Respawn.pl

Ukraińcy zawieszeni przez ESIC za match-fixing! Wśród nich były gracz Akumy

Autor: Marcin Kapusta

Czterech ukraińskich graczy Counter-Strike’a zostało zawieszonych przez ESIC za ustawianie meczów. Wśród nich były reprezentant Akumy! 

Dmytro “SENSEi” Shworak, Maksym “THRONE” Semenow, Artur “DarkS1DE” Krawczenko oraz Danyło “nat1ve” Bakin zostali zawieszeni przez Komisję ds. Integralności w Esporcie (ESIC) za wielokrotne naruszenie Kodeksu Antykorupcyjnego ESIC oraz ustawianie spotkań. Tym samym Ukraińcy przez dwa lata nie będą mogli występować w wydarzeniach członkowskich ESIC, do których zaliczają się turnieje organizowane przez ESL i BLASTA.

Sprawiedliwość wraca!

SENSEi jest z pewnością najgłośniejszym graczem, który trafił na ‘czarną listę’. W połowie 2021 roku drużyna Akuma, której był wówczas częścią, została oskarżona o ustawianie spotkań oraz używanie cheatów, w tym m.in. radarhacka. Śledztwo prowadzone przez ESIC wykazało, że SENSEi był zamieszany w match-fixing pod banderą Project X.

THRONE, DarkS1DE oraz nat1ve uczestniczyli w ustawianiu spotkań w czasie rozgrywania bułgarskiego LAN-a, gdy występowali w Teamie MAJESTY. Nie podano dokładnej nazwy turnieju, jednak prawdopodobnie cały nielegalny proceder miał miejsce podczas Bellum Gens Elite Stara Zagora 2020, ponieważ był to jedyny bułgarski LAN, na jakim zagrał zespół MAJESTY.

Dochodzenie w sprawie tych osób  wszczęto na podstawie dowodów dotyczących zakładów oraz poufnych informacji potwierdzających ich udział w ustawianiu meczów […] Kompleksowe dochodzenie przeprowadzone przez ESIC obejmowało analizę dowodów dotyczących zakładów, analizę meczów oraz zeznania świadków. Na podstawie śledztwa każdej osobie postawiono zarzuty naruszenia kodeksu ESIC, w szczególności w odniesieniu do korupcji i działalności związanej z zakładami bukmacherskimi” – oświadczyła Komisja ds. Integralności w Esporcie.

Graczom postawiono zarzuty z artykułów 2.1.1, 2.4.5 oraz 3.1 Kodeksu Antykorupcyjnego ESIC. Treść przytoczonych artykułów wygląda następująco:

2.1.1 – Wywieranie niewłaściwego wpływu, bycie stroną w jakichkolwiek próbach mających na celu wywarcie niewłaściwego wpływu lub inny sposób niewłaściwego wywarcia wpływu na wynik i inny aspekt dowolnego meczu.

 

3.1 – Żadnemu uczestnikowi nie wolno angażować się w jakąkolwiek formę zakładów, gier hazardowych lub podobnych działań, które mogą spowodować konflikt interesów.

 

2.4.5 – Jeżeli fakty związane z domniemanym incydentem nie są odpowiednio lub wyraźnie ujęte w którymkolwiek z powyższych przestępstw. Zachowanie, które przynosi złą reputację esportowi, grze, turnieju, ESIC lub członkowi ESIC.

Zgodnie z oświadczeniem Komisji, zawieszenie powyższych graczy obowiązuje od 24 października 2023 do 24 października 2025 roku. W tym okresie nie będą oni mogli uczestniczyć w wydarzeniach członkowskich ESIC.