Valve oficjalnie zaprezentowało nam Counter-Strike’a 2 22 marca 2023 roku. Pierwsi gracze otrzymali już dostęp do kontynuacji najpopularniejszej strzelanki. Jeżeli nie masz jeszcze dostępu do gry – ten artykuł jest dla ciebie. Dowiesz się wszystkiego o grafice, dźwięku i mapach w Counter-Strike’u 2.
Kiedy wychodzi Counter-Strike 2?
Społeczność CS:GO nie może się doczekać wypuszczenia Counter-Strike’a 2, który zgodnie z zapowiedziami przyniesie wiele aktualizacji, łącznie z mechaniką oraz grafiką gry. Przez długi czas społeczność spekulowała, że Valve zaplanowało wypuszczenie gry na lato, jednakże bardziej prawdopodobne jest, że nastąpi to w połowie lub pod koniec jesieni.
Czym jest limitowany test Counter-Strike’a 2?
Limitowany test Counter-Strike’a 2 to limitowana, otwarta wersja beta gry na nowym silniku. Selekcja graczy, którzy będą mogli wziąć udział w testach Counter-Strike’a 2 jest przeprowadzana zgodnie z pewnymi wymaganiami – między innymi od graczy wymagane jest by wzbudzali oni zaufanie.
Gracze, którzy kwalifikują się do testowania Counter-Strike’a 2 będą mieli dostęp do trybu Deathmatch i Nierangowanego Kompetytywnego na mapie Dust II. W trakcie przeprowadzania Limitowanego Testu gracze będą mieli dostęp do większej ilości trybów gry, map i innych aktualizacji i zmian CS2.
Jak dołączyć do limitowanego Testu Counter-Strike’a 2?
Limitowany faza testów Counter-Strike’a 2 właśnie trwa. Gracze, którzy spełniają warunki dostaną powiadomienie w głównym menu CS:GO. Jeżeli gracz otrzyma zaproszenie, to wystarczy, że naciśnie przycisk ‘Zarejestruj’ i już może zacząć pobierać gre.
Kiedy pobieranie się zakończy, uruchom CS:GO, a gra zaproponuje dostęp do wersji testowej Counter-Strike’a 2. Jej naciśnięcie uruchomi nową grę i będziesz mógł zagrać w jej ostatnią iterację. Limitowana faza testowania jest udostępniana stopniowo, z coraz większą liczbą graczy każdego dnia, dlatego nie denerwuj się jeżeli jeszcze nie dostałeś zaproszenia.
Różnice między Counter-Strike 2 a CS:GO
Każde nowe wydanie od Valve jest niesamowitym wydarzeniem w branży i nieinaczej jest w przypadku aktualizacji do Counter-Strike’a. Jakich zmian w grze możemy się spodziewać i czy prześcignie ona CS:GO? Sprawdźmy to.
Wyremontowane i ulepszone mapy
Do tego momentu Valve zdradziło detale tylko niektórych, dostępnych obecnie map, jednakże wtajemniczeni ludzie twierdzą, że deweloperzy aktywnie pracują nad mapami, które nie są obecnie dostępne w trybach kompetytywnych. Prawdopodobnie po wypuszczeniu Counter-Strike’a 2 autorzy strzelanki zmienią kilka map z puli map. Prawdopodobnie powrócą do nas takie mapy jak Italy czy Cobblestone. Prawdopodobnie Source 2 pozwoli na wprowadzenie nowych lokacji, z którymi wcześniej ciężko się współpracowało przez limitacje silnika gry.
Nowe, wolumetryczne i reaktywne granaty dymne
Nowe granaty dymne w Counter-Strike’u 2 korzystają z dynamicznych i wolumetrycznych cząsteczek, które wchodzą w reakcje z otoczenie: pociski i granaty od teraz rozpraszają dym, który realistycznie przesiąka przez otwarte drzwi i okna. Taki zabieg daje graczom więcej opcji taktycznych.
Inne efekty wizualne również zostały ulepszone. Lokalizacja plam krwi zależy teraz od tego, gdzie trafiły strzały. Z biegiem czasu, sprej wysycha. Eksplozje i błyski od strzałów wyglądają teraz jaśniej. Deweloperzy zmienili również projekt interfejsu
Ulepszenia efektów wizualnych i dźwiękowych
Dźwięk w Counter-Strike’u 2 jest teraz czystszy i lepiej odwzorowuje otoczenie. Oznacza to, że z dobrymi słuchawkami i doświadczeniem z gry gracze będą w stanie precyzyjnie określić kierunek strzałów, chociaż zawodowi gracze twierdzą, że jeszcze chwilę to potrwa. Dźwięki granatów i broni brzmią inaczej, co póki co przeszkadza tylko fanom CS:GO. Zapewne zajmie trochę czasu przyzwyczajenie się do zmian, lecz wtedy te zmiany okażą się pomocne.
Kluczowymi zmianami są oświetlenie i odbicia światła. W tym samym czasie, tekstury staną się bardziej szczegółowe, co na pewno znacząco wpłynie na wymagania sprzętowe gry. Ogólnie rzecz biorąc, Counter-Strike 2 będzie wyglądał bardziej realistycznie.
Aktualizacja architektury sub-tick serwera
W poprzednich wersjach Counter-Strike’a zmiany w ruchu i strzelaniu były kalkulowane w interwałach zależnych od wydajności serwera. W większości przypadków rozgrywka była płynna, lecz czasami zdarzało się, że było opóźnienie między kliknięciem myszki a tym, co dzieje się na ekranie. Counter-Strike 2 rozwiązuje ten problem wprowadzając strukturę sub-tick. Strzelanie i poruszanie się będzie bardziej responsywne.
Podsumowując
Counter-Strike 2 jest tą samą grą, którą znasz i pamiętasz, ale na modnym silniku Source 2, którego możliwości były zaprezentowane przez grę Half-Life: Alyx. Jeżeli nie dostałeś jeszcze zaproszenia do gry – nie przejmuj się. Valve organizuje kilka stopni przyciągania ludzi do testowania Counter-Strike’a 2.
Materiał powstał przy współpracy z marką HellCase.