Respawn.pl

Last dance cadiaNa w Heroic, debiut dupreeha [BLAST Premier Fall Final]

Autor: Marcin Kapusta

Występ Heroic przed rodzimą publicznością w Royal Arenie minie pod znakiem debiutu Petera “dupreeha” Rasmussena oraz ostatniego tańca w wykonaniu Caspera “cadiaNa” Møllera! 

Imponujący maraton  i jeszcze bardziej imponujący upadek

Trzeba przyznać, że Heroic w pierwszej połowie bieżącego roku wyglądało imponująco. Duńczycy zdołali m.in. wywalczyć wicemistrzostwa IEM Katowice i IEM Rio, dotrzeć do półfinałów ostatniego Majora w historii CS:GO oraz zwyciężyć wiosenne finały BLAST Premier. 

HEROIC

Heroic triumfuje w Royal Arenie, fot. BLAST Premier

Po passie sukcesów i ugruntowaniu się na fotelu lidera światowego rankingu HLTV, zawodnicy Heroic z optymizmem patrzyli w przyszłość. Sytuacja potoczyła się jednak w zupełnie innym kierunku, a nad skandynawskim zespołem nagromadziły się czarne chmury. 

Na początku października angaż w wyjściowej piątce stracił dotychczasowy prowadzący Casper “cadiaN” Møller, pod którego sterami Heroic wyrosło na CS-owę potęgę. “Heroic było moim domem od czterech lat. Te cztery lata nie tylko zadecydowały o mojej karierze, ale także zmieniły moje życie. Wielkie trofea, wielokrotne występy na pozycji numer 1 na świecie oraz wiele wspaniałych przyjaźni. Patrząc wstecz czuję wdzięczność, dumę i wychodzę z uśmiechem na twarzy. Chcę podziękować organizacji za obdarzenie mnie zaufaniem przez cały ten czas pobytu. Patrząc w przyszłość, nadszedł czas na nowe przygody” – oświadczył wówczas cadiaN za pośrednictwem platformy X. 

Wiele osób postrzega mnie jako twarz nie tylko zespołu CS:GO, ale całej organizacji Heroic. Udało mi się zbudować zespół i markę mniej więcej od zera. Na początku nie mieliśmy funduszy ani takich samych możliwości  jak inne zespoły, ale z czasem stawaliśmy się coraz lepsi. Ostatecznie wyprzedziliśmy konkurencję, jeśli chodzi o rozwój młodych talentów i dokonywanie zmian kadrowych we właściwym czasie. Te czynniki doprowadziły nas do pozycji, w której Heroic było wystarczająco dużą marką, aby zdobyć sloty w prestiżowych ligach i wznosić w górę ważne trofea. Główną rzeczą, która wypełnia moje serce jest duma i cieszę się, że spędziłem wiele lat mojej kariery z tak wspaniałymi graczami i niesamowitymi przyjaciółmi. Nie ma urazy, rozstaliśmy się jako przyjaciele. Pracowaliśmy bardzo ciężko, wylewaliśmy pot i łzy, aby to wszystko zadziałało. To była niesamowita podróż, na którą wiele osób może spojrzeć wstecz i pomyśleć: ‘Okej, jeśli oni mogli to zrobić, to ja też mogę

– powiedział cadiaN w wywiadzie dla Dexerto

Pięciokrotny mistrz świata w szeregach Heroic

23 października trykot Heroic przywdział najbardziej utytułowany gracz w historii CS:GO, Peter “dupreeh” Rasmussen. Pięciokrotny triumfator turniejów rangi Major dołączył do rodzimej formacji na zasadzie krótkoterminowego wypożyczenia z Teamu Vitality, którgo ważność wygasa 31 grudnia 2023 roku. 

Nie czuję, że jestem skończony. Szczerze mówiąc, jestem bardzo uzależniony od całego procesu pracy z zespołem, ciągłego stawania się lepszym, podnoszenia trofeów i rywalizacji o bycie najlepszym. Wielu ludziom wydaje się, że po ukończeniu 30 lat nie ma już miejsca na grę w Counter-Strike’a, ale zdecydowanie tak nie jest” – stwierdził dupreeh na łamach HLTV Confirmed. 

dupreeh

fot. PGL

Ogromna afera w obozie Heroic

Wracając do cadiaNa, to oficjalnie podano, że decyzja o rozstaniu została podjęta z powodu rozbieżności w kontekście wizji przyszłości sekcji Counter-Strike’a. Prawdziwy powód był jednak zgoła  inny, mającą dosyć dwulicowe podłoże. Dwa dni po zakontraktowaniu dupreeha, Heroic ze skutkiem natychmiastowym usunęło Martina “stavna” Lunda i Jakoba “jabbiego” Nygaarda z głównego składu. Okazało się, że młodzi Duńczycy za plecami swojego pracodawcy prowadzili negocjacje z Astralis. Ponadto to właśnie oni po zakończeniu udziału w Pro Lidze postawili zarządowi Heroic ultimatum, że albo wyrzucą cadiaNa z zespołu, albo Ci nie przedłużą obowiązujących kontraktów. 

Ta sytuacja była ostatnią rzeczą, jakiej sobie życzyliśmy, ale okoliczności zmusiły nas do podjęcia tej trudnej decyzji. 

Po zakończeniu Pro Ligi, stavn i jabbi rozpoczęli starania o wyrzucenie cadiaNa, co było niespodziewane zarówno dla cadiaNa, jak i zarządu Heroic. Podjęto próby mediacji, ale sytuacja została doprowadzona do ultimatum, w którym Heroic musiało wybierać między cadiaNem a resztą zespołu. Jabbi i stavn zgodzili się przedłużyć swoje kontrakty, jeśli cadiaN odejdzie. Z jasnymi intencjami Heroic polubownie pozwoliło cadiaNowi zbadać dostępne opcje. 

Tego samego dnia, w którym stavn i jabbi otrzymali swoje nowe kontrakty, poinformowali o przyszłych planach dołączenia do Astralis. 

Radząc sobie z krótkoterminową niepewnością i planując długoterminowe rozwiązania, ambicją Heroic jest sprowadzenie stavna i jabbiego z powrotem. Nasz sztab szkoleniowy opracował plan, który ma wesprzeć ich potencjalny powrót do wyjściowego składu.

– zawarło Heroic w oficjalnym komunikacie

Afera na linii stavn, jabbi – cadiaN oraz Heroic – Astralis odbiła się echem na całej scenie esportowej. CS-owa społeczność nie pozostawiła suchej nitki na stavnie i jabbim, wytykając im dwulicowe zachowanie względem cadiaNa, któremu zawdzięczają sukcesy zdobyte pod banderą Heroic. Organizacja planuje ponownie sprowadzic jabbiego i stavna w ramach długoterminowej wizji, ale gracze niebawem mają trafić pod skrzydła wspomnianego wcześniej Astralis. 

Cel? Powtórzyć sukces z wiosny

Z pewnością celem Heroic jest powtórzenie scenariusza z wiosennych finałów BLAST Premier, gdy Duńczycy triumfowali przed rodzimą publicznością. Szczególnie liczy na to cadiaN, którego występ na deskach kopenhaskiej Royal Areny będzie ostatnim tańcem w barwach Heroic. Niemniej drużyna ma przed sobą trudną i wyboistą drogę, ponieważ w zmaganiach swój debiut zaliczy Peter “dupreeh” Rasmussen, a w rolę zmiennika wcieli się Rasmus “Zyphon” Nordfoss. 

Na inauguracje grupy B podopieczni Richarda “Xizta” Landstroma podejmą Vitality, które będzie niekwestionowanym faworytem w tym starciu. 

Mecze inauguracyjneFinał górnej drabinki
Europe Vitality
Denmark Heroic
 
TBD
TBD
United States compLexity
Denmark Astralis
 
Finał dolnej drabinki 
TBD
TBD
 
 

Statystyki indywidualne

Denmark Peter “dupreeh” Rasmussen
dupree

fot. PGL

 • Rating: 1.25
 • Impact rating: 1.43
 • K-D Ratio: 1.18
 • % strzałów w głowę: 56.5
Denmark Rasmus “Zyphon” Nordfoss
zyphon

fot. Copenhagen Flames

 • Rating: 1.12
 • Impact rating: 1.10
 • K-D Ratio: 1.10
 • % strzałów w głowę: 56.8
Denmark Rene “TeSeS” Madsen
TeSeS

fot. PGL

 • Rating: 1.06
 • Impact rating: 1.10
 • K-D Ratio: 0.95
 • % strzałów w głowę: 53.7
Denmark Rasmus “sjuush” Beck
sjuush

fot. PGL

 • Rating: 1.03
 • Impact rating: 1.02
 • K-D Ratio: 0.96
 • % strzałów w głowę: 43.8
Denmark Casper “cadiaN” Møller
cadiaN 2

fot. PGL

 • Rating: 1.02
 • Impact rating: 0.97
 • K-D Ratio: 1.04
 • % strzałów w głowę: 29.6

RELACJA TEKSTOWA - BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Partnerami polskiej transmisji z BLAST Premier Fall Final ponownie zostaną marki logitech G, LV Bet, WK Dzik, Hellcase oraz Grześki. Zapewnią oni dodatkowe atrakcje i nagrody dla widzów, które umilą czas w oczekiwaniu na kolejne spotkania Counter-Strike 2 najlepszych drużyn świata. Transmisję w języku polskim będzie można oglądać w serwisie Twitch na kanale Piotra “izaka” Skowyrskiego, a przygotuje ją niezawodny zespół GX_Studio.

Materiał powstał przy współpracy z WE’RE Fantasy!