Respawn.pl

Recenzja chłodzenia Corsair A115: cicho, drogo i wydajnie!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Rynek chłodzenia procesora tylko powietrzem jest różnorodny, choć całkiem ciekawy. Co do zasady rynek od dawna wygląda podobnie, a większość producentów jednak inwestuje w rozwiązania typu AiO. Jak więc wypadnie chłodzenie powietrzem Corsair A115? 

Recenzja chłodzenia Corsair A115: cicho, drogo i wydajnie!

Corsair A115 to wysokowydajne chłodzenie powietrzem zaprojektowane do schładzania najbardziej wymagających procesorów. Chłodzenie posiada miedzianą płytkę, 6 sztuk rurek cieplnych o przekroju 6 milimetrów. Całe chłodzenie jest sparowane z dwoma wentylatorami Corsair AF140 Elite PWM. Wentylatory te osiągają maksymalną prędkość 1600 obrotów na minutę, skutecznie równoważąc wydajność i głośność.

Jakby zerknąć na ostatnie nowości firmy Corsair to tak naprawdę potwierdzają się moje słowa z pierwszego akapitu. Corsair wydał wiele nowych rozwiązań typu AiO. Co do zasady minęło sporo czasu od kiedy producent pokazał nowe chłodzenie powietrzem, aż do teraz.

Specyfikacja techniczna Corsair A115:

  • Wymiary: 153 mm x 155 mm x 164.8 mm,
  • Waga: 1.59 kilograma,
  • Heatpipe: 6x 6mm z spiekanej miedzi,
  • Baseplate: lutowana, wypukła miedź,
  • Coldplate: niklowano-miedziana podstawa,
  • Prąd znamionowy wentylatorów: 0.39A,
  • Prędkości wentylatorów: 400 – 1600 RPM ±10%,
  • Przepływ powietrza: 15.3 – 84.5 CFM,
  • Ciśnienie statyczne: 0.1 – 1.73 mm-H2O,
  • Głośność: 5 – 33.9 dBA,
  • Połączenie: 4-pin PWM,
  • Typ łożyska wentylatorów: Fluid Dynamic Bearing,
  • Długość kabla PWM: 600 mm,
  • Kompatybilność z podstawkami:
    • AMD: AM5 / AM4.
    • Intel: 1700, 1200, 115x (1150, 1551, 1155, 1156).
  • Gwarancja: 5 lat.

Chłodzenie dostarczone jest w sporych rozmiarach kartonowym pudełko, którego zawartość chroniona jest formowaną pianką. Po wyjęciu wszystkiego z środka oczywiście zobaczymy Cooler Dual-Tower, 2 sztuki 140 mm wentylatorów Corsair AF140 Elite, szereg mocowań do różnych podstawek, kabel rozdzielający PWM oraz pełną dokumentację.

Corsair A115 1 scaled

Corsair A115 2 scaled

Corsair A115 3 scaled

Corsair A115 4 scaled

Ciepło przenoszone jest za pomocą sześciu miedzianych rurek cieplnych o przekroju 6 milimetrów. Na samej podstawce stykającej się z procesorem mamy wstępnie nałożoną pastę termoprzewodzącą Corsair XTM70 o przewodnictwie cieplnym wynoszącym 5.5 W/mK.

Corsair A115 5 scaled

Corsair A115 6 scaled

Corsair A115 7 scaled

Corsair A115 8 scaled

Corsair A115 9 scaled

Sam cooler to dwuwieżowy radiator z postrzępionymi żeberkami, które w teorii powinny zwiększać powierzchnię w momencie odprowadzania ciepła z procesora. Do jeszcze lepszego efektu chłodzenia zastosowano dwa 140 milimetrowe wentylatory co nie jest żadną nowością ale sposób montażu już jest. Większość chłodzeń na rynku wykorzystuje zaciski, które generalnie działają dobrze ale.. zawsze może być lepiej. W Corsair A115 mamy wsuwane wentylatory poprzez załączone wsporniki do coolera. Wysuwamy, przykręcamy wentylator i jazda. Co ciekawe jak chcesz skorzystać z innych wentylatorów, innego producenta to żaden kłopot.

Corsair A115 10 scaled

Corsair A115 11 scaled

Corsair A115 12 scaled

Corsair A115 13 scaled

Corsair A115 14 scaled

Przesuwny system wentylatorów to majstersztyk bo A115 jest technicznie w pełni kompatybilny z każdym rozmiarem pamięci RAM. Oznacza to, że jeden z wentylatorów będzie wystawał ponad Cooler, aby w pełni zasłonić cooler wentylatorem to pamięć RAM nie powinna być wyższa niż 40 mm. Zapewne będzie to miało wpływ na wydajność ale lepsze to niż brak jednego z wentylatorów.

SPRAWDŹ RECENZJĘ SŁUCHAWEK CORSAIR HS80 MAX!

Podsumowanie

Corsair A115 to naprawdę kawał chłodzenia powietrzem. Choć obecnie odchodzi się od tego typu systemów na rzecz coraz to nowocześniejszych AiO to naprawdę radzi sobie bardzo dobrze. System suwaków na wentylatory sprawia, że instalacja jest nieco łatwiejsza i bardziej kompatybilna z różnymi pamięciami RAM.

Tylko zasadnicze pytanie.. chłodzenie jest spore, potrzebujemy sporej obudowy, aby go zmieścić ale zapewne cena przemówi nad wyborem takiego rozwiązania względem AiO.. a nie jednak nie za bardzo.. Produkt na dzień pisania niniejszej recenzji kosztuje około 500 PLN. Ta cena jest zabójcza.. okej mamy naprawdę idealne chłodzenie powietrzem ale za połowę ceny można dorwać równie dobrego Thermalright albo po prostu kupić AiO 240mm.

Nie jest to produkt dla każdego. Raczej do osób, które cenią sobie klasyczne rozwiązania.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Corsair lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął tylko gratyfikację w formie recenzowanego chłodzenia . Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl