrząc od lewej strony. Niestety, nie udało mi się to ponieważ nie miałem jak poprowadzić kabla za monitorami bo był za krótki, a przecież nie puszczę go przez środek biurka bo będzie tylko przeszkadzał, a więc zmuszony byłem ustawić stacje całkowicie po lewej stronie, co niestety utrudniało mi dostęp do jej funkcji np. wyciszenia mikrofonu. Tu również pojawia się malutki problem. Centuriony na kablu nie posiadają pilota, a wszystkim musimy sterować przy pomocy stacji audio USB. Stacja również powinna posiadać wejścia/wyjścia z każdej strony, aby mieć możliwość konfiguracji i ułożenia kabli według własnych potrzeb.
Czy są jeszcze jakieś mankamenty słuchawek przeznaczonych dla graczy za ponad 1200 zł? Oczywiście i jest to zastosowany mikrofon. Cyfrowy mikrofon spisuje się dobrze, jeżeli mamy bezprzewodowe słuchawki ale czemu producenci skusili się na zastosowanie go w słuchawkach z kablem i to światłowodowym? Doprawdy nie wiem. To po prostu nie działa, nie byłem wstanie ustawić tego mikrofonu tak, aby było dobrze. Regulowałem szum, dB, z włączoną/wyłączoną funkcją ENC i niestety to nic nie pomagało. Kilka dobrych godzin poszło na marne. Osoby, które ze mną rozmawiały przez TS, skype były zszokowani tak słabą jakością audio mikrofonu. Słyszeli mnie jakbym siedział zamknięty w słoiku i do tego miałem tak zniekształcony głos, że czasami nie potrafili mnie zrozumieć. Jedynie, co go ratuje to system ENC oraz to, że usuwa szumy wokół – to działa bardzo dobrze.
Po włączeniu mikrofonu ENC (znajduje się on w stacji audio USB) praktycznie żaden szum, stuk, hałas nie przedostaje się na drugą stronę. Efektywnie jest tłumiony przez kartę dźwiękową zastosowaną w stacji. Wierzcie mi, że próbowałem wszystkiego, aby ktoś usłyszał coś z zewnątrz. Uderzałem butelką oraz ręką w biurko, gniotłem papier, plastik, dmuchałem w mikrofon a on to eliminował. Nawet potrafił stłumić krzyki drugiej osoby stojącej za mną, więc cały ten system usuwania szumów działa.
A czy są jeszcze jakieś plusy? Tak i jest to oprogramowanie. Jest bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Praktycznie nie dało się stworzyć czegoś bardziej prostszego. Wspaniale spisują się tu konfigurację (które również jesteśmy wstanie wybrać z poziomu stacji audio USB). Mamy ich kilka do wyboru oraz sami możemy stworzyć własne i je zapisać. Wybór np. między konfiguracją przeznaczoną dla filmu, a grą jest ogromny – całkowicie inny dźwięk. Najbardziej odczujemy różnicę, gdy posiadamy włączony tryb 7.1
Plusy:
- niesamowita jakość audio;
- tryb 7.1 z zastosowaniem 10 odrębnych głośniczków;
- przyjemny i nietuzinkowy design słuchawek;
- bardzo wygodne w użytkowaniu;
- stacja audio USB;
- system ENC, który naprawdę działa;
- oprogramowanie;
- (opcjonalne) skromne podświetlenie;
- (opcjonalne) stojak w zestawie.
Minusy:
- jakość audio mikrofonu;
- krótki kabel od słuchawek;
- nieprzemyślana konstrukcja podłączeniowa kabli.