Respawn.pl

ENCE walczyło, ale na FaZe nie ma mocnych! karrigan i koledzy mistrzem EPL-a

Autor: Krzysztof Sarna
FaZe, ESL Pro League

Ostatnie dni, a także tygodnie były bardzo intensywne, jeśli mówimy o najwyższym poziomie Counter-Strike’a: Global Offensive. To właśnie dziś zakończyliśmy ten maraton wielkim finałem piętnastego sezonu ESL Pro League. W wielkim finale jednakże złotego medalu nie wywalczył polski duet oraz jego koledzy. ENCE musiało uznać wyższość FaZe Clan. 

Na FaZe Clan nie ma po prostu mocnych i trzeba się z tym zgodzić. Porażka ENCE z amerykańską organizacją specjalnie nie dziwi, kiedy pod uwagę weźmiemy, że Finn “karrigan” Andersen i jego koledzy poradzili sobie nawet z najlepszą ekipą świata, a więc Natus Vincere. FaZe jak na razie świetnie rozpoczęło 2022 rok, ponieważ dołożyło drugie mistrzostwo. Druga siła świata na swoim koncie ma już IEM-a Katowice oraz ESL Pro League.

Wielki finał rozgrywał się na czterech mapach. Pierwszą z nich było Vertigo, na którym chcieli grać Paweł “dycha” Dycha i jego kompani. Z początku przyszło im atakować, aczkolwiek spisali się po tej stronie całkiem nieźle, ponieważ na swoim koncie mieli siedem oczek. Po czterech odsłonach po przerwie to “Ośmiorniczki” prowadziły 10:9, ale tuż po tym się zatrzymały, a FaZe objęło prowadzenie w całym starciu dzięki wynikowi 16:11. 

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Sosnowca – Ważne żeby esport przełożył się na rozwój wszystkich dziedzin naszego życia

Ze świetnej strony zaprezentowali się reprezentanci fińskiej organizacji na arenie przeciwnika, a więc Overpassie. Regulaminowy czas gry możemy opisać w prosty sposób: ta drużyna, która rywalizowała w obronie – wygrywała. W ten oto sposób ENCE miało pięć oczek zaliczki (10:5). W samej końcówce jedną szansę na zakończenie lokacji mieli właśnie Olek “hades” Miśkiewicz, ale nie udało im się jej wykorzystać, przez co doszło do dogrywki. Po pierwszych trzech rundach w lepszej sytuacji stawiani byli reprezentanci FaZe, ale po przejściu do strony broniącej przez podopiecznych Eetu “sAwa” Sahy wszystko uległo odmianie, ponieważ ci triumfowali w trzech odsłonach, przez co było po mapie. 

Mirage to oczywiście wybór dziesiątej siły świata. Organizacja z Finlandii była obecna jedynie w pierwszej części, kiedy to rywalizowała w obronie. Na piętnaście rund ENCE triumfowało w ośmiu. Wznowienie rywalizacji nie było korzystne, ponieważ to Robin “ropz” Kool i jego kompani wygrali 16:9. 

CZYTAJ TAKŻE: Kasix trzeci miesiąc z rzędu nie ma sobie równych na Twitchu!

Wielki finał piętnastej odsłony EPL-a dobiegł końca na Duście. Z pewnością po stronie polskiego duetu i jego kolegów zawiodła obrona, ponieważ w niej zanotowali jedynie siedem oczek, co było jednocześnie słabą zaliczką przed przejściem do strony terrorystów. Co prawda Olek “hades” Miśkiewicz i jego koledzy utrzymywali się jeszcze w grze, a to za sprawą remisu 11:11, ale później to FaZe w całości przejęło inicjatywę i wygrało 16:12, jednocześnie zdobywając już drugie mistrzostwo w 2022 roku.

ENCE 1:3 FaZe Clan – Vertigo 11:16, Overpass 19:17, Mirage 9:16, Dust2 12:16

FaZe Clan wzbogacił się o 190 tysięcy dolarów, podczas gdy ENCE o $90 000. Ponadto obie drużyny zainkasowały sporo punktów HLTV, które z pewnością przełożą się na spory awans tej drugiej formacji. Znakiem zapytania natomiast jest czy dzięki wygraniu całego turnieju organizacja ze Stanów Zjednoczonych wyprzedzi Natus Vincere i tym samym przerwie długą passę rosyjsko-ukraińskiego kolektywu na tronie. Tego wszystkiego dowiemy się już jutro, a więc w poniedziałek (11 kwietnia).

Klasyfikacja końcowa 15. sezonu ESL Pro League prezentuje się następująco:

  • 1. FaZe Clan – $190 000
  • 2. ENCE – $90 000   
  • 3-4. Ninjas in Pyjamas, FURIA – $55 000
  • 5-8. Natus Vincere, Movistar Riders, Astralis, Team Liquid – $32 500
  • 9-12. Players, Entropiq, Heroic, fnatic – $27 000
  • 13-16. – x-kom AGO, BIG, Team Vitality, MOUZ – $19 000
  • 17-20. Outsiders, G2 Esports, Complexity Gaming, GODSENT – $12 500
  • 21-24. Evil Geniuses, Party Astronauts, Sprout, Looking For Org – $6000

Więcej informacji na temat piętnastego sezonu ESL Pro League znajdziecie w dedykowanej relacji tekstowej.