Respawn.pl

Corsair MP600 Elite – recenzja dysku SSD!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Corsair to znana marka, jeśli chodzi o peryferia komputerowe. Począwszy od słuchawek, myszek, klawiatur, a po obudowy kończąc. To tutaj ten amerykański producent zaznacza swoją wyraźną obecność, dlatego z tym większą ciekawością podszedłem do tematu testowania ich jednego z najlepszych aktualnie dostępnych dysków SSD. Czy MP600 Elite da sobie radę? 

Corsair MP600 Elite – recenzja dysku SSD!

Corsair to firma znana głównie z produkcji wysokiej jakości sprzętu komputerowego, w tym podzespołów do komputerów, peryferiów oraz akcesoriów gamingowych. Założona w 1994 roku w Stanach Zjednoczonych, firma szybko zyskała uznanie w świecie gamingu dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i solidnej jakości swoich produktów. Corsair stał się jednym z wiodących światowych producentów sprzętu komputerowego, a ich produkty są cenione zarówno przez profesjonalnych graczy, jak i entuzjastów technologii. Firma aktywnie angażuje się w społeczność gamingową poprzez sponsorowanie wydarzeń e-sportowych i promowanie kultury gamingowej.

Corsair MP600 Elite 2TB 1

Corsair MP600 Elite 2TB 2

Corsair MP600 Elite 2TB 3

Corsair MP600 Elite 2TB 4

Specyfikacja Corsair MP600 Elite!

Corsair MP600 Elite do dysk SSD PCIe 4.0 wykorzystujący format M.2-2280, a zatem najbardziej dziś standardowy, który zmieści się zarówno do PC, jak i laptopa czy konsoli PlayStation 5. Bazuje on na kościach pamięci 3D TLC NAND i kontrolerze Phison PS5027-E27T. Warto wspomnieć, że jest to architektura pozbawiona pamięci DRAM ale cache ogarnia HBM & PSLC-Cache. Producent twierdzi, że model 2 TB oferuje odczyt sekwencyjny na poziomie 7000 MB/s, a zapis sekwencyjny do 6500 MB/s.  Losowy odczyt 4K wynosi do 1M IOPS, a zapis do 1.2M IOPS. Dysk objęty jest 60-miesięczną gwarancją, a jego współczynnik trwałości TBW wynosi 1200 TB (dla testowanego modelu) – więc jest to bardzo wysoki współczynnik względem konkurencji. Zwłaszcza, że MTBF wynosi 1.5 miliona godzin.

Corsair MP600 Elite 2TB 5 scaled

Nowy dysk od Corsaira to konstrukcja bez pamięci DRAM, a więc wykorzystuje pamięć systemową do przechowywania tabel mapowania. Dysk SSD wykorzystuje pionowo ułożone pamięci TLC NAND, przy czym każda komórka może przechowywać 3 bity danych.

Corsair na rynek wprowadził dysk MP600 Elite w dwóch wersjach pojemnościowych: 1 TB oraz 2 TB. Dodatkowo klienci mogą wybierać pomiędzy modelami z radiatorem jak i bez – choć dopłata do radiatora jest bardzo marginalna. W późniejszym czasie producent do puli wyboru dołoży również model 4 TB.

Corsair MP600 Elite 10

Jak już wcześniej wspomniałem Corsair MP600 Elite wykorzystuje kontroler Phison PS5027-E27T. Produkt ten został opracowany przy użyciu technologii procesowej 12 nm i jest w stanie osiągnąć maksymalne prędkości odczytu i zapisu odpowiednio 7400 MB/s i 6400 MB/s. Ponadto, nadchodzący model PCIe 5.0, PS5031-E31T, wraz z PS5027-E27T, został zaprojektowany w celu zaspokojenia różnych wymagań partnerów OEM i zwykłych klientów, zapewniając zaawansowane rozwiązania w dyskach SSD.

Corsair MP600 Elite 2TB 6 scaled

Budowa i jakość wykonania dysku Corsair MP600 Elite

Jak już wspomniałem, Corsair MP600 Elite wykorzystuje standardowy format M2-2280, a w pudełku wraz z dyskiem przychodzi instrukcja obsługi i tyle. Cieszy mnie też ogólna stylistyka dysku. Ciemna płytka drukowana prezentuje się znacznie lepiej niż niebieska czy zielona. Chłodzenie zapewnia z kolei sporych rozmiarów radiator, pokrywająca wszystkie elementy na laminacie i z pewnością poprawia throttling termiczny – jeśli taki w ogóle się oczywiście pojawia.

Dodam również, że dysk jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych. Czarnym oraz białym (podchodzącym pod srebrny kolor).

Corsair MP600 Elite 2TB 7 scaled

Corsair MP600 Elite 2TB 8 scaled

Corsair MP600 Elite 2TB 9 scaled

Temperatura dysku Corsair MP600 Elite

Corsair zaskoczyło mnie w temacie throttlingu termicznego – i to naprawdę pozytywnie. Zdecydowana większość wydajnych dysków korzystających z interfejsu PCIe 4.0 (i tym bardziej 5.0) wydziela bardzo dużą ilość ciepła i jeśli sprzęt nie jest parowany z dedykowanym radiatorem z płyty głównej (lub obojętnie jakim kawałkiem metalu), throttling termiczny jest niemal pewny.

Podczas testu i maksymalnego obciążenia temperatura dysku Corsair MP600 Elite wyniosła 60 stopni Celsjusza i mogę z całą pewnością stwierdzić, że nada się on nie tylko do komputerów stacjonarnych, ale również do laptopów i konsoli PlayStation 5, gdzie o czymś takim jak radiator można jedynie pomarzyć.

SPRAWDŹ RECENZJĘ CHŁODZENIA CORSAIR A115!

Podsumowanie recenzji Corsair MP600 Elite

Corsair MP600 Elite to dobry i przede wszystkim opłacalny dysk. Zasadniczo nie jest jeszcze dostępny na polskim rynku w znanych nam sklepach internetowych ale na oficjalnej stronie Corsair model 2 TB dostępny jest w cenie 839 PLN (wersja bez radiatora jest w cenie 819 PLN). Zapewne ta cena w sklepach będzie o wiele, wiele niższa na co wskazują poszczególne ceny  MSRP. Corsair MP600 Elite 11

Pod względem wydajności MP600 Elite plasuje się pomiędzy wysokiej klasy dyskami PCIe Gen3 i normalnymi dyskami Gen4. Jego wydajność różni się w zależności od czynników m.in. obciążenia pracą. Jako dysk PCIe Gen 4 wykorzystuje pamięć flash TLC, zapewniając opłacalną alternatywę dla podobnych produktów. Dysk wykazuje przyzwoitą wydajność sekwencyjną, a testy CrystalDiskMark wykazały prędkości zapisu w zakresie 6000–7000 MB/s i prędkości odczytu przekraczające 7000 MB/s. Jego wydajność losowego odczytu/zapisu w rozdzielczości 4K przy małych kolejkach jest stosunkowo skromna, a mimo to osiąga wysoką wydajność NVMe dla określonych obciążeń. W tej cenie Corsair oferuje również pięcioletnią gwarancję albo do limitu TBW (Total Bytes Written), w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Mamy bardzo dobry dysk ale rzeczywiście cena wynosząca 230 euro za model 2 TB jest odrobinę przesadzona. Natomiast Corsair pokazał nie raz, że na ich produktach można polegać.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Corsair lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął gratyfikację w formie recenzowanego dysku Corsair MP600 Elite. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl