Chociaż Minecraft jest osadzony jest w świecie zbudowanym z pokrytych pikselami bloków, to mimo wszystko potrafi pochłonąć sporo zasobów komputera. Czasami sprawia to, że komfort rozgrywki zdecydowanie spada, a w skrajnych przypadkach jest ona wręcz niemożliwa. Oto garść porad, jak zwiększyć płynność Minecrafta!
Co wpływa na szybkość działania Minecrafta?
Mogłoby się wydawać, że tak prosta graficznie gra nie wymaga potężnego komputera. Owszem, wymagania minimalne nie są zbyt wysokie, lecz trzeba mieć świadomość, że w tle zachodzi gigantyczna ilość obliczeń:
- generowane są tysiące różnorodnych bloków i zależności między nimi, w tym płynów,
- postaci i przeciwnicy,
- obliczane są oczywiście działania gracza i jego wpływ na świat,
- efekty pogodowe,
- światła, cienie i inne efekty graficzne.
Szybkość wyświetlania sumy wszystkich powyższych elementów zależy od kilku czynników, przede wszystkim od karty graficznej i procesora komputera. Bardzo ważna jest ilość RAM-u, tak maksymalna, jak i używana w danym czasie. Oczywiście wpływ mają także ustawienia graficzne i używane ewentualne mody i paczki tekstur.
Co można zrobić by Minecraft działał płynniej?
Oczywiście najprostszym rozwiązaniem byłby zakup nowych podzespołów lub całkowicie nowego komputera. Rozejrzyjmy się jednak za nieco mniej inwazyjnymi i obciążającymi portfel rozwiązaniami, zaproponowanymi przez serwis Hosting-Minecraft.pl:
1. Modyfikacje – używanie dużej ilości modów, a tym bardziej tzw. paczek modów może bardzo obciążać pamięć komputera, dlatego w miarę możliwości lepiej ograniczyć ich ilość i testować na bieżąco efekt na wydajności. Wyjątek stanowią mody zaprojektowane by poprawiać szybkość gry, godny polecenia jest zwłaszcza OptiFine. Można go bez problemu ściągnąć za darmo ze strony o tej samej nazwie.
2. Zmiana ustawień gry:
- jakość grafiki koniecznie trzeba ustawić na „szybką”,
- odległość renderowania – im mniejsza tym lepiej,
- maksimum FPS – bez limitu
- Smooth lighting i fog (gładkie oświetlenie i mgła) – wyłączone.
Z reguły można podać zasadę, że w ustawieniach, jeśli jest to możliwe, należy ustawić wszystko na OFF, czyli „wyłączone” lub fast, czyli „szybkie”. Więcej opcji będzie dostępnych po zainstalowaniu wyżej wymienionej modyfikacji. Warto jeszcze wspomnieć o opcji „autosave” która sama dokonuje co chwila zapisu gry, obciążając pracę dysku, należy ją oczywiście wyłączyć.
3. Zwiększenie ilości RAM-u przeznaczonego grze – przy włączonej grze należy wejść do menadżera zadań (kombinacja klawiszy ctrl+alt+delete) i znaleźć w zakładce procesów ten z Minecraftem. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy przechodzimy do „Ustaw priorytet” i wybieramy „najwyższy”.
4. Aktualizacja sterownika karty graficznej – jest to krok, który można zastosować do prawie każdej gry. Proces ten będzie się nieco różnił w zależności od producenta i modelu karty.
5. Wyłączenie działających w tle programów i procesów – to również uniwersalna porada, zwłaszcza przeglądarki w tle mogą mocno obciążyć pamięć. Dobrze jest także zerknąć do opcji autostartu by wyeliminować niepotrzebnie uruchamiane programy.
Co zrobić, jeśli Minecraft nadal nie działa płynnie?
Istnieje możliwość, że po wykonaniu powyższych kroków, jakość zabawy nadal pozostawia nieco do życzenia. W takim wypadku można spróbować opcjonalnych rozwiązań „ratunkowych”:
1. Pobranie i włączenie specjalnej paczki tekstur – bloki występujące w Minecrafcie mają wymiary 16×16 pikseli. Można zyskać nieco FPS-ów instalując paczki tekstur o wymiarach 8×8 a nawet 4×4. Owszem, wrażenia z gry zmienią się, ale minimalistyczny wygląd może przypaść także do gustu.
2. Oczyszczenie komputera i skanowanie pod kątem wirusów – warto dbać o komputer czyszcząc go regularnie ze zbędnych plików. Ich natłok może mocno spowolnić komputer, w tym Minecrafta. Pomocne mogą być liczne programy specjalizujące się w automatycznym czyszczeniu. Podobnie warto sprawdzić czy na komputerze nie ma wirusa, odpowiedni program może wykazać, że to jeden z nich odpowiada za spowolnienia pracy maszyny.
Jeśli powyższe rozwiązania nie pomogą, możliwe, że może być konieczne rozważenie zakupu nowego sprzętu lub podzespołów. Minecraft rozwija się dynamicznie od lat i mimo wszystko wymaga coraz mocniejszego sprzętu. Jest jednak duża szansa, że powyższe porady pomogą uniknąć takiej konieczności!