Respawn.pl

Corsair Glaive RGB Pro – Dostosuj myszkę do własnych potrzeb

Autor: Krystian Terpiński
Corsair Glaive RGB Pro

Gdy dwa lata temu Corsair zaprezentował swoją pierwszą myszkę z wymiennymi panelami bocznymi, od razu można było odnieść wrażenie, że wyjście naprzeciw różnym potrzebom graczy, to strzał w dziesiątkę. Amerykańska firma zaprezentowała ostatnio młodszego brata jednego ze swoich najciekawszych produktów — Corsair Glaive RGB Pro.

Od razu można sobie zadać pytanie, co czyni tę myszkę PRO? Początkowo miałem mieszane uczucia i brzmiało to dla mnie jak kolejny zwykły chwyt marketingowy, jednak po pewnym czasie zrozumiałem, dlaczego sprzęt tego typu może się okazać dobrym wyborem dla zarówno zapalonych, jak i tych niedzielnych graczy. Czy Corsair Glaive RGB Pro to dobry wybór dla wszystkich?

Corsair Glaive RGB Pro

Sam Corsair opisuje swoje dzieło jako idealny wybór do gier typu MOBA oraz FPS. Myszka sama w sobie wydaje się bardzo uniwersalna, a trzy wymienne panele boczne pozwalają na jeszcze większe dostosowanie “gryzonia” do indywidualnych potrzeb. Preferowany układ palców jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia, podobnie jak dostosowanie szerokości myszy. Glaive RGB Pro nie bez powodu jest zresztą reklamowane głównie jako produkt gamignowy. Duże przyciski boczne czy mocno wystający scroll to czynniki, które z pewnością są w stanie zapewnić dodatkowy komfort podczas rozgrywki w niektóre popularne tytuły, jednak dla bardziej casualowego użytkownika komputera będą one po prostu zbędne, a w dłuższej perspektywie czasu być może nawet uciążliwe.

Corsair Glaive RGB Pro

Wykonanie

Wymiary 12,49 × 6,85 × 4,55 (cm)
Masa 115 g
Kabel 180 cm (w oplocie)
Sensor PMW3391 (optyczny)
Zakres DPI 100 – 18000
Oprogramowanie Corsair iCUE

Corsair Glaive RGB Pro to mysz wyprofilowana typowo pod gracza praworęcznego. Wyposażona jest oczywiście w znane już przełączniki typu Omron, które cechują się dużą wytrzymałością. Szeroki zakres DPI oraz częstotliwości raportowania pozwalają na tworzenie spersonalizowanych ustawień nawet pod najbardziej wymagających graczy. Myszka wydaje się też być bardzo solidnie wykonana, co widać zarówno na górnej, jak i dolnej części urządzenia. Tyczy się również wymiennych paneli. Przyczepione na magnes zamienniki trzymają się bardzo solidnie i potrzeba sporej dawki siły, by w ogóle oddzielić jeden z elementów od głównej części myszy.

Spód myszki to przede wszystkim cztery ślizgacze wysokiej jakości. Z moich obserwacji przy dodatkowym użyciu podkładki Corsair MM350 XL nasz “gryzoń” osiąga bardzo duże prędkości. Poślizg jest tak mocny, że musiałem wręcz używać mniejszego DPI, niż to, z którego korzystam na co dzień. Nie zauważyłem, by dolne panele w jakikolwiek sposób się rysowały, a jedyną wadą jest ciężki do usunięcia kurz, zbierający się na krawędziach ślizgaczy.

Platforma testowa:

Podświetlenie

Miłośnicy podświetlenia na pewno nie będą zawiedzeni. Corsair Glaive RBG Pro dysponuje trójstrefowym systemem diod, który pozwala na uzyskanie dowolnej kombinacji kolorów. Nawet pomimo tego, że sam nie jestem największym fanem wymyślnego migotania w kolorach tęczy, to przyznam, że w tym konkretnym przypadku niemal wszystko jest zrobione wyjątkowo estetycznie. Jedyna rzecz niezgrywająca się z całością to panel prezentujący wybór wartości DPI, ale swój niezbyt dopasowany wygląd nadrabia dużą czytelnością.

Corsair Glaive RGB Pro

Oprogramowanie

Glaive RGB Pro jest obsługiwana przez specjalną aplikację, Corsair iCUE. Co prawda obsługa oprogramowania nie jest tak ciężka, jak wydaje się na początku, ale ciężko nie odnieść wrażenia, że większość użytkowników i tak nie skorzysta z wielu dodatkowych opcji i udogodnień. Zmiana DPI czy wariacji kolorów to oczywiście klasyka, nad którą zawiśnie każdy, ale pozostałe ustawienia mogą wydawać się zbyt skomplikowane. Aplikacja Corsaira i tak funkcjonuje dużo lepiej niż w poprzednich latach, ale wydaje mi się, że dalej można poczynić pewne kroki zwiększające przejrzystość. Z drugiej strony, jeśli ktoś nie jest nowicjuszem w sprawie software’u amerykańskiej firmy, to na pewno doceni takie dodatki jak makra, tryby ze zmienną czułością i specjalne profile.

Podsumowanie

Cena Glaive RGB Pro w Polsce to na ten moment około 350 zł. Za mysz wykonaną w tak solidny sposób jest to kwota całkiem przystępna, zwłaszcza jeśli porównamy ją z niektórym konkurencyjnymi markami. Urządzenie z pewnością sprawdzi się przy długich sesjach gamingowych w takie tytuły jak League of Legends, CS:GO czy Fortnite. Stosunkowo duży rozmiar sprawia, że ze sprzętu znacznie łatwiej będzie się korzystało osobom, które mają nieco większe dłonie. Głównym atutem są jednak wspomniane wcześniej opcje pozwalające na dostosowanie swojej myszki do własnych potrzeb. Potrzebujesz oparcia na kciuk? – Nie ma sprawy. Chcesz się uspokoić przy stonowanej kaskadzie kolorów? – Żaden problem. Lubisz grać na wysokiej czułości, ale potrzebujesz od czasu do czasu wcielić się w zabójczego snajpera? – Wystarczą dwa kliknięcia w iCUE.