Respawn.pl

Cicha klawiatura mechaniczna, czy to możliwe? Recenzja Genesis Thor 303 TKL Silent Switch

Autor: Michał Maćkowski
Thor 303 Silent Switch

Czy klawiatura mechaniczna zawsze musi kojarzyć się z hałasem? Na rynku dostępnych jest pełno propozycji, jednak fani ciszy nie mają łatwego zadania. Dlatego Genesis przyszedł na ratunek i przedstawił Thor 303 TKL Silent Switch, czyli klawiaturę z cichymi przełącznikami. Sprawdźmy zatem, czy faktycznie jest różnica! 

Recenzja Thor 303 TKL Silent Switch

Klawiatura mechaniczna to dla wielu graczu już niezbędnik, jednak jej wybór nie należy do najłatwiejszych. Wybór odpowiednich przełączników, wersja pełna czy skrócona i co najważniejsze, czy wytrzyma długie nocne maratony – przed takimi dylematami stoi gracz.  Fani cichego grania nie mają aż tak wielkiego wyboru, dlatego Genesis postanowił wyciągnąć do nich pomocną dłoń i przedstawił klawiaturę mechaniczną Thor 303 TKL Silent Switch, czyli klawiaturę posiadającą przełączniki 20% cichsze od Outemu Brown.

Specyfikacja techniczna klawiatury

 • Długość: 355 mm
 • Szerokość: 136 mm
 • Wysokość: 36 mm
 • Waga: 865 g
 • Użyte materiały: Aluminium, ABS
 • Rodzaj klawiatury: TKL
 • Rodzaje przełączników: Outemu Peach Silent
 • Podświetlenie: RGB, 25 trybów
 • Klawisze multimedialne: 11
 • Długość kabla: 180 cm
 • Żywotność klawiszy: 50 milionów
 • Siła nacisku potrzeba do aktywacji klawisza: 40g
 • Dystans do aktywacji klawisza: 3,3mm
 • Czas reakcji: 1 ms
 • Dodatkowe oprogramowanie: Tak
 • Dodatkowe funkcje: Wymienne przełączniki HOT SAWP, Możliwość tworzenia profili i makr
 • Dodane rzeczy w zestawie: klips do wymiany nakładek,  dwa zapasowe przełączniki mechaniczne

Budowa ,,cichej” klawiatury

Thor 303 Silent Switch w jedynej dostępnej wersji TKL to jeden z najnowszych produktów ze stajni Genesis. Mała kompaktowa klawiatura, nie posiadająca części numerycznej, dociera do nas w standardowym opakowaniu producenta. Na pudełku znajdziemy podstawowe informacje, także w języku polskim .

Thor 303 Silent Switch opakowanie

Opakowanie Thor 303 Silent Switch

Sama klawiatura po rozpakowaniu wygląda bardzo schludnie, a jej wielkość nie przeraża. Wersje TKL zdecydowanie zmieszczą się na mniejszych biurkach, a osoby niekorzystające z części numerycznej, będą zadowolone. Sama klawiatura nie waży jakoś mało, bowiem 900 gram, a to ze względu między innymi na aluminiową obudowę. Trzeba jednak przyznać, że sprawia wrażenie nieco cięższej i trudniejszej do przesunięcia na biurku. To także zasługa umieszczonym z tyłu czterem grubym i dobrej jakości ślizgaczom.

 Thor 303 Silent Switch

Thor 303 Silent Switch bez włączonego podświetlenia

Fani podnóżek będą wniebowzięci, bowiem Genesis zdecydował się zakończyć je dodatkowymi ślizgaczami. Dlatego też klawiatura nie traci na przyczepności przy ich używaniu i nawet w najgorętszych momentach w grze nie odjeżdża.

Thor 303 Silent Switch

Tył klawiatury Thor 303 Silent Switch

Co na pierwszy rzut przykuło moją uwagę w nowej klawiaturze od Genesis, to niestandardowe umieszczenie diod informujących o włączonym caps locku oraz scroll locku. Diody bowiem producent umieścił między przyciskami od robienia screenshotów a guzikami Del czy Home. Do tej pory nie spotkałem się z takim rozmieszczeniem i gdyby nie zastosowanie mocnych czerwonych diod, byłoby to dosyć problematyczne. Na szczęście producent pomyślał i mimo że diody nie są w pełni widoczne, a czcionka mała,  to jesteśmy w stanie zauważyć, czy mamy włączone pisanie dużymi literami.

Thor 303 Silent Switch bok prawo

Prawa strony klawiatury Thor 303 Silent Switch z włączonym CAPS LOCK

Krótko o podświetleniu i czcionce w nowej klawiaturze Genesis

Genesis przyzwyczaiło swoich fanów, że większość sprzętu posiada podświetlenie. W przypadku Thor 303 na cichych przełącznikach nie mogło być inaczej, a producent dodał RGB  i aż 25 trybów. Każdy znajdzie coś dla siebie, ale niestety nie obyło się bez małych wad. Podświetlenie mam wrażenie, że wraz z technologią Double injection, podwójnego nadruku czcionki na keycapsach jest nieco za słabe i mogłoby być nieco lepsze. Natomiast osobiście, bardzo podoba mi się format czcionki na klawiszach. Co ciekawe, Genesis dodało także specjalne tryby, które podświetlają tylko i wyłącznie najczęstsze używane klawisze. Do wyboru jest łącznie pięć takich trybów dla między innymi: League of Legends czy gier typu FPS.

Thor 303 Silent Switch gora z wlaczonym podsiwetleniem specjalnym

Klawiatura Genesis Thor 303 Silent Switch z włączonym trybem podświetlenia dla gier FPS

Przełączniki w Thor 303 TKL Silent Switch i funkcja HOT SWAP

Nowa odsłona Thor 303 wyróżnia się brzoskwiniowymi przełącznikami od Outemu, które nie są zbyt często używane w klawiaturach. Outemu Peach Silent według Genesis są 20% cichsze od brązowych przełączników tego samego producenta. Nie ma co ukrywać, że różnice w głośności słychać już od pierwszego kliknięcia, co możecie posłuchać poniżej.Thor 303 Silent Switch

Nagranie audio z Outemu Brown

Nagranie audio z Outemu Peach Silent

Oprócz samej głośności, brzoskwiniowe przełączniki od brązowej wersji różnią się kilkoma innymi ważnymi czynnikami, które powodują, że przełączniki potrzebują mniej siły i szybciej aktywują się po odpowiednim nacisku.

SpecyfikacjaOutemu Peach SilentOutemu Brown
Próg aktywacji2 mm 1.8 mm
Dystans całkowity klawisza3.3 mm4.0 mm
Siła aktywacji40 g55 g
Czar reakcji1 ms1 ms
Głośność33,6 dB40 dB

Najnowsze klawiatury od Genesis wyposażone są w technologię HOT SWAP, co oznacza, że bez większych problemów możemy w sprzęcie wymienić przełączniki. Technologia ta nie jest idealna, ale pozwala wymieniać przełączniki 3-pinowe, czyli bez dodatkowych, plastikowych nóżek po bokach. Jeżeli jakiś klawisz odmówi posłuszeństwa, możecie go łatwo wymienić, bowiem w zestawie producent dorzucił dwa dodatkowe przełączniki.

Thor 303 Silent Switch dodatki scaled e1687596648506

Dodatki dorzucone do klawiatury

Nowy Thor 303 w boju

Zatem, jak nowa klawiatura od Genesis sprawdza się w boju? Trzeba przyznać, że Thor 303 TKL Silent Switch to najcichsza klawiatura, z jaką miałem do tej pory styczność, a było ich naprawdę sporo, w różnych wersjach. Gracze, którzy liczą na ciszę podczas rozgrywki, będą zadowoleni. Zastosowane przełączniki nie tylko spowodowały mniejszy hałas, ale także szybszą aktywację, dzięki czemu powinniśmy być szybsi w grach. To jednak ocena dla wielu subiektywna, bowiem przystosowanie do danych przełączników i wrażliwość sprzętu może na początku nieco nas zgubić.

Thor 303 Silent Switch

Thor 303 Silent Switch

Fani krótkich klawiatur będą z pewnością zadowoleni, bowiem rozgrywka na nowym sprzęcie od Genesis zdaje egzamin. Stabilność sprzętu zapewniły grube ślizgacze i jedynie szkoda, że producent nie zdecydował się na wersję z częścią numeryczną, z której sporo korzystam.

To jednak nie obyło się bez wad, których mam wrażenie, można było się ustrzec. Nie można mieć wszystkiego, ale diody informujące między innymi o caps locku mogły zostać umieszczone w innym miejscu, bowiem wśród klawiszy nie są zbyt widoczne. Jak już mowa o światełkach, to podświetlenie RGB jest nieco ciemne/za słabe, przez co efekt nie jest aż tak mocno widoczny.

Thor 303 Silent Switch opakowanie z podkladka scaled e1687596753240

Klawiatura mechaniczna Thor 303 Silent Switch na podkładce Genesis CARBON 500 MAXI LAVA G2

Dodatki do klawiatury gamingowej

Znalazłem pewne rozwiązanie na ciemne RGB w Thor 303 TKL Silent Switch. Fani podświetlenia nie będą zadowoleni, jednak osoby lubiące ekstrawagancję, będą zachwycone. Genesis w swojej ofercie posiada Lead 300, kolorowe nakładki na klawiaturę, które są kompatybilne z tą wersją klawiatury.

Lead 300

Keycapsy w kolorze różowym

Zatem nasz sprzęt od teraz może wyróżniać się niestandardowymi kolorami jak róż czy mięta. Trzeba przyznać, jest to ciekawy zabieg, którym wielu może pomóc w przypadku chęci odnowienia swojej starej klawiatury mechanicznej. Więcej o nakładkach można przeczytać tutaj.

Thor 303 Silent Switch z keycapami scaled e1687596878359

Thor 303 Silent Switch z wymienionymi nakładkami na kolor różowy i miętowy

Podsumowanie recenzji Thor 303 TKL Silent Switch

Zatem czy Thor 303 TKL Silent Switch to godna polecenia klawiatura? Tak. Za niecałe 250 złotych na stronie producenta otrzymujemy solidnej budowy sprzęt, w małej wersji, z naprawdę cichymi przełącznikami. Klawiatura ma kilka mniejszych wad, w tym za ciemne RGB, ale stabilność, jakość wykonania i co ważne samo działanie, zdecydowanie zakrywa napotkane nieduże wady.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Genesis lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął gratyfikację w formie recenzowanej klawiatury. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl