Respawn.pl

Elgato Stream Deck + czy tylko dla streamerów?

Autor: Marcin Skrętkowicz

Kilka lat temu światło dzienne ujrzała pierwsza wersja Elgato Stream Deck i stały się niezbędnym akcesorium dla twórców na Twitch lub YT. Zasadniczo Stream Deck jest w stanie pomóc nawet osobom, którzy wykonują inne prace przed komputerem. Co do zasady chwili obecnej na rynku posiadamy całą rodzinę tych produktów, a konkurencji praktycznie nie ma. Dziś sprawdzimy sobie model Elgato Stream Deck + albo po prostu “plus”. 

Elgato Stream Deck + czy tylko dla streamerów?

Elgato to firma specjalizująca się w produkcji sprzętu i oprogramowania dla twórców treści, zwłaszcza tych związanych z grami i streamowaniem. Firma została założona w 1992 roku przez Markusa Festa i ma siedzibę w Monachium, Niemcy. Elgato zdobyła ogólnoświatowe uznanie dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, które mają na celu poprawę jakości produkcji transmisji na żywo, filmów i innych treści cyfrowych. Od 2018 roku Elgato jest w rękach Corsair i wspomniana akwizycja umożliwiła Corsair poszerzenie swojej oferty o produkty związane z transmisją na żywo i nagrywaniem wideo.

Elgato Stream Deck + to najnowszy produkt z tej rodziny. Istotną nowością względem swoich braci jest dodanie czterech pokręteł na dolnej części urządzenia. Pokrętła te są m.in. pomocne w integracji tego konkretnego modelu Stream Decka z szerszą gammą sprzętu do streamingu, dostarczanego przez Elgato. Dzięki pokrętłom można dostosować rzeczy takie jak wzmocnienie mikrofonu, temperatura lub kolor lamp jak i masę innych rzeczy.

Zasadniczo poza standardowymi rzeczami na jakie pozwalają pokrętła mamy też do dyspozycji w nich przycisk naciśnięcia w dół m.in. można pod to przypisać wyciszenie mikrofonu. Taki stan rzeczy daje nam podwójną funkcjonalność. Wspominając o funkcjonalności to oprogramowanie posiada funkcję Dial Stack, dzięki której możesz przypisać wiele funkcji do jednego pokrętła.

Elgato Stream Deck 1 Elgato Stream Deck 2 Elgato Stream Deck 3 1

Elgato Stream Deck 4 Elgato Stream Deck 5

Producent poza dodaniem czterech metalowych pokręteł postanowił resztę konstrukcji pozostawić w klasycznej iteracji produktu. Łącznie jest osiem przycisków, które można w pełni programować. Zwłaszcza, że każdy ma własny wyświetlacz, dzięki czemu można szybko spojrzeć na jeden z nich i od razu wiedzieć co oznacza (opcja dla bardziej zapominalskich). Chociaż głównym zastosowaniem dla tych przycisków jest korzystanie jako streamer na Twitch czy innej platformie. To jednak dostępne jest mnóstwo wtyczek do innych aplikacji, więc Stream Deck + stał się doskonałym urządzeniem do zwiększania produktywności.

Elgato Stream Deck 6 Elgato Stream Deck 7

Reasumując, Stream Deck + to niezwykle przyjemny w użytkowaniu produkt, oferujący pozornie niekończące się możliwości funkcjonalności. Inne wersje mogą mieć więcej przycisków, ale dodatkowe pokrętła dodają kolejną formę kontroli. Wszystkie te różne gadżety, wtyczki i wynalazki, które można używać z Stream Deck +. Samo oprogramowanie Elgato Stream Deck jest niezwykle łatwe w obsłudze. Co ważne pobieranie wtyczek do Stream Decka jest łatwe – wystarczy je pobrać z bezpłatnego sklepu zawartego wewnątrz aplikacji, a po pobraniu powinny pojawić się po prawej stronie głównego interfejsu aplikacji. Umieszczenie ich na Stream Deck + to klasyczne ćwiczenie w przeciąganiu i upuszczaniu, a po wykonaniu tego, rzeczywiste przyciski pokażą ikonę dla tego, do czego zostały skonfigurowane.

SPRAWDŹ RECENZJĘ MIKROFONU ELGATO WAVE:3!

W ogólnym rozrachunku Elgato Stream Deck + to urządzenie o atrakcyjnym wyglądzie i funkcjonalności. Przynajmniej to uzasadnia cenę wynoszącą około 1000 PLN. Samo ułożenie urządzenia na biurku nie sprawia żadnego problemu bo kąt, pod jakim się znajduje jest wręcz idealne – nawet dla osoby, która siedzi rozwalona na fotelu. Same przyciski są dość duże, a wyświetlacze w ich wnętrzu są wystarczająco jasne zarówno do pracy w ciągu dnia, jak i po zmroku. Co do zasady mamy też pasek dotykowy nad pokrętłami i również jest dość responsywny, podobnie jak same pokrętła. Można by było łatwo przypuszczać, że takiemu urządzeniu potrzebne są różne kable do działania, ale wszystko jest wygodnie obsługiwane jednym kablem USB typu C.

Elgato Stream Deck 9 Elgato Stream Deck 10 Elgato Stream Deck 8

Stream Deck + zdecydowanie jest przydatnym narzędziem nie tylko dla streamerów, ale także dla tych, którzy po prostu chcą uproszczenia i ułatwienia swoich procesów pracy. Wydanie około 1000 PLN dla dodania kilku pokręteł może jednak nie przemawiać do wszystkich, zwłaszcza jak posiadasz dodatkową klawiaturę np. Razer Tartarus.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Elgato lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął tylko gratyfikację w formie recenzowanego StreamDecka. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl